Упродовж тижня роботи добровільна пожежна команда Хмельниччини гасила вогонь в екосистемі

Упродовж тижня роботи добровільна пожежна команда Хмельниччини гасила вогонь в екосистемі

Добровільна пожежна команда Хмельниччини складається з 10 людей
Добровільна пожежна команда складається з 10 людей, квітень 2024, Хмельниччина. Валентин Матіяш

Тиждень у селищі Стара Синява, що на Хмельниччині, функціонує добровільна пожежна команда. За цей час її учасники їздили на один виклик — гасили вогонь на відкритій території.

Про це Суспільне Хмельницький розповів керівник добровільної пожежної команди (ДПК) селища Стара Синява Валентин Матіяш.

"Була одна пожежа в екосистемі. Вона сталася унаслідок необережного поводження з вогнем одного з рибалок, через що почав горіти очерет. Пожежа була масштабна, оскільки був дуже сильний вітер. Ми спільно з місцевими працівниками ДСНС прибули одночасно на місце пожежі. Над ліквідацією, крім професійних рятувальників, працював я і двоє дівчат", — зазначив Валентин Матіяш.

За його словами, до складу старосинявської добровільної пожежної команди долучилось 10 людей різних професій, серед яких чотири жінки й шість чоловіків.

Автомобіль для виїзду на виклики добровільної пожежної команди Хмельниччини
Автомобіль для виїзду на виклики добровільної пожежної команди, квітень 2024, Хмельниччина. Валентин Матіяш

"Добровільна пожежна команда — гілка, дотична до пожежно-рятувального підрозділу і цивільного захисту, що діє самотужки на громадських засадах. Мотивація людей долучитися до команди, попри власну роботу й особисті справи, — це безпека, яка є особливо важливою під час воєнного стану. Наша команда згуртовує і дисциплінує людей. Ми збираємось, прибираємо, обговорюємо робочі й позаробочі ситуації", — пояснив чоловік.

Валентин Матіяш розповів, добровільна пожежна команда є в загальному розкладі виїздів у разі виникнення надзвичайної ситуації: "Наш алгоритм дій такий: диспетчер телефонує мені, бо я керівник і живу найближче до нашого приміщення. Підтверджую, що їду на виклик. Дорогою телефоную тим, хто, знаю, що у цей час може долучитись. Ми усі спілкуємось 24/7 й інформуємо, хто в які години й дні вільний чи зайнятий. З липня будемо тестувати систему оповіщення замість телефонних дзвінків".

Керівник зазначив, учасники команди упродовж 10 днів проходили навчання у Польщі, де розвинена система добровільних пожежних формувань: "У Польщі нам пояснювали, якою повинна бути освіта, щоб люди з дитинства знали про пожежну безпеку. Крім того, вчили, як надавати першу медичну допомогу, основ пожежної й рятувальної підготовки. Ми їздили у місцеві частини й проходили певний вид навчання".

У приміщенні ДПК Хмельниччини є гараж для авто, організований за принципом СТО
У приміщенні ДПК є гараж для авто, організований за принципом СТО, квітень 2024, Хмельниччина. Валентин Матіяш

Валентин Матіяш пояснив, упродовж року працювали над підготовкою приміщення для добровольців ДПК: "У нас є гараж для авто, організований за принципом станції технічного обслуговування, щоб на місці ремонтувати машину. У роздягальні є весь бойовий одяг і взуття. Крім того, маємо кухню і клас для дітей, щоб навчати їх основ безпеки".

Валентин Матіяш розповів, машину для виїздів подарували польські партнери, яку добровольці самостійно переобладнали.

"Наш польський наставник-вогнеборець Анджей Латусек під час офіційного відкриття ДПК подарував костюм, в якому ми можемо ліквідовувати осині гнізда і боротися з шершнями. Думаю, жодна пожежна частина області такого немає. Усе інше необхідне ми придбали за власні кошти й пожертви місцевих меценатів. Наприклад, маємо прилад для пошуку вибухонебезпечних предметів. Одна людина вміє ним користуватись", — пояснив чоловік.

Керівник старосинявської ДПК розповів, планують на місцевому водосховищі створити пляж, а для безпеки два добровольці отримають сертифікат плавців-рятувальників, щоб там чергувати. Крім того, у селах Теліжинці, Сьомаки, Ожарівка створять по одній добровільній пожежній команді.

Екіпірування добровольців ДПК Хмельниччини
Екіпірування добровольців ДПК, квітень 2024, Хмельниччина. Валентин Матіяш

"Я провів розмову з місцевими людьми, вони готові долучитись до ініціативи. В одному селі знайшов мецената, який буде повністю фінансувати будівництво приміщення для команди, оскільки це теж його безпека. Вирішили організувати людей у критичних точках, де ускладнені місця доїзду. Наприклад, до певних населених пунктів пожежна команда зі Старої Синяви може їхати майже пів години", — зазначив Валентин Матіяш.

За його словами, 2022 року як керівник громадської організації "Добровольці-вогнеборці Старосинявщини" разом з представниками ДСНС у Хмельницькій області їздив у Київ, щоб розпочати створення нормативної бази для добровільних пожежних формувань, яка наразі перебуває у розробці.

"Законопроєкт буде передбачати соціальні пільги для всіх, хто працюватиме у ДПК. Для них має бути додаткова відпустка, певний вид страхування, медичний захист, збереження заробітної плати на постійному місці роботи у випадках виїзду на виклики у робочий час".

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

На початок