Понад 16,5 тисяч жителів Хмельниччини звернулися в пошуках роботи до центрів зайнятості за час карантину. Це на 25 відсотків більше, ніж за аналогічний період минулого року. Але в сільськогосподарських господарствах області постійно не вистачає людей на сезонні роботи зі збору врожаю.
Про це Суспільному розповів директор Хмельницького обласного центру зайнятості Сергій Черешня.
За його словами, 40 відсотків безробітних, які звернулися до центрів зайнятості області, працевлаштувалися на сезонні сільськогосподарські роботи. Роботодавці ж, які шукають сезонних робітників, натомість говорять: працювати на ягідниках та в садах на Хмельниччині -нікому.
У садівничому господарстві Городка постійно працюють майже 60 людей. Працівниця Алла уже 12 років восени збирає та сортує яблука. Жінка каже: за 12 років її роботи в господарстві значного плину кадрів не було.
«У нас тут працюють багато років уже одні й ті самі, є люди вже і пенсійного віку. Зарплата нормальна. Мені тут подобається», - розповідає працівниця садівничого господарства.
Бригада, в які працює пані Алла, сортує яблука на продаж та збирає на сік. На кожну роботу-своя норма. В день кожен працівник має зібрати 500 кг яблук.
Шести десятків постійних працівників для сортування й збору яблук та інших сезонних робіт не вистачає, тому наймають людей із навколишніх сіл, розповідає радник садівничого підприємства Анатолій Битий. За його словами, з найманими робітниками кожного року -клопіт, бо люди не хочуть влаштовуватись на роботу офіційно.
«Ми всіх працівників оформляємо. Але вони не дуже хочуть, бо в них є субсидія, є доплати. А влаштується на роботу, то цього може вже не отримати. Тому люди намагаються десь влаштуватися до фермера, неофіційно», - розповідає Анатолій Битий.
Жителька Городоцького району Галина каже – більшість селян влаштовуються на сезонні сільськогосподарські роботи неофіційно в приватні господарства, бо не хочуть втрачати субсидію. І не так втрачати, каже жінка, як потім її знову оформляти.
«Оскільки ми живемо в селі, то нам важко добиратися, щоб оформити субсидію. Краще піти неофіційно на роботу, отримати зарплату, і щоб залишалося все, як є. Бо їздити і все переробляти, добиватися… А ще ж невідомо, чи воно так вийде, чи ще гірше буде», - каже пані Галина.
Майже 60 відсотків працездатних людей Хмельниччини втратили роботу в період карантину. Директор обласного центру зайнятості Сергій Черешня розповідає: карантин суттєво вплинув на ринок праці, і впродовж кількох місяців чи не єдиними були вакансії на сезонні сільськогосподасрькі роботи.
«Працевлаштовуються, і є такі вакансії. Карантинний період - це, по суті, сезонні роботи: посівні, протруювання полів, обрізка садів. Це ті роботи, які не можна було зупинити ніяк», - розповідає Сергій Черешня.
Натомість представник садівничого підприємства Анатолій Битий каже – і в період карантину працівників у них не вистачало. Додає: люди здебільшого їздять на заробітки за кордон, де зарплата більша.
Хмельничанка Наталія, яка впродовж трьох років їздить на сезонні сільськогосподарські роботи в Польщу, каже: в Україні працювати в саду чи ягіднику не хоче. Тут її не влаштовує зарплата та умови праці.
«В Польщі зарплата 9-8 злотих за годину. Це за годину роботи я маю майже 80 гривень. Потрібно зібрати 300-400 кілограмів, але це усією бригадою, не одній людині. За збір понад норму, йде ще премія. В Україні пропонують 100 гривень за день…», - розповідає Наталія телефоном з Польщі.
Наталія - одна із небагатьох, кому вдалося цієї осені виїхати в Польщу на збір яблук. В обласному управлінні статистики кажуть – цьогоріч за кордон виїхало менше людей.
«За період карантину, зокрема, з березня по серпень поточного року, з нашої області виїхало 53 особи. Це вчетверо менше, ніж за аналогічний період минулого року. За березень-серпень 19-го року Хмельниччину покинуло 214 осіб», - каже начальниця управління поширення інформації та комунікацій ГУ статистики в Хмельницькій області Оксана Катриченко.
У господарстві Городка кажуть: платити 100 гривень за годину не можуть, бо працюють офіційно та сплачують всі податки і збори. Анатолій Битий додає: працювати відкрито й прозоро - не вигідно.
«Одні господарства сплачують податки, інші - ні. Ми намагаємося працювати прозоро, тому й не виходить платити більше, як там, де працівників не офрмляють», - кажуть у садівничому підприємстві.
Сергій Черешня каже: зараз на обліку в обласному центрі зайнятості перебуває понад 35 тисяч безробітних. Із них майже 11,5 тисяч - молодь, 3,5 тисячі - люди з інвалідністю, понад 900 –атовці, більше сотні - внутрішньо переміщені особи. Працювати сезонними робітниками погодилися 40 відсотків безробітних.
«Наша область завжди відрізнялася від інших великою кількістю сезонних робіт, бо ми є аграрно-промислова область. В нас з весни до осені людей набирали, на зиму майже всіх звільняли. 90 відсотків робіт - це роботи сезонні в сільському господарстві», каже Сергій Черешня.
Читайте також
- Вирвали з корінням: на Хмельниччині невідомі знищили саджанців на 90 тисяч гривень
- 60 кілограмів на людину: чи вистачить жителям Хмельниччини урожаю фруктів та ягід
- Залізниця з цифровим керуванням та 3D-принтер: хмельницькі студенти показали власні винаходи