Як пережити холоди у теплі, - поради хмельницького майстра спорту з туризму

Як пережити холоди у теплі, - поради хмельницького майстра спорту з туризму

Як пережити холоди у теплі, - поради хмельницького майстра спорту з туризму
. Фото: Pexels

Юрій Загоруйко, кандидат в майстри спорту зі спортивного туризму, інструктор з гірського туризму і альпінізму ділиться своїм досвідом тривалого перебування на лютому морозі та розповідає про те, яких правил треба дотримуватися, щоб пережити холод без шкоди для здоров’я.

Чи маєте досвід довгого перебування на холоді?

Так, маю. Доводилося багато ходити у категорійні походи, зокрема, зимові. Були й лижні походи при досить низьких температурах. Ночували у природних умовах на снігу при температурі мінус 25-26⁰С. Слава богу, всі вижили.

І протягом якого часу перебували на морозі?

Вісім днів. Так що можна виживати у таких умовах.

Тобто можна вважати, що ви витримали це випробування. А як захищатися від холоду в приміщенні?

Я думаю, що зараз в інтернеті є дуже багато рекомендацій і порад. Як на мене, перше, на що треба звернути увагу, то це на приміщення, в якому ти перебуваєш. Потім, власне, утеплення, правильне харчування і збереження тепла. Якщо це багатоповерхівка, це утеплення. Безперечно, це не робиться за дві секунди. Якщо є кошти, то про це треба подбати заздалегідь. Це суттєво допомагає захиститися від холоду. Думаю, що я не винайду велосипед, говорячи, що наші предки утеплювали житло у різний спосіб. Це були приватні будинки. Зараз ми відмовилися від віконниць, хоча через вікна проходить 25% холоду. Тобто вікна і двері пропускають холод. Віконниці трохи зменшують потік холодного повітря.

У дерев’яних вікнах холод проходить через щілини. Убезпечитися від цього можна багатьма способами. Найпростіше – взяти силіконовий герметик, ззовні наклеїти плівку – хоча, може, це й не естетично. Зсередини повісити цупкі, важкі штори - таким чином буде прошарок повітря.

Якщо повернутися до історії, то наші батьки-діди робили відстань між вікнами п’ять-десять сантиметрів і ця повітряна подушка затримувала холод.

Це ми говоримо про те, як зберегти тепло в оселі. А що вдягати, якщо людина все ж відчуває холод?

Зараз технології пішли вперед. Є термобілизна. Не буду рекламувати виробників, але є досить легка термобілизна, є більш щільна для низьких температур. Вона різна і по щільності, і по теплопровідності. Вони всі дихаючі.

Якщо вдягати термобілизну, то треба вдягатися повністю – шкарпетки мають бути теж термо. Тому що якщо вдягнути термоштани і футболку, а на ноги не вдягнути термошкарпетки – тепло не буде триматися.

Безперечно, ніхто не відмовляється від класичних вовняних шкарпеток, тому що вони добре тримають тепло навіть тоді, коли вони мокрі.

Якщо людина виходить на вулицю – ті самі поради, чи щось додасьте?

Якщо людина просто стоїть – треба вдягатися досить тепло. Якщо вона буде рухатися, то буде виділятися більше тепла зсередини і можна спітніти. Це повертається до тебе більшим холодом.

Таким чином, при низькій фізичній активності треба вдягати термобілизну, флісові кофти, вовняні светри і водовідштовхуючі теплі куртки. Якщо рухається людина – достатньо просто вовняної кофти або тактичної флісової теплої кофти – я вже говорю про військовий напрямок. Зверху водонепроникна штормівка, яка буде легка і при тому не все тепло буде виходити, але людина не мокріє.

Ви вже перейшли до того, як можуть зігрітися наші захисники. Чи є ще якість поради? Ви якось долучаєтеся?

Так, ми займаємося волонтерством, возимо хлопцям на схід все необхідне. Усі, хто воює з 2014 року, вони вже адаптувалися. Є поради, тому що вони фактично майже постійно на холоді без додаткового комфортного тепла, яке є у будівлях звичайних людей. Наш центр туризму займається підготовкою дітей, ми їх загартовуємо, навчаємо, готуємо дітей і дорослих до перебування в природних умовах.

Сучасні діти, сучасне покоління, на жаль, відірвалося від природи і некомфортно почуваються у природному середовищі.

Найперше, що треба в природних умовах, - зануритися в землю. Викопати землянку або бліндаж, облаштувати його зсередини навіть деревом, тому що дерево екологічне і добре тримає тепло. Раніше будували дерев’яні будинки, це корисно для людини. Безперечно, має бути герметизація ззовні і зсередини теж. Зараз є багато будівельних плівок у продажі в будівельних гіпермаркетах, ми їх возили на схід. Якщо ними утеплити зсередини – тепло добре тримається. Бажано, щоб вхід в землянку чи бліндаж був нижчий, ніж поверхня землі. В такому випадку холодне повітря не йде вниз.

Треба мати теплий одяг і ту ж саму термобілизну і зверху – водовідштовхуючий одяг. Зараз є такі технології, коли ззовні не проникає волога і холод, зсередини такий одяг «дихає». Загалом, люди вже адаптувалися і знають, що робити.

Для землянок зараз виготовляють так звані «буржуйки», які досить добре підтримують тепло. Пішли в хід окопні свічки. До прикладу, в походах ми робили снігову печеру. На вулиці -25⁰С, а всередині достатньо однієї свічки – і там вже 0⁰С. Є різні типи свічок, але соєва, до речі, має найвищий коефіцієнт корисної дії та горить найдовше. Я думаю, що при наявності навіть не дуже теплого одягу при нульовій температурі можна почуватися більш-менш комфортно, без обморожень.

Волонтери допомагають нашим захисникам, готують передачі на фронт. Щоб ви порадили передавати саме для того, щоб зігрілися захисники?

В першу чергу, це термобілизна, шкарпетки. Багато жінок в’яжуть вовняні шкарпетки, вони дійсно добре зігрівають. Потрібне взуття, яке не пропускає вологу. Я не кажу про гумові чоботи, бо при низьких температурах таке взуття шкодить здоров’ю. Має бути внутрішній валянок. Спальний мішок на мінусову температуру. Якщо всередині приміщення вогко, варто скористатися термоплівкою, в яку можна закутатися. Такі плівки є в іноземних автомобільних аптечках. Вона триматиме тепло у спальному мішку і захищатиме від вологи. Варто мати рукавиці. Потрібно герметизуватися, щоб захиститися від зовнішнього впливу холоду. Таким чином наш організм може самостійно зігрітися, якщо не буде впливу зовнішніх чинників.

Авторка: Алла Самойленко.

Читайте також

Читайте нас у Telegram Viber та Instagram

На початок