Дідух заввишки майже два метри знаходиться у музеї на Хмельниччині

Дідух заввишки майже два метри знаходиться у музеї на Хмельниччині

У фонді Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника зберігається дідух — український символ Різдва. Його висота становить майже два метри.

Про це розповіла головна зберігачка фондів Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника Інна Швець.

За її словами, дідух оформлений у жовто-блакитних тонах з використанням української національної символіки.

"Кожен пучок снопа перев’язаний жовтою чи блакитною стрічками. Пучки зібрані докупи своєрідними східцями, завершенням яких є тризуб. До низу сніп розділений на три ноги", — зазначила зберігачка фондів.

Дідух знаходиться у музеї на Хмельниччині
Дідух заввишки майже два метри, що зберігається у фонді Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника, грудень 2023, Хмельниччина. Фото: Інна Швець

Інна Швець каже, в українській культурі з дідухом пов’язано багато різдвяних традицій. Він є символом урожаю, добробуту та багатства.

"У Святий вечір господар дому вносив дідух до будинку, промовляючи: "дідух до хати, біда з хати", і ставив на покуті. Для його створення використовували необмолочені колоски з першого снопа жита, пшениці чи вівса. Прикрашали сухими квітами, ягодами калини, різнобарвними стрічками. Існувало повір’я, чим багатше виглядав дідух, тим більше урожаю буде наступного року. Святковий сніп мав перебувати в оселі тиждень, інколи його залишали до Водохреща. Після свят дідух спалювали, щоб випустити душі покійних пращурів у небо та оберегти родину від злих сил", — пояснила Інна Швець.

З її слів, дідух, що знаходиться у фонді Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника, подарунковий. Його у 2012 році працівники відділу культури міської ради передали на зберігання.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

На початок