"Чують голоси своїх загиблих побратимів": як на Хмельниччині надають психіатричну допомогу військовим і ВПО

"Чують голоси своїх загиблих побратимів": як на Хмельниччині надають психіатричну допомогу військовим і ВПО

На лікуванні у Хмельницькому обласному закладі з надання психіатричної допомоги перебувають військовослужбовці Збройних сил України та внутрішньо переміщені особи з різних регіонів держави. Переважно це люди, у яких в умовах бойових дій розвинувся посттравматичний стресовий розлад.

Про це Суспільне Хмельницький розповів директор Хмельницького обласного закладу з надання психіатричної допомоги Володимир Демчук.

Директор Хмельницького обласного закладу з надання психіатричної допомоги Володимир Демчук
Директор Хмельницького обласного закладу з надання психіатричної допомоги Володимир Демчук, травень 2024, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький

Військовослужбовець Петро з Черкащини розповів, понад два тижні проходить лікування та реабілітацію у Хмельницькому обласному закладі з надання психіатричної допомоги.

"Я потрапив сюди із Донецької області через події, які відбувалися в нас на позиціях. Дуже важко було згадувати втрати серед військовослужбовців. Перші дні тут були важкими. У мене боліла голова, снилися погані сни про те, що було на позиціях", — зазначив чоловік.

За словами лікарки-психіатрині, завідувачки одного з відділень Хмельницького обласного закладу з надання психіатричної допомоги Галини Розпутенко, Петро потрапив до них у стресовому стані, довгий час мовчав, але згодом розповів свою історію.

Лікарка-психіатриня Хмельницького обласного закладу з надання психіатричної допомоги Галина Розпутенко
Лікарка-психіатриня Хмельницького обласного закладу з надання психіатричної допомоги Галина Розпутенко, травень 2024, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький

"Петро — відповідальна людина протягом усього життя. У реаліях війни був командиром свого підрозділу. Коли під час виконання завдання частина його бійців загинула, він самовіддано намагався під обстрілами забрати тіла, щоб була змога їх передати родичам для достойного поховання", — зазначила лікарка.

Галина Розпутенко розповіла, у відділенні військовослужбовці лікуються з початку повномасштабного вторгнення. Пацієнти отримують медикаментозне лікування, проходять фізіотерапевтичні процедури та реабілітацію. Із захисниками постійно працюють психологи.

"Хлопці до нас поступають здебільшого з розладами адаптації на фоні пережитого стресу. Також є наслідки перенесених черепно-мозкових травм і струсів головного мозку. Великий відсоток має порушення сну, панічні стани, виражену тривожність, розлади органічного ґенезу. У пацієнтів є флешбеки і слухові галюцинації, коли вони чують голоси своїх загиблих побратимів", — пояснила лікарка.

Пацієнти Хмельницького обласного закладу з надання психіатричної допомоги плетуть маскувальні сітки
Пацієнти Хмельницького обласного закладу з надання психіатричної допомоги плетуть маскувальні сітки, травень 2024, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький

Військовослужбовець Дмитро, який на війну пішов добровольцем, розповів, знає, як психічне здоров'я впливає на боєздатність бійців, тому переконався, допомога важлива.

"Я був звільнений з військової служби. 2019 року мені поставили діагноз посттравматичний стресовий розлад. Але знову прийшлось йти на війну, тому що потрібно захищати нашу державу. Я воював два роки. Наразі вдруге лікуюсь, відновлююся, почуваюсь добре", — зазначив чоловік.

Директор Хмельницького обласного закладу з надання психіатричної допомоги Володимир Демчук розповів, у лікарні перебувають внутрішньо переміщені особи — пацієнти психоневрологічних будинків-інтернатів з Київської, Харківської та Херсонської областей.

У геронтологічному відділенні Хмельницького обласного закладу з надання психіатричної допомоги перебувають ВПО
У геронтологічному відділенні Хмельницького обласного закладу з надання психіатричної допомоги перебувають ВПО, травень 2024, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький

"У нас внутрішньо переміщені особи лікуються і з невротичними, і з психічними, і з епілептичними розладами. В них, як правило, відбувається загострення цих хвороб. Крім того, є ВПО, які перебуваються у геронтологічному відділенні, де лікуються особи похилого віку", — пояснив Володимир Демчук.

За його словами, для підтримки бійців ЗСУ, коли є змога, пацієнти плетуть маскувальні сітки. Крім того, за час повномасштабного вторгнення вони виготовили 15 тисяч окопних свічок.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

На початок