Документальний фільм про українських саперів презентували на Хмельниччині

Документальний фільм про українських саперів презентували на Хмельниччині

Кадр з фільму "Українські сапери. Щоденники війни"
Кадр з фільму "Українські сапери. Щоденники війни". Андрій Заєць

Сьогодні, 4 квітня, у Кам’янці-Подільському, що на Хмельниччині, презентували документальний фільм "Українські сапери. Щоденники війни" місцевого режисера Андрія Зайця. В основі сюжету стрічки — розповідь про роботу військовослужбовців 143 об'єднаного навчально-тренувального центру "Поділля". Благодійний показ присвячений міжнародному дню просвіти з питань мінної небезпеки і допомоги в діяльності, пов’язаної з розмінуванням.

Про це Суспільне Хмельницький розповів режисер Андрій Заєць.

"Працюючи над попереднім документальним фільмом "Україна’22. Щоденники війни" про волонтерів, вдалось записати декілька розмов з саперами. Вони зустріли війну 24 лютого 2022 року на Донбасі. Ми ці інтерв'ю не використовували. Коли завершив роботу над стрічкою, виникла ідея створити повнометражне кіно про українських саперів".
Під час зйомки документального фільму "Українські сапери. Щоденники війни" на Хмельниччині
Під час зйомки документального фільму "Українські сапери. Щоденники війни", 2023, Хмельниччина. Андрій Заєць

Андрій Заєць зазначив, зйомки розпочали з кінця серпня по листопад 2023 року. За цей час вдалось провести понад 20 інтерв’ю з саперами 143 об'єднаного навчально-тренувального центру "Поділля".

"Фільм "Українські сапери. Щоденники війни" — комплексна історія про центр за останні 20 років. Він був першим в Україні, де займалися саперною справою і навчанням саперів. У стрічці розповідається про його заснування, миротворчі операції закордоном, те, як підготовлені сапери працювали під час антитерористичної операції з 2014 року. У другому акті стрічки йдеться про всі основні завдання, які виконували сапери з 2014 по 2021 рік. Третій акт фільму найбільший — розповідь про те, як почалося 24 лютого 2022 року для наших військових, як вони брали участь у визволені Київщини, Харківщини, Херсонщини й в операціях на Донбасі".
Сапери 143 об'єднаного навчально-тренувального центру "Поділля" під час виконання бойового завдання
Сапери 143 об'єднаного навчально-тренувального центру "Поділля" під час виконання бойового завдання. 143 об'єднаний навчально-тренувальний центр "Поділля"

За словами режисера, з початку 2024 року подав заявки на участь документальної стрічки на десятки міжнародних і національних фестивалів. Під час конкурсної програми п’ятого міжнародного кінофестивалю "Cannes 7th Art Awards" у Франції Андрій Заєць отримав відзнаку журі "Кращий режисер документального кіно".

"У січні 2024 року вперше представили трейлер фільму і розповіли про нього на зимовому кіноринку Одеського міжнародного кінофестивалю, який відбувався в Києві. Вперш стрічку показали 24 лютого 2024 року на Кіпрі у рамках заходу в підтримку України "Believe in Ukraine", організованого Товариством українсько-кіпрської дружби й Посольством Польщі в Республіці Кіпр. Там були присутні військові сапери з Ірландії й Великобританії. Вдруге показ провели 27 лютого під час національного фестивалю про війну в Україні "Cinema for Viktory", ініційованого Президентом України".

Андрій Заєць розповів, для зйомки фільму виграв грант на суму тисячу євро у рамках програми "Стипендія для кіношників і програма цифрового підвищення кваліфікації" за підтримки "House of Europe", що фінансується Європейським Союзом у партнерстві з "Netflix".

Для фільму "Українські сапери. Щоденники війни" використали архівні матеріали 143 об'єднаного навчально-тренувального центру "Поділля"
Для фільму "Українські сапери. Щоденники війни" використали архівні матеріали 143 об'єднаного навчально-тренувального центру "Поділля". 143 об'єднаний навчально-тренувальний центр "Поділля"
"За ці гроші закупили мікрофони, жорсткі диски для накопичення матеріалу, освітлення. Хоч бюджет був малий, я вирішив реалізувати цей проєкт. В ідеалі хотів, щоб працювали професійні оператори, щоб вдалось зняти кінематографічні епізоди про те, що розповідали герої стрічки".

Режисер зазначив, крім інтерв'ю саперів, у фільмі використані архівні матеріали 143 об'єднаного навчально-тренувального центру "Поділля" за останніх 20 років, серед яких фото і відео з операцій, військових навчань, мінувань і розмінувань на фронті.

"У створенні фільму мені допомагала Ольга Поворознюк — начальниця служби зв’язків з громадськістю центру. Вона знаходила військових, які були на місці. Пам’ятаю розповідь, як сапери з Хмельниччини брали участь в зупиненні російських військ перед Києвом. Вони заміновували й підривали мости, після чого інші підрозділи могли завдавати удар російським військам і відкинути їх від столиці".
Архівне фото військової частини, що використали у фільмі "Українські сапери. Щоденники війни"
Архівне фото військової частини, що використали у фільмі "Українські сапери. Щоденники війни". 143 об'єднаний навчально-тренувальний центр "Поділля"

За словами Андрія Зайця, крім Кам’янця-Подільського, сьогодні повторний показ документального фільму "Українські сапери. Щоденники війни" відбувся на Кіпрі. Під час них організували збір коштів для потреб військових 143 об'єднаного навчально-тренувального центру "Поділля". Наразі Андрій Заєць подав документи на отримання свідоцтва національного фільму Держкіно, щоб у майбутньому мати змогу показувати стрічку в кінотеатрі й на телебаченні.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

На початок