Чому у Хмельницькому не можуть повністю позбутися літератури російською

Чому у Хмельницькому не можуть повністю позбутися літератури російською

Ексклюзивно
Чому у Хмельницькому не можуть повністю позбутися літератури російською
. Фото: Суспільне Хмельницький

Хмельницька обласна універсальна наукова бібліотека потребує галузевої літератури українською мовою на заміну російськомовній. Про це Суспільному розповіла її директора Катерина Чабан. За її словами, за минулий рік з бібліотеки вилучили вісім тисяч примірників російською. Проте вузькоспеціалізовану літературу не мають чим замінити.

Хмельницька обласна універсальна наукова бібліотека зберігає у своїх фондах, в основному, навчальну та наукову літературу. Серед книг є вузькоспеціалізовані видання російською, які через відсутність аналогів не змогли вилучити та утилізувати. Це, зокрема, книги, що зберігаються у відділі мистецтв, розповідає його завідувачка Неля Томаля.

"У першу чергу – це вузькоспеціалізована література з декоративно-прикладного мистецтва. Це наше ужиткове мистецтво, яке популярне стає саме в українців. І вузькоспеціалізована література музична. Живопис, альбоми, які виходили колись російськомовними", – розповідає Неля Томаля.

У бібліотеках Хмельницького є вузькоспеціалізовані видання російською, які через відсутність аналогів не змогли вилучити та утилізувати
У бібліотеках Хмельницького є вузькоспеціалізовані видання російською, які через відсутність аналогів не змогли вилучити та утилізувати. Фото: Суспільне Хмельницький

За її словами, Український інститут книги зараз поповнює відділ українськими книгами мистецького спрямування, але це в основному науково-популярна література, яка не використовується для навчання чи наукових досліджень. Така ж вузькоспеціалізована література російською, що не має україномовних аналогів, зберігається в медичному відділі, тут її – більшість, розповідає його завідувачка Ірина Козак. За її словами, книги з медицини були у свій час видані в Україні, але на той період російською мовою.

"Видавництва пропонують літературу українською мовою. І, без сумніву, наші медики б з радістю її читали. Але, по-перше, замінити повністю весь асортимент відділу неможливо, це потрібно десятиліття для комплектування. По-друге, фінансові можливості бібліотеки обмежені й ми не все можемо купити", — розповідає Ірина Козак.

З фондів бібліотеки списали та утилізували десять тисяч книг російською
З фондів бібліотеки списали та утилізували десять тисяч книг російською. Фото: Суспільне Хмельницький

За минулий рік з бібліотеки вилучили вісім тисяч примірників російськомовної літератури, розповідає директорка Катерина Чабан. Перелічує, що не можуть зараз вилучити через відсутність аналогів.

"Це, по-перше, довідники, словники, підручники, методичні посібники. Вся вилучена література з бібліотеки списується та йде на здачу макулатури. За кошти від макулатури, бібліотека має можливість закупити нові книги. Але питання в тому, що вартість макулатури та вартість сучасної книги – це не порівняні два поняття", — пояснює Катерина Чабан.

Ще до повномасштабного вторгнення Росії попит серед юних читачів на російську літературу знизився, через це й фонд формували україномовний
Ще до повномасштабного вторгнення Росії попит серед юних читачів на російську літературу знизився, через це й фонд формували україномовний. Фото: Суспільне Хмельницький

За її словами, зараз Хмельницька обласна наукова бібліотека приймає книги в подарунок від читачів. А от на Хмельницьку обласну дитячу бібліотеку імені Тараса Шевченка вилучення російськомовної літератури істотно не вплинуло, розповідає її директорка Валентина Черноус. За її словами, ще до повномасштабного вторгнення Росії попит серед юних читачів на російську літературу знизився, через це й фонд формували україномовний.

"Ми розуміємо, що Хмельницький – україномовне місто. Діти вже з дитячих садочків вивчають українську мову. І далі все, що йде за шкільною програмою, що читається – все українською мовою", — каже Валентина Черноус.

Валентина Черноус говорить, із фондів бібліотеки списали та утилізували десять тисяч книг російською.

Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.

На початок