Фітофтора на томатах: як вберегти домашній урожай — поради хмельницьких фітосанітарів

Фітофтора на томатах: як вберегти домашній урожай — поради хмельницьких фітосанітарів

Фітофтора на томатах: як вберегти домашній урожай — поради хмельницьких фітосанітарів
. Фото: Суспільне Хмельницький

Через вологий ґрунт, внаслідок дощів і спеку вдень, городники скаржаться на плями та пожовкле листя на помідорах. Коричневі плями є однією з ознак фітофтори, каже фітосанітарна інспекторка Держпродспоживслужби області Лариса Гула. Втім, за її словами, цьогоріч на Хмельниччині цю хворобу на рослинах фітосанітари фіксують менше, ніж у 2022.

Як врятувати врожай томатів й що це за хвороба — у матеріалі Суспільного Хмельницький.

Як розповіла Лариса Гула, опади, висока вологість повітря й спека провокують фітофтороз(або ж фітофтора) — грибкове захворювання, яке уражує томати й картоплю. Хвороба проявляється на листках, стеблах, плодах. Там утворюються бурі плями, які у вологу погоду або при густій росі з нижнього боку вкриваються білим нальотом. Пізніше, за сприятливих умов, проявляється на стеблах і плодах.

"Як правило, спочатку фітофтора з'являється на картоплі, а далі розповсюджується і на томати. Джерелом інфекції є уражене збудником насіння, рештки рослин, близько розміщені посадки картоплі", — говорить фітосанітарна інспекторка.

На фото помідори з пожовклим листям в коричневих плямах.
На фото помідори з пожовклим листям в коричневих плямах. Фото: Суспільне Хмельницький

Частіше фітофтора на рослинах з'являється у другій половині літа, каже Лариса Гула. Аби знизити ймовірність зараження рослин фітофторою, потрібно щороку саджати город дотримуючись принципу сівозміни.

"Найкращими попередниками томатів є огірки, цибуля, бобові, багаторічні трави, озима пшениця. Повертати культуру на те саме місце можна не раніше як через три роки", — розповіла фітосанітарка.

На фото томати, які ростуть в теплиці.
На фото томати, які ростуть в теплиці. Фото: Суспільне Хмельницький

Окрім того, за словами Лариси, розміщувати помідори потрібно на добре провітрюваних сонячних ділянках, важливо дотримуватися оптимальних строків висадки розсади — рослини, які висаджують пізніше, уражаються сильніше. Не можна садити томати близько один до одного. Також не допускати контакту листків, стебел з ґрунтом. Потрібно обрізати старе, сухе, хворе листя, утримувати міжряддя в чистому, розпушеному стані.

На фото помідори зі здоровими листками.
На фото помідори зі здоровими листками. Фото: Суспільне Хмельницький

Як розповіла Лариса Гула, стійкість рослин до хвороби підвищує застосування мінеральних добрив, особливо калійних. Надмірний полив, промочування надземної частини сприяє розвитку захворювання.

"Вирішальна роль в обмеженні розвитку фітофторозу томатів — використання хімічних засобів. Розпочинати обробку рослин слід профілактично, інтервал та кратність залежать від умов сезону, ступеня розвитку недуги й регламентів застосування препаратів. В зонах масового поширення фітофторозу, особливо в вологі роки, перше обприскування томатів проводять через 15-20 днів після висадки в ґрунт, вдруге при появі фітофторозу на посівах ранньої картоплі, надалі — через кожні 10-12 днів у міру потреби", — каже Лариса.

На фото кущ високорослих томатів.
На фото кущ високорослих томатів. Фото: Суспільне Хмельницький

Також для захисту томатів від фітофтори, за словами Лариси Гули, можна застосовувати народні методи :

  • молочна сироватка з водою 1:1, обприскування кущів томатів кожний день;
  • настоянка часнику із марганцівкою (100 грамів натертого часнику залити 1 стаканом води, дати настоятися 24 години, процідити, довести до 10 літрів водою, додати 1 грам марганцівки). Обробляти кущі кожних 10 днів;
  • 1 літра молока розвести в 10 літрах води, додати 15 капель йоду. Обробляти кущі з інтервалом 3 дні.

Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram та Facebook.

На початок