Вранці 8 червня до Хмельницького приїхали перших 19 людей, евакуйованих з підтоплених районів Херсонщини через підрив Каховської ГЕС. Частина з них приїхали до рідних, ще частина – поїдуть далі. П'ятеро людей поселять у одному із закладів Городоцької міської громади, який уже готовий до прийняття евакуйованих херсонців, розповів Суспільному заступник начальника управління цивільного захисту Хмельницької ОВА Юрій Закурдаєв.
О шостій годині ранку на залізничний вокзал міста Хмельницький прибув потяг "Херсон-Львів", у одному з евакуаційних вагонів якого приїхали 19 жителів з підтоплених районів Херсонщини. На пероні їх уже очікують представники влади області та "Червоного хреста", рятувальники та волонтери. Спочатку — чай та печиво, далі — оформлення усіх необхідних документів для отримання одноразової допомоги, отримання наборів із найнеобхіднішими речами та продуктами від об'єднання волонтерів "Захист" та Червоного хреста.
"Ми збираємо інформацію про тих, хто до нас приїхав. Дехто з людей їхали до Хмельницького, бо мають тут рідних, тож поїдуть до них. Хтось вирішив їхати далі, до прикладу, одна людина поїде до Данії. Декому з переселенців волонтери запропонували житло, яке небайдужі хмельничани готові надати для проживання. Обласна влада підготувала один із закладів у Городоцькій міській громаді, де наразі поселять п'ятеро людей, які потребують нашої допомоги", — каже Юрій Закурдаєв.
76-річний Василь Нікіфоров з Херсона сам родом з Летичівщини. Чоловік каже, поїде до Летичева, де його чекає племінниця.
"Ніхто ж не сподівався, що так буде. Вони ж вночі підірвали Каховську ГЕС. Вранці вийшов на вулицю, сусідка каже, підірвали ГЕС. Я пішов на Дніпро туди, Боже мій, що там твориться. Тварини плавають, корови плавають, свині, отаке там робиться, усе змиває вода на своєму шляху. Це непередбачувано, це жах, що робиться. Це не люди, це виродки рускі… Люди налякані. Там і так неможливо було спати, постійно стріляють — наші звідси, вони звідти. Куди впаде та міна — невідомо. Бомби, по 500 кг бомби кидали. Села там стерті з лиця землі. А тепер ще й ця вода. Навіть коли вона спаде, то легше там не буде, бо зрошувати не буде чим. Земля висохне і будуть одні солончаки. Риба подохне, буде дуже важка екологічна ситуація. Лівобережжя теж затопило, там до 5 метрів глибина води, можете собі уявити. А там росіяни, там навіть людей неможливо звідти евакуювати. Вони навіть своїх солдат не попередили, то ті тікали, техніку покидали. Ті, хто живе в низині – то там жах, що робиться. Автомобільні знаки затопило, то ви уявляєте рівень води. У нас зараз бобри по Херсону ходять, тікають від біди цієї. На островах, там все затоплено, усі тварини, всі птахи загинули. На нас чекає страшна екологічна катастрофа", — говорить Василь Нікіфоров.
Яна Мезанцева приїхала з Херсона разом із сином Олексієм та трирічною кицькою Луною. Усі вони пережили стрес і ніяк не можуть оговтатися від побаченого. Жінка зізнається, що їхати їм немає куди, тож у них лише одна надія на допомогу хмельничан.
Світлана Щиголь жила у Херсоні, на Хмельниччину приїхала до доньки. Кілька сумок – це усе життя, яке вдалося жінці зібрати із собою.
"Донька тут, у Хмельницькій області зараз живе. Минулого року переїхала, втікаючи від "руського міра". Уже буде мене зустрічати, годувати. Я з самого Херсона, а син в селі живе. Там ще кілька сантиметрів залишилося до повного затоплення хати. Вода дуже швидко прибувала, це було так страшно. І ще стріляють. Хоч затоплений лівий берег, але усе одно звідти прилітає постійно", — плаче пані Світлана.
Ігор на Херсонщині знімав будинок біля самої річки. Каже, досі наляканий.
"Досить того, що постійно стріляють, тепер ще й вода тече. Люди уже на деревах сидять. Немає більше сил. Я господині ключі від будинку віддав і поїхав звідти, тому що там уже нічого немає – ні роботи, ні життя, усі виїхали", — говорить чоловік.
Лариса Степанець приїхала з сином-підлітком та двома домашніми кішками – Мусею та Мурчиком. Каже, кішки налякані, адже вперше їхали у потягу, але залишити їх на вулиці жінка не могла
"У нас страшно, вода підходе. Що нас далі жде — я не знаю. Чи буде у нас вода, чи буде світло? Ви ж розумієте, що там коїться. Це дуже страшно. Ще й майже щодня вночі обстріли, так що й не виспишся", — розповідає Лариса.
У Хмельницькій області, за словами першого заступника голови обласної військової адміністрації Сергія Тюріна, від учора підготовлено близько двох тисяч місць для розселення евакуйованих людей.
"В Городоцькій міській територіальній громаді наразі підготовлено місця для прийому громадян. Це перша локація, яка буде приймати. Під розміщення вже готово близько двох тисяч місць, але, зважаючи на те, що освітянський навчальний процес завершено, ми готові в нашій області розмістити, за потреби, до 10 тисяч людей", — каже Сергій Тюрін.
Окрім поселення людей з підтоплених районів Херсонщини, обласна адміністрація, зі слів Тюріна, також допомагає херсонцям питною водою, пальним та генераторами.
"Учора була відправлена машина із 22 тоннами питної води. Також сьогодні завантажується і буде відправлено близько 15 тонн пального, і на завтра вантажиться також ще одна вантажна машина, теж 22 тонни питної води. Готується до відправки і 20 генераторів. Пальне — це бензин, який ми отримали з державного резерву, він "розброньований" під Збройні сили України і гуманітарні потреби населення, тож зараз якраз той випадок, коли ми можемо його використати. Генератори надала одна з міжнародних організацій, а питну воду — виробник, до якого ми звернулися з проханням допомогти і він зголосився надати її безкоштовно як благодійну допомогу", — говорить Сергій Тюрін.
За інформацією Хмельницької ОВА, сьогодні, 8 червня, на Хмельниччину приїхало 74 людини, евакуйованих з підтоплених районів. З них 19 людей приїхали потягом з Херсона, 55 – запорізьким потягом.
Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram та Facebook.