За процес відновлення вантажних авіаперевезень приступають на комунальному підприємстві «Аеропорт-Хмельницький». Цього року мають два завдання: виготовити проєктно-кошторисну документацію реконструкції летовища і до кінця року відкрити вантажний рейс до Дніпра.
Про це Суспільному розповів директор комунального підприємства Хмельницької облради «Аеропорт-Хмельницький» Валерій Сорока.
Підприємець Хмельницького речового ринку Юрій Васильков торгує з дружиною тюлями. Їх, говорить, їдуть купувати у Туреччину, звідти товар везуть вантажівками. Чоловік додає: це займає забагато часу.
«Якщо люди їдуть в Стамбул, то вони їдуть автобусом. Чи їдуть до Львова, Києва, звідти летять літаком до Стамбула. А якби звідси можна було б долетіти туди, чи хоча б привезти вантаж звідти літаком одразу до Хмельницького, було б набагато швидше і комфортніше», - каже підприємець.
За словами голови ради профспілки захисту підприємництва міста Хмельницького Надії Кнець, робота аеропорту в контексті вантажних перевезень в сучасних умовах буде вигідною.
«Трошки із запізненням, правда, запроваджують вантажні перевезення з нашого аеропорту, але це добре. Летовище багато років не працювало, але якщо його відремонтують, то в сучасних умовах воно буде дуже вигідне. Доставка товару літаками користувалася б попитом. А якби ще налагодили співпрацю з митниками – це взагалі було б добре. Якби було розмитнення місцеве, щоб підприємцям не доводилося шукати, чекати, щоб воно було автоматичним, швидким і справедливим, щоб кошти йшли до бюджету, це було би друге дихання і для Хмельницької області, і для підприємців», - вважає Надія Кнець.
За словами заступника голови Хмельницької обласної адміністрації Сергія Ткачука, для області запровадження вантажних перевезень з аеропорту буде позитивом та сприятиме розвитку краю.
«Речовий ринок, звичайно, має ділові зв’язки з Туреччиною, тож вантажі звідти можна було б доставляти. Крім того, у нас є молочна продукція, яка реалізовується в Грузії. Однак, через відсутність аеропорту, ускладнюється процес доставки, ряд продуктів не доїжджає, бо має малий строк придатності. Якби був вантажний аеропорт, вони могли б за 24 години доставляти продукцію. І потреба у повітряному вантажному хабі буде зростати», - каже посадовець.
За його словами, одна із компаній з доставки відправлень уже готова контрактувати послуги з перевезення вантажів. Недалеко від летовища будується ще два логістичні центри - поштовий і торговельний.
Завдання-мінімум на 2021 рік, розповідає директор Хмельницького аеропорту Валерій Сорока, виготовити проєктно-кошторисну документацію на відновлення летовища, що, за його словами, дозволить брати участь у державних програмах реконструкції аеропортів.
«Сподіваємося, до травня цього року ми вже кошторисну документацію будемо мати, і це дасть нам можливість залучати державні кошти. До кінця року плануємо відкриття вантажних перевезень. Я вже мав перемовини з штурманом, який почне розробляти маршрути для великої авіації», - каже директор аеропорту.
За словами заступника голови Хмельницької ОДА Сергія Ткачука, без державного фінансування відновити роботу аеропорту не зможуть, бо йдеться не про мільйони, а про мільярди гривень. Додає: сумарно орієнтуються, що треба 2 мільярди гривень для відновлення роботи аеропорту.
«Приблизно півтора мільярди гривень потрібні для реконструкції злітно-посадкової смуги. Її потрібно зробити ідеально рівною та за рахунок нашарувань збільшити щільність покриття. Після цього смуга має пройти ряд експертиз. А щоби налагодити повноцінну роботу аеропорту, за державними стандартами, тут мають працювати 14 служб. Серед них технічна, пожежно-рятувальна, світлосигнальна, із забезпечення води та з її відведення», - розповідає Валерій Сорока.
Директор летовища додає: три роки назад багато хто скептично ставився до ідеї відновлення аеропорту, але сьогодні багато хто пропонують свою допомогу.
«Ми багато працюємо з концесіонерами, інвесторами, в нас є розроблені бізнес-проєкти, пропозиції, щоб залучати в інфраструктуру аеропорту різні бізнесові структури», - каже директор.
Доказом відновлення роботи аеропорту Валерій Сорока називає роботу аероклубу, який сплачує оренду та розвиває інфраструктуру летовища. З його слів, за два роки аероклуб вклав в аеропорт два мільйони гривень.
«У січні ми повторно пройшли сертифікацію злітно-посадкового майданчика для малої авіації», - говорить директор КП «Аеропорт-Хмельницький».
Хмельницький аеропорт фактично працює, просто він працює на малу авіацію, каже заступник голови Хмельницької ОДА Сергій Ткачук. Додає: для цього є відповідні дозволи, і сертифікація поступово продовжується.
«Зараз обласна адміністрація розробила зміни до програми відновлення аеропорту, які будуть подані в обласну раду. Думаю, вони розглядатимуться на найближчій сесії», - говорить посадовець.
А от коли на хмельницькому летовищі запрацюють вантажні перевезення повітряним транспортом, то Сергій Ткачук переконаний – у найближчі 3-5 років це реально зробити, бо тягнути із цим довше безглуздо.
«Спочатку хмельницький аеропорт, як комунальне підприємство, однозначно прибутковим не буде. Тому що вартість послуг і обслуговування, ця затратна частина, вона буде перевищувати дохідну частину. Але аеропорт - це привабливість регіону, це збільшення ВВП на душу населення. Тому що потенційні інвестори розглядають привабливість регіону завдяки тому, що можна і вантажі доставляти, і пасажиропотік може бути», - пояснює Сергій Ткачук.
Читайте також
- Хмельницький аеропорт планують відбудовувати за державні кошти. Яким його бачать
- У Хмельницькому запустили новий тролейбусний маршрут
- Сотня підприємців з Хмельниччини поїхали протестувати у Київ. Чого хочуть добитися