10 листопада - останній день дії тимчасового закону про спрощене митне оформлення автомобілів з іноземною реєстрацією. Про це розповів головний державний інспектор митного поста "Хмельницький" Хмельницької митниці Вадим Валігурський. За його словами, за 5 місяців дії тимчасового закону розмитнили 1341 автомобіль на суму 47 мільйонів. Про те, з яких країн завозять більше машин та у яких країнах їх виробили, дізнавалося Суспільне.
Сергій Яворський з Кам’янця-Подільського придбав нерозмитнене авто 2002 року випуску. Чому автівку розмитнює в останній день дії закону, пояснює так: "Купив євробляху місяців п’ять тому. Довго тривала процедура зняття з обліку в країні попередньої реєстрації авто. Плюс, ще збирав кошти на розмитнення".
На початку дії закону про пільгове розмитнення на митницю приїжджало до п’яти автомобілів на день, розповідає головний державний інспектор митного поста «Хмельницький» Саркіс Чахоян. Протягом останніх двох тижнів приїздить від 30 до 40 автівок, додає інспектор: "В першу чергу, ми перевіряємо класифікацію даного транспортного засобу. Потім тип, модель, двигун. Обов’язково перевіряємо пробіг станом на даний момент. Тип двигуна - дизельний, бензиновий або на газу. Тобто, ті всі критерії, які впливають на класифікацію і митну вартість транспортного засобу".
На розмитнення одного авто, каже інспектор, в середньому витрачають до півтори години. Додає: митний платіж на один транспортний засіб, в середньому, 30-35 тисяч гривень, залежно від транспортного засобу, оцінки експерта, тобто, митної вартості транспортного засобу.
Розповсюджена помилка - не зняття автомобіля, який розмитнюють, з обліку в країні, де він зареєстрований, каже декларант Ашот Гаспарян: " І друга основна умова - це відповідність системи "Євро-2". Надаються документи, що підтверджують власність цього автомобіля: це договір купівлі-продажу, або інвойс, або купча, як в народі кажуть. Після цього складаються всі папери, робиться декларація, і в електронному вигляді надається на митницю".
За п’ять місяців дії закону про спрощене митне оформлення автомобілів з іноземною реєстрацією сплачено 47 мільйонів гривень податків до держбюджету, говорить начальник Хмельницької митниці державної митної служби України Вадим Валігурський. Додає: найбільше таких транспортних засобів ввозили з Литви та Польщі, а країни виробництва автівок - Німеччина, Франція, Японія.
"Сьогодні закінчується пільговий режим декларування та оподаткування. Відповідно, підрозділи митного оформлення сьогодні будуть працювати до останньої заявки, в тому числі, якщо вони будуть в поза робочий час. Також хотілося б зазначити, що дія пільгового режиму оподаткування таких транспортних засобів ще впродовж 90 календарних днів буде поширюватися на учасників бойових дій, які нададуть відповідну довідку про перебування в зоні операції об’єднаних сил", - пояснює начальник.
За словами Вадима Валігурського, з 11 листопада на власників автівок з іноземною реєстрацією накладатимуть штраф у розмірі 170 тисяч гривень або ж у них конфісковуватимуть авто. Додає: рішення по таких транспортних засобах буде прийматися виключно судом. З 11 листопада вартість розмитнення авто збільшиться вдвічі-втричі, залежно від року випуску автомобіля, каже Вадим Валігурський.