"Військові лікуються окремо": лікар з Хмельниччини про зміни психічних захворювань з початку повномасштабного вторгнення

"Військові лікуються окремо": лікар з Хмельниччини про зміни психічних захворювань з початку повномасштабного вторгнення

Воєнні дії, бомбардування, повітряні тривоги, втрата рідних — усе це негативно впливає на психіку людей. Вразливими категоріями є військові, переселенці, діти та родичів загиблих. Як змінилися психічні захворювання з початку повномасштабного вторгнення, які основні ознаки психічних розладів та методи їх лікування Суспільне Хмельницький розповів лікар-психіатр, директор Хмельницького обласного закладу з надання психіатричної допомоги Володимир Демчук.

Що таке психічне здоров'я?

Конкретного визначення терміну "психічне здоров'я" немає. Людина, яка може жити в суспільстві, якій лікар-психіатр не поставив діагноз, є психічно здоровою. Важливо запам'ятати, що ніхто ніколи не має права поставити діагноз, крім лікаря.

Як стрес на нас впливає?

Стрес — це неприємна ситуація, що виникає в людини, яку вдається важко перенести. Вона може бути або вагомою, або не настільки болючою, як людина собі переживає. Унаслідок цього з'являються різні побічні проблеми зі здоров’ям. Наразі одним із найпотужніших стресових чинників для українців є повномасштабна війна. Дуже багато виникає таких ситуацій, коли людина потребує допомоги.

Як змінилися психічні захворювання з початком повномасштабного вторгнення? Є статистика, чи збільшилась кількість хворих?

На одній з наукових конференцій в Берліні сказали: "Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) доведено, що 70% населення світу потребує огляду і допомоги психіатра". Але це не означає, що людина повинна лікуватися в закритому відділенні психіатричного закладу. За даними ВООЗ, майже 10 мільйонів українців в умовах повномасштабної війни можуть мати такі психічні розлади, як депресія або тривога, з них 4 мільйони — помірні або важкі випадки. Вразливими категоріями є військові, які були учасниками бойових дій, ветерани війни, внутрішньо переміщені особи, діти й ті, у кого рідні загинули чи потрапили в полон.

Усі ці категорії лікуються у Хмельницькому обласному закладі з надання психіатричної допомоги?

Так, наприклад, військові лікуються окремо, інші — у загальнопсихіатричних відділеннях. Крім того, в закладі є відділення соматоформних розладів — невротичні розлади, при яких людина перебуває у депресивному стані, має розлади сну, психози. У нас є пацієнти з різних регіонів України.

Як в Україні змінився підхід до надання психіатричної допомоги порівняно з радянським періодом?

Беручи до уваги, що Україна прагне потрапити в Євросоюз, змінилося законодавство про психіатричну допомогу. Ввели в дію багато нових нормативних актів, відповідно до яких люди мають право на лікування. Ми відійшли від радянської каральної психіатрії. Колись говорили, якщо взяли на диспансер — це довічно. Законом скасована диспансеризація. Психіатричну допомогу надають лише за згодою пацієнта.

Що потрібно, аби отримати психіатричну допомогу в вашому закладі?

Ми проводимо госпіталізацію за направленням сімейного лікаря, лікаря-психіатра, лікаря швидкої допомоги й без нього. Усе лікування безкоштовне, маємо медикаменти в повному обсязі.

На лікуванні у Хмельницькому обласному закладі з надання психіатричної допомоги перебувають військові. З якими типовими психічними розладами вони звертаються?

Більшість пацієнтів потрапляє до нас з посттравматичним стресовим розладом, ознаки якого — знижений настрій, тривожність, невпевненість, безсоння. Також у військових може бути тривога з сильними панічними атаками, коли людина не може заспокоїтись і дуже боляче переживає різні ситуації. У таких випадках головне — вчасно почати лікування. Допомога висококваліфікованих лікарів-психіатрів і психологів сприяє поверненню до нормального життя.

Після лікування військовослужбовці повертаються в зону бойових дій?

Не всі повертаються. При нашому закладі діє військово-лікарська комісія, яка приймає рішення щодо кожної людини: "придатна" чи "непридатна". Військові дуже важко піддаються лікуванню, тому що те, що вони пережили, побачили, відчули на фронті, весь час їх переслідує. Тому ми застосовуємо до кожної людини індивідуальний підхід. З воїнами займаються психологи і окремо, і в груповій психотерапії.

Буває, коли людина в інтернеті читає про симптоми певної хвороби й сама собі прописує препарати. Як ви ставитесь до самолікування?

Я вважаю, аморально читати те, у чому ви не розбираєтесь. Кожна хвороба має свій підхід. Симптоматику повинен вивчити лікар. Крім того, він має обстежити людину і, підсумувавши все це, поставити діагноз. Не потрібно піддаватись під вплив реклами лікарських засобів. Є затверджені Міністерством охорони здоров'я протоколи надання допомоги, за якими працюють лікарі. Тому любіть себе і виконуйте всі вказівки лікаря, а не сусідки.

Не кожна людина визнає, що у неї є психічні розлади, і звертається за медичною допомогою. Як рідні в такому випадку можуть їй допомогти?

Зараз сімейні лікарі мають право надавати першу допомогу в психіатрії. Коли під час обстеження пацієнта, фахівець побачив у нього якісь проблеми з психічним здоров'ям, він має право, якщо це незначні розлади, сам призначати лікування. В іншому випадку — направити на консультацію до лікаря-психіатра. Я вважаю, що це велика перевага, тому що більшість населення звертається до сімейного лікаря.

Що робити у випадках, коли людина лягла, відвернулася до стіни, "виплакалася в хустку" і сказала її не чіпати?

Родичі повинні звернути увагу на настрій, плаксивість, безсоння, відмову від їжі, стрімке схуднення, на те, що людина починає розповідати якісь нісенітниці, у її поведінці з’являються безглуздості. Наприклад, вона стверджує, що хтось її переслідує, читає її думки. Це все є першими признаки психічного розладу. Родичі мають направити людину до лікаря-психіатра. Може виникнути питання, як це зробити, якщо вона цього не хоче. У законодавстві написано, що кожний огляд лікарем-психіатром проводиться за письмовою згодою пацієнта. Якщо він представляє небезпеку для себе й інших, не може задовольнити свої життєві потреби, тоді його госпіталізують примусово. Для цього згоди родичів не потрібно.

З початку повномасштабного вторгнення збільшилась кількість пацієнтів, які зловживають алкоголем чи наркотичними засобами?

У нас є наркологічне відділення, де ми надаємо допомогу пацієнтам з наркологічною патологією. Кількість пацієнтів, які зловживають алкогольними напоями, збільшилась. Зазвичай це чоловіки, але також є багато жінок, у яких діагностований алкоголізм. Крім того, вік зловживання алкоголем і наркотиками зменшився. Серед наших пацієнтів були діти.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

На початок