Перейти до основного змісту
"Дитячий світ" у Хмельницькому відремонтують за грантові кошти: що саме там зроблять і чому насторожилися підприємці

"Дитячий світ" у Хмельницькому відремонтують за грантові кошти: що саме там зроблять і чому насторожилися підприємці

"Дитячий світ" у Хмельницькому відремонтують за грантові кошти: що саме там зроблять і чому насторожилися підприємці
Торговий центр "Дитячий світ" у Хмельницькому, липень 2023 року. Фото: Суспільне Хмельницький.

Хмельницький отримає безповоротні грантові кошти у сумі 36 мільйонів гривень на реалізацію проєкту "Формування інноваційного бізнес-середовища шляхом проведення капітального ремонту, розкриття потенціалу та осучаснення застарілого торговельного центру". В результаті його втілення буде проведена повна реконструкція та створення додаткового простору в торговому центрі "Дитячий світ", який належить до комунальної власності.

Про це Суспільному розповів заступник Хмельницького міського голови Микола Ваврищук.

За його словами, Хмельницька міська рада потрапила до переліку муніципалітетів, що були відібрані у межах всеукраїнського конкурсу місцевих ініціатив в рамках проєкту "Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів (SRER)". У конкурсі брали участь 36 проєктів.

"Насамперед, за грантові кошти хочемо провести термомодернізацію будівлі і реконструкцію другого поверху. Щодо фасаду, то йдеться не про естетичні зміни, а про утеплення. Всередині будуть створені сучасні умови для тих підприємців, які там вже торгують, плануємо також залучити релоковані. В частині приміщення хочемо створити коворкінг-центр для бізнесу", — розповів Микола Ваврищук.

"Ці постійні переїзди негативно впливають на бізнес" – підприємці "Дитячого світу"

Хмельницькі підприємці, більшість з яких торгують у "Дитячому світі" ще з початку 2000 року, новину про капітальний ремонт торгового центру сприйняли з настороженістю, каже Суспільному голова їхньої профспілки Олена Антонюк. З її слів, після того, як міська влада залучила інвесторів та почала ремонтувати "Дитячий світ", більшість з них уже втратила свої торгові місця.

"Якщо у 2000 році в "Дитячому світі" торгували близько 140 хмельницьких підприємців, то зараз нас залишилося приблизно тридцять. Частина перейшли торгувати в інші торгові центри, частина взагалі закрили підприємницьку діяльність через "погіршення" умов для торгівлі. Зараз у "Дитячому світі" одне крило на першому поверсі орендує заклад громадського харчування "KFC", третій поверх віддали в оренду "Технолюксу", який там за власні кошти робить ремонт. Фактично, уся торгівля наразі зосереджена на другому поверсі", — розповідає Олена Антонюк.

"Дитячий світ" у Хмельницькому
Другий поверх "Дитячого світу", на якому зараз зосереджена уся торгівля, теж збираються відремонтувати за грантові кошти. Фото: Суспільне Хмельницький.

Ще одне крило першого поверху зараз теж ремонтують. За кошти, каже Олена Антонюк, "Агенції муніципальної нерухомості" та підприємців з "Дитячого світу", які після ремонту планують там торгувати.

"На що планують витратити понад 800 тисяч євро нам не зрозуміло. Кажуть, на термомодернізацію та капітальний ремонт. Але що тут вже ремонтувати, окрім нашого другого поверху, де ми ось зараз торгуємо? Боїмося, що коли влада знову затіє ремонт, то ще якась частина підприємців розірвуть договори, які укладалися через систему "Prozorro" і мали діяти до 2026 року. Бо ці постійні переїзди з одного поверху на інший, ці ремонти негативно впливають на наш бізнес. Звісно, ми розуміємо, що усе тут треба осучаснювати, ми теж хочемо комфортних умов своєї праці. Але нам не зрозуміло, чому коли ми просили дати нам можливість самим зробити ремонт, то міська влада була проти, а як знайшлися багаті інвестори — то їм будь ласка. Та й у ці безкоштовні гранти ми не дуже віримо, бо ви ж знаєте, де буває безкоштовний сир. У нас зараз таке передчуття, що після отих мільйонних ремонтів оренда торгових площ у "Дитячому світі" істотно зросте і нам вже буде не по кишені", — каже Олена Антонюк.

"Ремонт передбачає проведення затратних робіт" — заступник міського голови

За словами заступника міського голови Василя Новачка, будівля "Дитячого світу", зведена ще у 50-х роках минулого століття, уже давно потребувала капітального ремонту, зокрема внутрішніх мереж.

"Дитячий світ" у Хмельницькому
Ремонт першого поверху "Дитячого світу", де мають бути торгові місця, майже завершений. Фото: Суспільне Хмельницький.

"Найгостріше останнім часом стояло питання щодо опалення, адже нагріти таку велику будівлю важко, а відрегулювати температурний режим узагалі було неможливо. Тому орендарі завжди під час опалювального сезону отримували чималі платіжки саме за тепло. Тому перше, що ми плануємо зробити — це провести термомодернізацію будівлі. Вона передбачає цілий комплекс робіт: утеплення фасаду та покрівлі, заміну вікон, заміну центрального опалення із встановленням індивідуального теплового пункту. Це основне, що буде зроблено в "Дитячому світі" за грантові кошти. Далі ми ще плануємо відремонтувати вантажний ліфт та замінити систему освітлення. Ну і провести ремонт другого поверху, де зараз торгують підприємці. Але до того часу маємо повністю відремонтувати перший поверх, аби частина підприємців вже могла переїхати у свої нові торгові відділи. Його зараз ремонтують за власні кошти "Агенції муніципальної нерухомості", яка вже витратила десь понад мільйон гривень, та самих підприємців, які за власні кошти частково фінансували встановлення вітрин. Інша ж частина підприємців під час ремонту другого поверху, змушена буде, можливо, на якийсь час тимчасово припинити свою діяльність у "Дитячому світі". У кого з підприємців на момент завершення ремонту будуть діючі договори — вони будуть продовжені. Вільні ж торгові площі виставимо на оренду", — розповів Суспільному Василь Новачок.

Будівля у стилі стаплінський ампір: історія "Дитячого світу"

Торговий центр "Дитячий світ" означає для хмельничан умовний центр міста, хоча офіційно це ніде не зафіксовано, розповів Суспільному фахівець з туристичного обслуговування комунального підприємства "Хмельницький туристично-інформаційний центр" Владислав Чупрун.

"На момент 1846 року, скоріш за все, саме на цьому місці була поштова станція, в якій зупинявся Тарас Шевченко, коли був тимчасовим співробітником Київської археографічної комісії. Потім, в інший час, на місці нинішнього універмагу був невеликого розміру завод з виготовлення газованки. Сам універмаг був побудований у 1953 році. Стиль, в якому він побудований, має народну назву "сталінський ампір". Це велична будівля в стилі класицизму, але з деякими модерновими рішеннями. Все це мало буквально кричати жителям міста про те, що це є стиль, затверджений самим Йосипом Сталіним. При цьому, навпроти будівлі, там де зараз невеликий сквер, раніше був і пам’ятник Сталіну, який згодом знесли.

Цей універмаг був у Хмельницькому першим. Після того, як побудували ЦУМ, цей універмаг стали називати старим. Пізніше з'явилася назва "Дитячий світ" — туди більше ходили жінки з дітьми, яких було зручно відпускати по відділах з іграшками. Спочатку так називали його між собою хмельничани, потім це стало офіційною назвою", — каже Владислав Чупрун.

У більшості відео і оглядах міста, зі слів Чупруна, присутній "Дитячий світ" — як споруда, що є однією з ключових для нашого міста. Універмаги з подібним плануванням, каже він, є ще в двох містах України – в Житомирі та Тернополі.

Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram та Facebook.

Топ дня

Вибір редакції

На початок