"Обранці" — це міжрегіональний проєкт Суспільного про діяльність народних депутатів з часу обрання у 2019 році. Редакція Суспільне Хмельницький до участі запросила всіх нардепів-мажоритарників від Хмельниччини. Пропонували кожному на рівних умовах надати відповіді на однакові запитання телефоном або письмово. Інформацію про роботу нардепів підготували на основі відкритих джерел. Для цього проаналізували дані офіційного сайту Верховної Ради України, Центральної виборчої комісії, Єдиний державний реєстр декларацій осіб та звернулися за коментарем до Руху ЧЕСНО. Також команда Суспільного поспілкувалася з жителями громад, які входять до складу округу депутата. Їм поставили однакові запитання, зокрема, чи знають вони депутата та що він зробив для округу. Сьогодні розповімо про народного депутата ВРУ Олександра Герегу.
ОЛЕКСАНДР ГЕРЕГА: бізнес, спорт і вілли в Іспанії

Олександр Герега набув депутатські повноваження 29 серпня 2019 року. На момент виборів – член політичної партії "За конкретні справи". На поточний час – член депутатської групи "Партія "За майбутнє". Голова підкомітету з питань загального податкового адміністрування та оподаткування податком на прибуток підприємств, бухгалтерського обліку та аудиту Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики, член Української частини міжпарламентської асамблеї Верховної Ради України, Сейму Литовської Республіки та Сейму і Сенату Республіки Польща, член груп з міжпарламентських зв'язків з Азербайджанською Республікою, Італійською Республікою, Королівством Іспанія, Республікою Польща, Сполученими Штатами Америки, Федеративною Республікою Німеччина, Чеською Республікою та Швейцарською Конфедерацією.
Передвиборча програма Олександра Гереги для 192 округу (з сайту ЦВК):
- Виборці повинні мати вплив на ухвалення державних рішень.
- Право володіння землею надавати тільки українським громадянам.
- Заборонити стягувати пеню за заборгованість із комунальних платежів, поки істотно не підвищиться рівень життя громадян.
- Як член Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики, в якому планую працювати й надалі, буду ініціювати та підтримувати законопроєкти, які будуть враховувати баланс інтересів держави, суб’єктів підприємницької діяльності (бізнесу) і простих громадян, а також стимулюватимуть розвиток малого і середнього бізнесу, високотехнологічних галузей економіки, і перш за все – IT-технологій.
- Не допустити ввезення і продаж неякісних продуктів харчування та питної води. Запровадити їх тотальну перевірку.
- Буду підтримувати й далі процес децентралізації.
- Ініціюватиму спрямування державних коштів, перш за все, на будівництво і відновлення доріг у сільській місцевості та районних центрів.
- Докладу всіх зусиль для зміцнення матеріальної бази шкіл та дошкільних закладів, будівництва нових спортивних об’єктів, подальшого розвитку мережі закладів позашкільного виховання та освіти, спортивних секцій, організації спортивних змагань, пропаганди здорового способу життя.
- Творчі починання та ініціативи обдарованої молоді допомагатиму втілювати у життя.
- Сприятиму відновленню мережі сільських будинків культури, створенню умов для їх належного функціонування.
Ми запропонували Олександру Герезі у зручному для нього форматі відповісти на однакові для всіх народних депутатів-мажоритарників від Хмельниччини питання: які законодавчі ініціативи ви просуваєте в інтересах виборців вашого округу? Які механізми використовуються, щоб голос вашого округу був почутий у Верховній Раді? Чому ви підтримали/не підтримали законопроєкт щодо закупівлі двох російських ядерних реакторів для Хмельницької атомної станції? Як ви оцінюєте ефективність закону про мобілізацію, за який голосували/не голосували, чи вважаєте ви доцільними граничні вікові норми мобілізації, зокрема, щодо призову 18-річних і продовження обов’язку для осіб старше 55 років? Під час підготовки цього матеріалу Олександр Герега, у визначені в офіційному листі терміни, відповіді на питання не надав.
Ольга Хайнецька, пенсіонерка:

"Звичайно, знаю. А як ми можемо не знати, хто наш депутат у Верховній Раді. Олександр Герега. Ми за нього голосували, він багато для нас зробив. Ми з ним зустрічалися, він до нас приїжджав. Допоміг нам відремонтувати церкву, будинок культури, вклав пластикові вікна в сільраді та школі. Допоміг багато людям на лікування. Сталася пожежа в приватному будинку — допоміг відбудувати цей будинок. Я особисто про допомогу для себе не зверталася, а зверталася, як ремонтували церкву. Що треба зробити для громади? Проблемою у нас є те, що не працює фельдшерський пункт. Люди всі в нас пенсіонери. І навіть про першу допомогу ми не маємо куди звернутися. Це в нас нагальна проблема".
ЯК НАРОДНИЙ ДЕПУТАТ ОЛЕКСАНДР ГЕРЕГА ГОЛОСУВАВ ЗА НИЗКУ ЗАКОНОПРОЄКТІВ (з сайту ВРУ):
● Відсутній при голосуванні за законопроєкт № 8371 (20.08.2024 р.) про регулювання діяльності релігійних організацій, зокрема, заборону УПЦ МП.
● Не голосував за законопроєкт № 11392 (11.02.2025 р.) про проєктування та будівництво енергоблоків на Хмельницькій АЕС.
● "За" голосував за законопроєкт № 10449 (11.04.2024 р.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку.
● Утримався при голосуванні за правку 371 – про негайне відкриття декларацій — законопроєкту № 9534 (05.09.2023 р.) про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану.

РУХ ЧЕСНО ПРО ГУЧНІ СПРАВИ НАРДЕПА
Парламентський аналітик Руху ЧЕСНО Віталій Мікула проаналізував, у яких гучних справах фігурувало ім’я народного депутата Олександра Гереги, які він мав законодавчі ініціативи, як вдавалося їх впроваджувати та як проявляв себе в роботі парламенту.
Відвідуваність і участь у голосуваннях
Якщо говорити про відвідуваність Олександра Гереги, то вона в нього доволі низька. Він пропустив майже кожне друге голосування у Верховній Раді. Також нардеп не голосував, поки був у парламенті у 31% випадків, "за" у 16%, "утримався" у 3% і майже не голосував "проти". Олександр Герега входить до списку прогульників серед народних депутатів Верховної Ради 9 скликання.
Позиція щодо відкриття декларацій
Олександр Герега не підтримав ініціативу негайного відкриття електронних декларацій, які були закриті до 2023 року. Коли до парламенту надійшла поправка про відкриття декларацій без відтермінування, Герега не голосував за її включення до законопроєкту. Лише після вето президента він проголосував "за".
Справа Ярослава Дубневича
На початку скликання депутати Верховної Ради проголосували за зняття недоторканності. Втім, поки закон набував чинності, був певний період, коли нардепам не могли так просто обирати запобіжний захід і потрібно було за старою процедурою просити згоди парламенту. Саме в цей час була історія з Ярославом Дубневичем, якого підозрювали у корупційних діях. Прокуратура намагалась отримати дозвіл на обрання йому запобіжного заходу. Олександр Герега був серед тих народних депутатів, які не підтримали цю ініціативу.
Скандали, кнопкодавство та переобрання
Нардепа Олександра Герегу ловили на "кнопкодавстві" — як у цьому, так і в попередньому скликаннях. Попри скандали, "гречкосійство", депутат залишається в парламенті. У 2019 році його знову переобрали до Верховної Ради, не без допомоги так званої "гречки": поїздок виборців на футбол та відпочинок на море, роздачі ноутбуків лікарням, організацію концертів із зазначенням, що вони відбулися за підтримки народного депутата, безкоштовних атракціонів та смаколиків для дітей. Олександр Герега — багата людина. Статки нардепа та його дружини за даними Forbes.ua у 2021 році оцінювалися в 1,7 мільярда доларів. Він входить до числа найбагатших українців. Олександр Герега — бізнесмен, власник мережі магазинів "Епіцентр".
Вілли в Іспанії
Нардеп мав проблеми з незадекларованим майном. Зокрема, журналісти "Слідство.Інфо" виявили у власності родини Гереги дві вілли в Іспанії, які він потім задекларував.
Ігор, освітянин:

"Знаю, навіть особисто. Це Олександр Герега. По-перше, відбулася реставрація центрального стадіону у Дунаївцях. І мені дуже приємно, що Олександр Герега вкладає у майбутнє, молоде покоління українців. Щоб вони не займалися тим, чим не потрібно. А займалися спортом, навіть професійним. І він дає можливість дітям вийти на всеукраїнський рівень, а також на європейський. Коли не було війни, відбувалися змагання з різних видів спорту, навіть з туризму. І діти отримували, в першу чергу, враження, а також відзнаки та екскурсійні поїздки, до прикладу, в Карпати".
ДЕКЛАРАЦІЇ
У декларації за 2018 рік Олександр Герега зазначив, що майже всі об’єкти нерухомості, які є в нього та його дружини Галини Гереги, перебувають у їхній спільній власності. Більшість з них розташовані у Києві та Київській області. Йдеться про 29 земельних ділянок різної площі (від 128 м² до 79 тисяч 997 м²), три житлові будинки (два у Києві, один в Іспанії), три квартири (дві у Києві, одна у Городку Хмельницької області), домоволодіння, два машиномісця в підземному паркінгу, гараж. Проте вказана одна квартира, яка є власністю тільки дружини.
У декларації за 2024 рік серед об’єктів нерухомості у спільній власності Олександра і Галини Герег залишились тільки дві земельні ділянки, квартира, домоволодіння, два машиномісця в підземному паркінгу. Решта — зазначені як окрема власність: щось належить тільки нардепу, щось – його дружині. У власності Олександра Гереги є 13 земельних ділянок, два житлових будинки, квартира. Галині Герезі належить 14 земельних ділянок, житловий будинок, дві квартири і гараж. У народного депутата серед об’єктів нерухомості не було ніяких інших змін, у його дружини додатково у власності з’явились два машиномісця і квартира у Києві, ізольоване житло та земельна ділянка, а також ділянка з житлом в Іспанії.
В обох деклараціях Олександр Герега зазначив, що не має у своїй власності цінного рухомого майна і транспортних засобів. Його дружина задекларувала різні ювелірні вироби, три шкіряні сумки, п’ять годинників, дві шуби і один кожушок з натурального хутра, три картини, два автомобіля (у декларації за 2018 рік – "BMW" 2007 року, "Porsche" 2008 року; у декларації за 2024 рік – "Porsche" 2008 року, "Volkswagen" 2019 року).
У декларації за 2018 рік народний депутат вказав, що має корпоративні права у шести компаніях, у декларації за 2024 рік – у п’яти, проте передав їх в управління. Його дружина має корпоративні права у таких же фірмах. У 2018 році Олександр Герега разом з дружиною був бенефіціарним власником 60 компаній, у 2024 – 79, крім того Галина Герега є бенефіціаром ще однієї фірми, де нардеп не вказаний.
За 2018 рік сума доходів Олександра Гереги становила 25 мільйонів 253 тисячі 176 гривень, Галини Гереги – 23 мільйони 617 тисяч 900 гривень, крім того, чоловік зробив їй два подарунки у негрошовій формі, вартість яких – 86 мільйонів 745 тисяч 190 гривень. За 2024 рік нардеп заробив 13 мільйонів 930 тисяч 719 гривень, його дружина – 14 мільйонів 851 тисячу 361 гривню.
У декларації за 2018 рік Олександр Герега зазначив, готівкою мав 900 тисяч євро, 900 тисяч доларів, 90 тисяч швейцарських франків, 9 мільйонів гривень. Сума коштів, розміщених на банківських рахунках, становила 29 мільйонів 151 тисячу 826 гривень, внесених до кредитних спілок та інших небанківських фінансових установ — 1 мільйон 590 тисяч 300 гривень.
У декларації за 2024 рік Олександр Герега вказав, готівкою мав 750 тисяч євро, 640 тисяч доларів. Сума коштів, розміщених на банківських рахунках, становила 822 тисячі 768 євро, 444 тисячі 803 долари, 11 мільйонів 561 тисячу 781 гривню, внесених до кредитних спілок та інших небанківських фінансових установ — 1 мільйон 590 тисяч 300 гривень.
Як змінились статки Олександра Гереги: порівняння декларацій за 2018 і 2024 роки

* З цього 2 земельні ділянки, квартира, домоволодіння, 2 машиномісця в підземному паркінгу перебувають у спільній власності Олександра і Галини Герег.
** Галина Герега має корпоративні права і є бенефіціаром у тих же компаніях, що й Олександр Герега.

Андрій, волонтер:

"Так, я знаю. Це Олександр Герега. Але я не знаю, які обіцянки він давав. Я не голосував, я тоді тут ще не проживав. А що потрібно зробити? Ну, це все, як в усіх: озеленення, дороги".
Авторка: Алла Коломея
Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.