2023: Сутичка військового і священника в хмельницькому соборі. Що з'ясували за рік

2023: Сутичка військового і священника в хмельницькому соборі. Що з'ясували за рік

Артур Ананьєв, який навесні 2023 року пішов в хмельницький Свято-Покровський собор поговорити з парафіянами та священниками української православної церкви (МП) про перехід в православну церкву України, досі чекає вироку суду стосовно священника, з яким у нього сталася сутичка. Та каже: надіється на справедливе покарання Ігоря Слободяна.

Від літа в Хмельницькому міськрайонному суді триває розгляд кримінального провадження за обвинуваченням священника Хмельницького Свято-Покровського собору Ігоря Слободяна за частиною другою статті 125 кримінального кодексу України: "Умисне легке тілесне ушкодження, що спричинило короткочасний розлад здоров'я або незначну втрату працездатності…".

21 грудня в Хмельницькому міськрайонному суді мало відбутися чергове судове. Проте, його перенесли на 12 січня 2024 року. Як повідомив головуючий на засіданні суддя Володимир Навроцький, захисник обвинуваченого подав клопотання про перенесення засідання, оскільки Ігор Слободян хворий. А засідання без участі обвинуваченого на його захисника відбуватись не може, сказав прокурор Василь Гайдук.

Інтереси Артура Ананьєва на судових засіданнях представляють його захисники, бо сам Артур Ананьєв перебуває на фронті.

Як розповів Артур, на фронті він з середини липня. Зараз чоловік командир відділення окремого полку безпілотних літальних апаратів. Ми зв'язалися з Артуром та розпитали, чого він чекає від судових засідань. Чоловік каже: "Справедливого рішення суду, щоб священник поніс покарання. В мене був забій головного мозку, були забої різні".

За його словами, він вимагає від Ігоря Слободяна виплатити йому грошову компенсацію 200 тисяч гривень: "Стосовно виплати, то я хочу її передати на волонтерські фонди й на "Мавіки" в підрозділи. Навіть в мій підрозділ. Я писав на 200 тисяч, тому що це два "Мавіки" можна придбати за цю суму".

Артур каже: не чекав, що в соборі, 2 квітня станеться бійка: "Я не очікував, що таке може відбутися. Я йшов, щоб звернутися до громадян, можливо вони б зрозуміли. Йде повномасштабна війна. Казали: "Війни немає, офіційно нічого немає, ніхто не нападав" — це я чув від парафіян в Хмельницькому. Я вибрав Свято-Покровський собор, тому що це центральний, один з головних соборів міста. Я звернувся тоді до людей: "Досить вже московського патріархату, давайте українську церкву з українськими священниками!".

Як розповів Ананьєв, боротися за українську православну церкву на Хмельниччині він почав задовго до своєї служби в армії в період повномасштабного нападу Росії на Україну.

"З 2016 я вже боровся проти московського патріархату. Я не маю нічого проти церкви, я проти впливу російської агентури. Місцева громада хоче провести голосування за ПЦУ, але вони бояться тілесної розправи, оскільки приїжджали, як ми називали, православне "шапіто" — бойове братство, яке могло погрожувати селянам, погрожувало нам", — сказав чоловік.

Бійка у соборі збурила громаду і стала поштовхом для переходу хмельницьких церков з УПЦ (МП) до ПЦУ, каже Артур Ананьєв: "Я дуже б хотів, щоб в той момент, коли військові будуть повертатися додому, їм вже не доводилося звертати свою увагу на те, що там ще є якийсь московський патріархат".

Що відомо у справі сутички між колишнім військовим та хмельницьким священнослужителем

  • 2 квітня 2023 у соцмережах з'явилось відео, в описі до якого було зазначено, що у Хмельницькому священники УПЦ (МП) у церкві побили військового. У поліції за фактом подій, зафіксованих на відео, відкрили кримінальне провадження. А патрульна поліція на місці події склала протокол про адміністративне правопорушення.
  • Колишній військовий Артур Ананьєв написав заяву до поліції з приводу побиття у Хмельницькому соборі. Полія відкрила провадження та оголосила іподиякону Ігорю Слободяну підозру в нанесенні Ананьєву легких тілесних ушкоджень.
  • Поки колишній військовий Артур Ананьєв перебував на стаціонарному лікуванні у Хмельницькій міській лікарні, куди його поклали після сутички із закритою черепно-мозковою травмою та забоєм головного мозку, поліція оголосила Ігоря Слободяна у розшук.
  • 20 квітня Хмельницький міськрайонний суд обрав запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання помічнику священника Свято-Покровського кафедрального собору Ігорю Слободяну. У судове засідання Ігор Слободян, якого поліція оголошувала у розшук, прийшов сам. Слідчий та прокурор вимагали взяти підозрюваного у нанесенні легких тілесних ушкоджень колишньому військовому Артуру Ананьєву під варту. Захист наполягав на тому, що боєць перешкоджав здійсненню релігійного обряду й Ігор Слободян, розцінивши дії Ананьєва як правопорушення, намагався його зупинити.
  • 17 травня у Хмельницькому міськрайонному суді відбулось підготовче судове засідання у справі сутички. На ньому адвокат Ігоря Слободяна Роман Косюк наголошував, що його підзахисний перешкоджав Артуру Ананьєву здійснювати злочин, передбачений статтею 180 Кримінального кодексу України — перешкоджання здійсненню релігійного обряду. А потерпілий Артур Ананьєв після суду сказав, що він не наполягатиме на кримінальному покаранні Ігоря Слободяна, але вимагатиме від нього моральну шкоду, яку він планує передати на потреби бійців ЗСУ.
  • 7 червня під час судового засідання у Хмельницькому міськрайонному суді захисник потерпілого Артура Ананьєва заявив цивільний позов до Ігоря Слободяна на суму 237 тисяч гривень. Суд прийняв його до розгляду. Також суд виніс ухвалу щодо продовження запобіжного заходу Ігорю Слободяну у вигляді особистого зобов'язання до 5 серпня цього року.
  • 24 липня відбулося чергове судове засідання. Тоді суд перейшов до дослідження письмових доказів, зібраних під час досудового розслідування.
  • 2 листопада у Хмельницькому міськрайонному суді відбулося чергове засідання, де заслухали свідків та розглянули докази у справі.
  • 29 листопада, у Хмельницькому міськрайонному суді відбулося чергове засідання у справі побиття військового Артура Ананьєва у Свято-Покровському храмі 2 квітня 2023 року. На засіданні розглядали докази у справі.
  • 21 грудня, в Хмельницькому міськрайонному суді мало відбутися чергове засідання у справі побиття Артура Ананьєва Ігорем Слободяном навесні 2023 року у Свято-Покровському кафедральному соборі. Проте, засідання перенесли.

Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram та Facebook.

На початок