Чим цікаві екскурсії старим кладовищем Хмельницького

Чим цікаві екскурсії старим кладовищем Хмельницького

Ексклюзивно
Чим цікаві екскурсії старим кладовищем Хмельницького
. Фото: Суспільне Хмельницький

Першу екскурсію старим кладовищем Проскурова Суспільному провів вчений-секретар Хмельницького обласного краєзнавчого музею Сергій Єсюнін. На шести гектарах виявлено дві тисячі поховань. Однак, за словами Сергія Єсюніна, тут є тришарові поховання, тож кількість могил, щонайменше, сягає шести тисяч. Екскурсії науковець планує проводити з травня.

Хто з відомих був похований на католицькому та православному кладовищах, дізнавалися кореспонденти Суспільного Хмельницький.

Вчений-секретар Хмельницького обласного краєзнавчого музею Сергій Єсюнін розповідає історію створення місцевого кладовища.

"В 1870 році через наше місто Проскурів проклали залізницю. На території, яка опинилася за залізницею, було пустище, і його виділили саме під цвинтар. Було виділено шість гектарів вздовж вулиці Кам’янецької, тоді це була поштова дорога на Кам’янець-Подільський. Надали місце саме для трьох релігійних громад: католиків, православних та юдей. З 1870 років тут починається поховання. Вони продовжувалися майже 100 років. В середині 1960 років цей цвинтар був закритий", — розповідає Сергій Єсюнін.

На шести гектарах старого кладовища Проскурова виявлено дві тисячі поховань
На шести гектарах старого кладовища Проскурова виявлено дві тисячі поховань. Фото: Суспільне Хмельницький

У Хмельницькому запровадили екскурсії старим кладовищем. Першу таку екскурсію Суспільному Хмельницький провів вчений-секретар обласного краєзнавчого музею Сергій Єсюнін.

"Католицький масив, і починається він з могили нашого міського голови Миколи Сікори. Він вважається останнім нашим міським головою саме періоду до радянського часу. Микола Сікора народився в 1862 році й був досить відомою людиною, був депутатом міської думи тривалий час, а вже в 1917 році його обрали міським головою, саме в найскладніший час", — каже Сергій Єсюнін.

У Хмельницькому запровадили екскурсії старим кладовищем
У Хмельницькому запровадили екскурсії старим кладовищем. Фото: Суспільне Хмельницький

На шести гектарах кладовища виявлено дві тисячі поховань. Однак, за словами Сергія Єсюніна, тут є тришарові поховання, тож фактична кількість могил більша.

"У 2020 році була проведена інвентаризація старого цвинтаря і, фактично, було виявлено, що найдавніше поховання тут було датоване у 1877 році. Останнє поховання — 1964 рік, теж серед виявлених. І загалом, на старому цвинтарі, в громадській частині виявили понад дві тисячі поховань. Але більшість поховань знищено і, за підрахунками, тут порядку шести тисяч поховань", — розповідає вчений-секретар.

Екскурсії кладовищем планується проводити з травня цього року
Екскурсії кладовищем планується проводити з травня цього року. Фото: Суспільне Хмельницький

Могилою британського танкіста опікується британське консульство, каже Сергій Єсюнін.

"Збереглася на нашому старому цвинтарі могила британського танкіста періоду першої світової війни Віктора Лоуренса Едварда. Він загинув в боях в 1917 році неподалік від Проскурова. Був привезений в наше місто в шпиталь. Але, на жаль, він від поранень помер. Збереглася на старому цвинтарі могила протодиякона нашого кафедрального собору Климента Качуровського, який загинув у 1919 році 15 лютого, саме в той день, коли відбувалися сумнозвісний єврейський погром. Річ у тому, що він став на захист мирних мешканців. Сховав дітей в цьому соборі, сам вийшов до погромників, але в сутичці його зарубали. Він визнаний праведником світу. І в Єрусалимі, на честь Качуровського, висаджений кипарис на алеї праведників світу", — розповідає Сергій Єсюнін.

Екскурсії кладовищі науковець планує проводити з травня цього року.

Читайте також

  • "Він з усіма знаходив спільну мову": у Хмельницькому попрощалися із бійцем Євгеном Шевченком

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.

На початок