2023: Як Хмельниччина позбувалась московського патріархату у храмах

2023: Як Хмельниччина позбувалась московського патріархату у храмах

Ще 13 релігійних громад Хмельниччини Української православної церкви (московського патріархату) хочуть перейти в Православну церкву України. Це цифра станом на 4 грудня 2023 року. Звернення розглядають в обласній військовій адміністрації.

Про це Суспільне Хмельницький розповіла директорка Департаменту інформаційної діяльності, культури та релігії Хмельницької ОВА Інна Михайлова.

Скільки громад з початку повномасштабного вторгнення перейшли в ПЦУ та як діють найбільші православні храми обласного центру, які перейшли в ПЦУ цьогоріч, читайте у матеріалі.

Свято-Покровський кафедральний собор

Першим у Хмельницькому в Православну церкву України з Української православної Церкви Московського патріархату перейшов Свято-Покровський кафедральний собор, розповідає голова парафіяльної ради храму Юрій Смаль. Сталося це цьогоріч, 2 квітня. Тоді громада у складі 2200 людей проголосувала за перехід, після подій пов’язаних із сутичкою, що сталася у храмі між священнослужителем та військовим. Настоятель храму тоді не підтримав рішення громади.

Юрій Смаль каже, богослужіння у соборі тепер відбуваються українською. Одне з них у жовтні очолив настоятель ПЦУ Митрополит Епіфаній.

"Цей собор — це головний храм православної церкви України на теренах Хмельницької області. Коли відбулися ті події, то вже наступного дня там відбулося поховання нашого побратима із 19-го Стрілецького. Там же відспівували його. Оскільки це кафедральний собор, служба там відбувається щоденно: вранці й ввечері, ну і, залежно від того, якщо святкові дні, то у всенічну і так далі", — говорить Смаль.

Після голосування громади на території собору працювала ревізійна комісія, каже Юрій Смаль: "Побачили бібліотеку. Те що ми попередньо там подивилися, то, на нашу думку, там була виявлена література, яка носила проросійську ідеологію, проповідувала "русскій мір", але експертиза, яку проводила Гуманітарно-педагогічна академія у Хмельницькому, не знаю, як так, але вони визнали, що вона є законною ця література".

Храм Казанської Ікони Божої Матері

Отець Мирослав, теперішній настоятель храму Казанської Ікони Божої Матері міста Хмельницький проводить обряд освячення автомобіля, перед вирушенням на фронт для українських військових, розповідає голова парафіяльної ради храму Олег Яницький. За його словами, це сьомий автомобіль з квітня цього року, який придбали волонтери та освячують в цьому храмі. З того часу як релігійна громада проголосувала 4 квітня за перехід храму з Української православної церкви (московського патріархату) в Православну церкву України. Тоді за це тут зібрали підписи двох тисяч людей.

"Майже на наступний день почала працювати ревізійна комісія. Спільно з представниками поліції та СБУ там було виявлено руську літературу, яка була вилучена одразу працівниками поліції, описана та вилучена", — пригадує Олег Яницький.

Попередній настоятель не підтримав рішення громади. Тому служби у храмі править новий священник, говорить Олег Яницький: "Скоро буде рік, як священник служить служби у нас є в церкві. Також в церкві збираються кошти для потреб армії".

Свято-Георгіївський храм

Більше тисячі членів релігійної громади ще одного — Свято-Георгіївського храму проголосували за його перехід 10 квітня, розповідає голова парафіяльної ради храму Володимир Пекарський.

"Наразі в храмі проходять служби з понеділка по неділю. У нас є два священники — це отець Мар’ян та отець Олег, які по черзі проводять богослужіння. Але на великий жаль, у нашому Свято-Георгіївському храмі зараз проходить більше поминальних служб, це прощання з нашими військовослужбовцями, які загинули на війні", — каже Володимир Пекарський.

Храм Різдва Пресвятої Богородиці

Голосувала у квітні й релігійна громада за перехід храму Різдва Пресвятої Богородиці з Української Православної церкви (московського патріархату) в Православну Церкву України, розповідає голова парафіяльної ради Віталій Присяжнюк.

"Понад 2000 голосів, підписів було на той час. Ми зібрали усі необхідні документи, які потрібні були для переходу. Але представники УПЦ (МП) подали позов до суду, просять суд скасувати рішення громади й визнати перехід незаконним. Тоді комісію не допустили до описування майна, частину роботи ревізійна комісія зробила, в інші нас приміщення не допускали", — каже Віталій Присяжнюк.

Зараз громада чекає рішення суду. Віталій Присяжнюк говорить, у церкві Різдва Пресвятої Богородиці продовжують богослужіння священники Української православної церкви. Кореспондентка Суспільне Хмельницький намагалася зв’язатися телефоном із представником Української Православної Церкви Московського Патріархату, проте на наші дзвінки та повідомлення відповіді не отримали.

Прессекретар Хмельницької єпархії Православної церкви України, священник Захарій Залізний розповів, що Свято-Покровський кафедральний собор залишився головним храмом після доєднання до Православної церкви України. Щодо інших храмів, Захарі Залізний каже, зокрема, церкву Казанської ікони Божої Матері громада перейменувала у церкву української святині — Почаївської ікони Божої Матері,

"Церква вже була перейменована громадою. Тому, що Казанська ікона Божої Матері, до неї зараз моляться військовослужбовці збройних сил Російської Федерації. Церква Святого Георгія, вона є зараз тим особливим храмом, де духовні потреби отримують наші військовослужбовці, вони там приймають таїнства церкви й також, на жаль, там відбуваються і прощання з нашими полеглими військовослужбовцями", — сказав Захарій Залізний.

Як розповіла директорка Департаменту інформаційної діяльності, культури та релігії області Інна Михайлова, з початку повномасштабного вторгнення перейшло 239 релігійних громад Хмельниччини. В області, станом на грудень 2023, залишається 675 храмів УПЦ (МП).

"В нас заявили, я б так сказала, про від’єднання від колишнього Московського патріархату 265 релігійних громад. Фактично це 239 релігійних громад, вони перейшли в Православну церкву України, решта перейшли в так звані незалежні церкви", — сказала Інна Михайлова.

За її словами, для обласної військової адміністрації головними у прийнятті рішень про перехід є релігійні громади.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram та Facebook.

На початок