Перейти до основного змісту
Хмельниччина виробила найбільше молока в Україні

Хмельниччина виробила найбільше молока в Україні

Ексклюзивно
Хмельниччина виробила найбільше молока в Україні
. Фото: Суспільне Хмельницький

За 2022 рік українські підприємства всіх форм власності виробили молока на 12 відсотків менше, ніж у 2021 році, розповідає Суспільному генеральна директорка Асоціації виробників молока Анна Лавренюк. За її словами, це й через активні бойові дії, окупацію в ряді областей України та заміновані деокуповані території. Хмельниччина, за її словами, виробила молока найбільше в державі й навіть більше, ніж у попередні роки. У тім числі й в приватному секторі, де поголів’я великої рогатої худоби з року в рік зменшується.

Чи вигідно тримати корів дізнавалось Суспільне Хмельницький.

Жителька Кадиївки Надія має чотири корови та телицю. Кожна корова дає в цій порі року в день 10-11 літрів молока. Виходить 28-30 півторалітрових пляшок щодня, які жінка щоранку возить на Хмельницький ринок.

"Взагалі молоко зараз по 40 гривень, то люди стараються ще в нас купити, бо і добре, і не мішаю нічого. Люди вже нас знають, вже п'ять років їжджу на базар, своєю машиною. В шість ранку ми вже виїжджаємо. О сьомій, о пів на восьму, о пів на дев'яту ранку я вже вдома", — говорить жінка.

Надія розповіла про свій робочий день. Власне, каже, такий кожен її день, бо не має ні святкових, ні вихідних, ні відпусток: "Встаю на початку четвертої ранку і ставлю воду гріти, щоб корів помити. І коли вода зігріється я вже приходжу в корівник, викидаю гної, мию їх, і тоді доїльним апаратом підключаю одну, другу мию, потім її підключаю, а третю мию".

Надії допомагає мати, сімдесятидворічна Валентина Коваль. Вона готує комбінований корм худобі та розповідає: корів донька доїть апаратом та має генератора на випадок відключення електрики.

"Я раніше доїла руками, а тут зробили пропозицію, що треба апарата, то купили апарата. Генератор нас також рятує. Я сама його запускаю, сама все навчилася, чоловік весь час на роботі й все треба самій. Ми вже десь 15 років, як його купили. Ще він був дві з половиною тисячі. Зараз дивіться, які ціни на нього. Просто була взимку одного року завірюха, покидало в нас дерева, не було світла. Чоловік каже: давай таке купимо, буде в хаті світло", — розповіла Надія.

Надія наразі єдина в селі господиня, яка утримує стільки великої рогатої худоби. Петро Стахов, який працював у цьому селі ветеринарним лікарем, розповідає: "20 років тому, як була весняна й осіння диспансеризація, я брав всіх 300 проб крові. Худоба була в кожній хаті, було по дві, по три корови, люди тримали дуже багато худоби. На сьогодні в мене по селі Кадиївка всього-на-всього 50 корів. Молоді люди не дуже хочуть тримати, а старші люди вже не можуть тримати фізично".

Така ситуація, розповідає генеральна директорка Асоціації виробників молока Анна Лавренюк, не тільки в Україні й не лише через війну.

"Насправді є така статистика, в нас відчувалася стійка тенденція до скорочення поголів’я в присадибному секторі, орієнтовно на 4-5 до 6 відсотків. І також скорочення і в промисловому секторі. Ця тенденція є загальносвітовою, загальноєвропейською, тому що відбувається перехід від присадибного, домашнього виробництва до більш організованого. Присадибним сектором вироблено на майже 16 відсотків менше, ніж попереднього року: 4 мільйони 740 тисяч тонн проти 5,6 мільйона тонн попереднього року", — говорить Анна Лавренюк.

За її словами, понад 82 відсотки всієї молочної продукції, яка виготовлена в Україні, виробляється з промислового молока.

Надія каже: не здає молоко заготівельникам, бо на ринку продає його втричі дорожче.

"В нас на вулиці тільки одна жінка здає на молочарню. Це невигідно. Такої ціни нема ж ніде. Ну що таке сім гривень? Ну якби хоч по 10, 15, хто б їздив й купував молоко. Та легше здати на машину, помити відра і збутися. Але ж шкода тієї праці!", — каже Надія.

Не в кожному селі є громадські пасовища, і це — одна з причин, чому селяни не хочуть тримати худобу, говорить Петро Стахов. Зараз він староста села і каже: намагається розв’язати цю багаторічну проблему, доки в селі ще тримають худобу.

"На даний час є рішення сесії Ярмолинецької про виділення 15 гектарів під громадське пасовище. А люди поки що пасуть хто де. Частина людей пасуть на колишній території колгоспу, але оскільки вона приватна, все розпайоване, то це до якоїсь пори", — розповів Петро Стахов.

Щодо промислового виробництва молока, то за словами Анни Лавренюк, на Хмельниччині переробні підприємства все менше купують сировину в домашніх господарствах, утримуючи власні молочні ферми, хоча поки що обійтися без них не можуть: "Саме Хмельницька область серед всіх категорій господарств має зараз пальму лідерства, на перше грудня було вироблено вже 630 тисяч тонн молока. Що на 4,6 відсотка більше в порівнянні з попереднім роком".

Читайте також

  • На Хмельниччині переселенці вирощують печериці в хостелі

Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.

Топ дня
Вибір редакції
На початок