На Хмельниччині за два роки з-під московського впливу вийшло майже 300 релігійних громад

На Хмельниччині за два роки з-під московського впливу вийшло майже 300 релігійних громад

Минає рік, відколи у Свято-Покровському кафедральному соборі звучить молитва українською. До Православної церкви України храм, який був головним у Хмельницькій єпархії Української православної церкви, перейшов торік у квітні. Тоді громадськість обурила бійка між церковнослужителями й військовим. На підтримку останнього зібралися сотні людей і проголосували за перехід собору до ПЦУ. Після того в обласному центрі активізувався процес виходу з-під московського впливу і в інших храмах.

Артур Ананьєв, якого другого квітня 2023 року побили у тоді ще головному храмі УПЦ МП області – Свято-Покровському кафедральному соборі, нині на Донеччині – служить у Збройних силах України. Каже: рік тому не очікував, що ранішня сутичка із церковниками матиме резонанс і вже увечері релігійна громада проголосує за перехід собору до Православної церкви України.

"На людей просто спрацювало, як тригер, це побиття. Люди прийшли, відстояли мою честь, свою честь. У місті Хмельницькому вигнали московських попів з одного собору, з іншого. З чотирьох соборів вони вигнали московських попів. Далі щось воно вщухло".

Минає рік відколи у Свято-Покровському кафедральному соборі лунає молитва українською, – розповідає благочинний храму отець Володимир.

"Ми працюємо, щоби людям було комфортно в нашому храмі, щоб вони мали можливість молитися за своїх захисників, за своїх воїнів, а не проганяти їх із цього храму", — розповів отець Володимир.

За словами отця Володимира, хор у соборі залишився той самий.

"Співають вже повністю українською мовою. Близько 80%, що були у московському патріархаті тоді, вони всі залишилися. Всі перейшли сюди. Там, можливо, двоє-троє людей не захотіли переходити".

На Хмельниччині за два роки з-під московського впливу вийшло майже 300 релігійних громад
Благочинний Свято-Покровського кафедрального собору отець Володимир проводить службу, 2024. Суспільне Хмельницький

Близько половини теперішніх прихожан собору, каже, колишні прихожани УПЦ.

"Багато є і нових прихожан, сім’я наша збільшується. Це є центральний храм міста Хмельницького. Він був центральним для московського патріархату тоді, а зараз він став для православної церкви України".

Слідом за кафедральним собором в обласному центрі до ПЦУ перейшли ще три храми. Нині у Хмельницькій єпархії Православної церкви України – понад 400 парафій, у Кам’янець-Подільській – понад 80, – розповідає речник Хмельницької єпархії ПЦУ Захарій Залізний. Каже, переходи тривають.

"Немає такого стихійного явища, як воно було рік тому, тому що тоді був поштовх. За час повномасштабного вторгнення єпархія збільшилась вдвічі. Перейшло до 50 священників з 250. Сам процес хоч і уповільнений, але він іде", — розповів Захарій Залізний.

До повномасштабного вторгнення росіян Хмельниччина була лідером за кількістю громад Української православної церкви Московського патріархату, – каже директорка департаменту інформаційної діяльності, культури та релігій обласної військової адміністрації Інна Михайлова.

"Хмельниччина фактично з лідерів за кількістю громад УПЦ МП стала лідером по їх виходу з-під московського впливу. З початку війни в нас з-під московського впливу вийшло майже 300 релігійних громад. З них, до прикладу, 268 перейшли в ПЦУ. Ще 26 перейшли в незалежні церкви".

За її словами, в області з квітня 2023 – до квітня цього року з УПЦ до ПЦУ в області перейшло 128 громад. За аналогічний період з 22-23 років переходів було на сім більше. Зараз громад УПЦ і ПЦУ в області, каже, практично порівну, а нових громад УПЦ, відповідно до законодавства, не реєструють.

"Зараз тільки можливе створення нових громад. До прикладу, ПЦУ незалежних або інших якихось релігійних громад. Шість нових ПЦУ релігійних громад з’явилося у 2022-2033 роках. І з 2023 по 2024 рік з’явилося три нові ПЦУ".

Не надто активним називає процес переходів голова обласного осередку української асоціації релігієзнавців Ярослав Ювсечко.

"Після повномасштабного вторгнення, коли певні маски з декого були зняті, я, особисто думав, що він пришвидшиться в рази. Він пришвидшився на певні відсотки, але якогось такого стрімкого пришвидшення реально не відбулось. Об’єктивно, цей процес міг би бути пришвидшений за умови законодавчого врегулювання. Маю на увазі, заборону діяльності УПЦ МП, про яке ведеться мова. Оскільки у нас у найближчій перспективі прийняття такої законодавчої бази я не бачу, тут нам тільки допоможуть просвітницька, роз’яснювальна робота, в першу чергу серед прихожан".

Днями керуючий Хмельницькою єпархією УПЦ архієпископ Віктор, приймав вітання із першою річницею перебування на Хмельницькій кафедрі. Упродовж того року в обласному центрі, на вулиці Свободи, відкрився новий собор УПЦ – Свято-Миколаївський. І скоро рік, як у справі побиття Артура Ананьєва тривають суди, на які він не може приїздити з передової.

"Московські філії так і продовжують діяти на теренах рідного Хмельницького. Це, звісно, засмучує. Хотілось би, коли закінчиться війна, коли повернуться хлопці додому, щоб уже не доводилося знову повертатися до питання з московськими церквами", — розповів Артур Ананьєв.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram та Facebook.

На початок