Перейти до основного змісту
Для хмельничан організували "сміттєвий" тур

Для хмельничан організували "сміттєвий" тур

Для хмельничан організували "сміттєвий" тур
. Фото: Суспільне Хмельницький

Перший "сміттєвий" тур організували для хмельничан працівники офісу "Розумне довкілля. Хмельницький", розповідає його представниця Світлана Каритун. За її словами, таку екскурсію влаштували, щоб показати проблему генерування й накопичення відходів та розповісти, як можна їй запобігти.

На першу "сміттєву" екскурсію поїхало десятки хмельничан. Перша локація —Хмельницький полігон твердих побутових відходів, який діє з 1956 року. Там долівкою бігають таргани, а сміття — гора заввишки з восьмиповерхівку і продовжує рости, каже Світлана Каритун.

"Щороку хмельничани викидають приблизно 106 тисяч тонн відходів. Це саме цифра за 2022 рік. І ми порахували, що, наприклад, в секунду кожна людина з хмельницької громади генерує два кілограми сміття. Це доволі великі масштаби", — говорить представниця офісу "Розумне довкілля. Хмельницький".

Перша локація туру — полігон твердих побутових відходів.
Перша локація туру — полігон твердих побутових відходів. Фото: Суспільне Хмельницький

За словами Світлани Каритун, полігон планували рекультивувати ще шість років тому, збиралися й будувати сміттєпереробний завод, пройшли процедуру тендерів та різноманітних узгоджень, на цьому етапі на заваді став повномасштабний напад Росії на Україну. Та каже, чому саме звідси вирішили почати "сміттєвий" тур.

"Коли кожен з нас побачить це сміттєзвалище, він зрозуміє, що це проблема, різні шкідливі речовини, які потрапляють в повітря, ймовірні пожежі, які відбуваються через те, що накопичується метан в самому полігоні", — розповіла Світлана.

Контейнери для сортування сміття у центрі управління відходами.
Контейнери для сортування сміття у центрі управління відходами. Фото: Суспільне Хмельницький

На наступній локації — центр управління відходами. Світлана Каритун розповідає, що сміття треба сортувати, аби його якомога менше потрапляло на полігон. Сюди привозять і приносять як відходи, так і речі, які ще можуть комусь згодитися, і які можна взяти безкоштовно: від одягу до телевізора чи меблів. Працівник Сергій розповідає, що привозять найчастіше: "Найбільше привозять будматеріали, поліетилен, папір".

Небезпечні відходи можна здати в екобус.
Небезпечні відходи можна здати в екобус. Фото: Суспільне Хмельницький

Наступна зупинка екскурсії — локація екобуса. Небезпечне сміття, аби воно не потрапляло на полігон твердих побутових відходів і не шкодило довкіллю, збирає у Хмельницькій громаді екобус на 20 визначених локаціях. Це медикаменти, термометри, батарейки й акумулятори, фарби, лаки, клей, ртутовмісні лампи. Їх везуть на підприємства Львова й Києва для утилізації, за яку треба платити, і це роблять за гроші платників податків громади, розповіла Світлана Каритун. Щоби утилізувати кілограм батарейок, треба заплатити сто гривень, а за кілограм медикаментів треба заплатити 125 гривень.

Сортувальний майданчик підприємства "Спецкомунтранс".
Сортувальний майданчик підприємства "Спецкомунтранс". Фото: Суспільне Хмельницький

Далі екскурсантів повезли на сортувальний майданчик підприємства "Спецкомунтранс". Там сортують зібрані з контейнерів пластик та скло. Начальник дільниці сортування Євгеній Дуда каже: найбільше сортують пляшок.

"На сьогодні відсортовується близько 12 тонн в місяць. Надалі пляшки використовуються при виготовленні будь-яких товарів: віники, совочки, навіть наш одяг, взуття. Абсолютно все", — розповів Євгеній Дуда.

До сміттєвого туру долучились десятки хмельничан.
До сміттєвого туру долучились десятки хмельничан. Фото: Суспільне Хмельницький

Наостанок "сміттєвого" туру екскурсантам в "Гуфі-центрі" показали фільм про важливість збереження довкілля та сортування відходів. Світлана Каритун каже: на другий такий тур уже зареєструвалося 20 хмельничан, тому "сміттєві" екскурсії продовжуватимуть.

Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram та Facebook.

На початок