Перейти до основного змісту
"Обранці": голосування, обіцянки та статки твого депутата

"Обранці": голосування, обіцянки та статки твого депутата

Ексклюзивно
Народний депутат України ІХ скликання Віктор Бондар
Народний депутат України ІХ скликання Віктор Бондар, 2025. Суспільне Хмельницький

"Обранці" — це міжрегіональний проєкт Суспільного про діяльність народних депутатів з часу обрання у 2019 році. Редакція Суспільне Хмельницький до участі запросила всіх нардепів-мажоритарників від Хмельниччини. Пропонували кожному на рівних умовах надати відповіді на однакові запитання телефоном або письмово. Інформацію про роботу нардепів підготували на основі відкритих джерел. Для цього проаналізували дані офіційного сайту Верховної Ради України, Центральної виборчої комісії, Єдиний державний реєстр декларацій осіб та звернулися за коментарем до Руху ЧЕСНО. Також команда Суспільного поспілкувалася з жителями громад, які входять до складу округу депутата. Їм поставили однакові запитання, зокрема, чи знають вони депутата та що він зробив для округу. Сьогодні розповімо про народного депутата ВРУ Віктора Бондаря.

ВІКТОР БОНДАР: "гречкосійство", підозра в корупції та колекція ікон

"Обранці": голосування, обіцянки та статки твого депутата
Народний депутат від Хмельниччини Віктор Бондар, 2025. Суспільне Хмельницький

Віктор Бондар набув депутатські повноваження 29 серпня 2019 року. На момент виборів – безпартійний. На поточний час – позафракційний. Член Комітету Верховної Ради України з питань транспорту та інфраструктури, заступник керівника групи з міжпарламентських зв'язків з Алжирською Народною Демократичною Республікою. Є членом груп із міжпарламентських зв'язків з Ісламською Республікою Афганістан, Італійською Республікою, Литовською Республікою, Об'єднаними Арабськими Еміратами та Республікою Польща.

Передвиборча програма Віктора Бондаря для 191 округу (з сайту ЦВК):

  • скорочення чисельності народних депутатів у Верховній Раді України до 250 осіб;
  • скасування недоторканності президента, народних депутатів та суддів, а також запровадження дієвого механізму імпічменту президента та механізму відкликання народного депутата з ініціативи виборців;
  • поетапне зниження податку на доходи фізичних осіб до 10% та обмеження сукупного оподаткування заробітних плат до 15%;
  • повний перегляд і впровадження податкової системи, в основі якої буде ПДВ на рівні 12% і податок на прибуток підприємств на рівні 15%;
  • вихід на щорічний капітальний ремонт 12 тисяч км доріг та будівництво не менше як 1000 км нових доріг у рік;
  • відрахування з кожної АЗС до місцевих бюджетів на ремонт і утримання місцевих доріг до 10% від вартості проданого пального;
  • як депутат від переважно сільського округу, боротимусь за покращення якості життя в селах та містечках до рівня великих міст – починаючи з сучасної освіти та безпровідного інтернету, закінчуючи асфальтованими дорогами та нічним освітленням вулиць;
  • збереження мораторію на продаж землі та обмеження оренди 25 роками;
  • законодавчий захист прав селян на землю, ухвалення антирейдерського закону;
  • державне кредитування під 3-7% річних на 10-15 років під будівництво підприємств зі зберігання та переробки сільгосппродукції;
  • скасування підвищення пенсійного віку;
  • підвищення соціальних норм на послуги ЖКГ при розрахунку субсидій;
  • збільшення розміру допомоги при народженні дитини;
  • відновлення безкоштовного харчування школярів 1-4 класів, а також дітей-сиріт, учнів із малозабезпечених сімей;
  • запровадження системи медичного страхування;
  • радикальне підвищення соціальних виплат та соціальних гарантій чорнобильцям, воїнам-інтернаціоналістам, військовим пенсіонерам, воїнам АТО та їхнім сім’ям;
  • в Хмельницькій області добиватимусь капітального переобладнання п'яти лікарень обласного рівня та запровадження 5-річної програми реконструкції районних лікарень.

Ми запропонували Віктору Бондарю у зручному для нього форматі відповісти на однакові для всіх народних депутатів-мажоритарників від Хмельниччини питання: які законодавчі ініціативи ви просуваєте в інтересах виборців вашого округу? Які механізми використовуються, щоб голос вашого округу був почутий у Верховній Раді? Чому ви підтримали/не підтримали законопроєкт щодо закупівлі двох російських ядерних реакторів для Хмельницької атомної станції? Як ви оцінюєте ефективність закону про мобілізацію, за який голосували/не голосували? Чи вважаєте ви доцільними граничні вікові норми мобілізації, зокрема, щодо призову 18-річних і продовження обов’язку для осіб старше 55 років? На час підготовки цього матеріалу, ми не отримали відповіді від Віктора Бондаря у визначені в офіційному листі терміни.

Сергій, підприємець:

"Обранці": голосування, обіцянки та статки твого депутата
Сергій, підприємець. Суспільне Хмельницький
"Не знаю я нічого про нього, крім того, що він "регіонал". Поставив у нас вікна по школах і майданчик".

ЯК НАРОДНИЙ ДЕПУТАТ ВІКТОР БОНДАР ГОЛОСУВАВ ЗА НИЗКУ ЗАКОНОПРОЄКТІВ (з сайту ВРУ):

  • "За" проголосував за законопроєкт № 8371 (20.08.2024 р.) про регулювання діяльності релігійних організацій, зокрема, заборону УПЦ МП.
  • Не голосував за законопроєкт № 11392 (11.02.2025 р.) про проєктування та будівництво енергоблоків на Хмельницькій АЕС.
  • "За" голосував за законопроєкт № 10449 (11.04.2024 р.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку.
  • "За" голосував за правку 371 – про негайне відкриття декларацій — законопроєкту № 9534 (05.09.2023 р.) про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану.
Голосування народного депутата Віктора Бондаря
Голосування народного депутата Віктора Бондаря. Суспільне Хмельницький

РУХ ЧЕСНО ПРО ГУЧНІ СПРАВИ НАРДЕПА

Парламентський аналітик Руху ЧЕСНО Віталій Мікула проаналізував, у яких гучних справах фігурувало ім’я народного депутата Віктора Бондаря, які він мав законодавчі ініціативи, як вдавалося їх впроваджувати та як проявляв себе в роботі парламенту.

Присутність і голосування на парламентських засіданнях

Віктор Бондар пропустив 23% усіх засідань в парламенті, а також не голосував у майже 42% випадків, коли був присутнім у залі. Це дуже низький показник для народного депутата, тобто навіть під час присутності на засіданнях він майже не голосує.

Щодо його участі у голосуваннях:

"За" — лише у 30% випадків.

"Проти" — майже ніколи.

"Утримався" — близько 4%.

Скандальне голосування

Позиція Віктора Бондаря у справі щодо Ярослава Дубневича, якого підозрювали в корупційних схемах. Пан Бондар був серед тих депутатів, які не дали згоду на те, щоб його арештовували. Нагадаю, що саме тоді в Україні набував чинності закон про скасування депутатської недоторканності. Поки цей закон вступав в силу, то ще був період, коли нардепи мали давати дозвіл на те, щоб комусь із народних депутатів вручали підозри або обирали запобіжні заходи. У справі Дубневича саме така ситуація і мала місце — Віктор Бондар, як і частина інших нардепів, не підтримав дозвіл на обрання запобіжного заходу. Пізніше він був також одним з тих народних депутатів, які прийшли в суд для того, щоб взяти на поруки Ярослава Дубневича. Нагадаю, що Ярослав Дубневич зараз втік з країни.

Законодавча діяльність

Віктор Бондар був автором понад 70 законодавчих ініціатив, з яких майже 30% були ухвалені у парламенті. Він був одним з авторів проєкту постанови щодо звільнення тодішнього голови Національного антикорупційного бюро Артема Ситника. На момент подання постанови не існувало серйозних підстав для його звільнення. Ситника хотіли звільнити через те, що його визнали винним в адміністративному правопорушенні, а не через претензії до його професійної діяльності. Питання були тільки скоріше за все у корупціонерів, яких НАБУ ловили "на гарячому". І подібна постанова виглядала, як спроба скинути незалежного керівника з посади в органі, який дуже заважає жити народним депутатам, які потім отримали підозру або мали тоді її отримувати.

Ще одна історія у політичній біографії Віктора Бондаря стосується боротьби навколо електронного декларування. Загалом було багато посадовців, які були проти цього нововведення. І коли прийняли цей закон, нардепи подали до Конституційного суду подання, в якому вимагали перевірити, наскільки взагалі конституційно вводити декларування в Україні. Віктор Бондар був серед підписантів відповідного подання. У результаті Конституційний Суд оприлюднив скандальне рішення, згідно з яким скасовується відповідальність за недостовірне декларування та саме електронне декларування. Депутати були змушені розробити альтернативну версію закону. Однак новий варіант виявився значно м’якшим, ніж попередній.

Скандали

Зараз щодо Віктора Бондаря проходить судовий розгляд, його підозрюють у корупційному злочині. За даними правоохоронців, нардеп нібито був керівником організованої групи, яка створила умови, щоб Укрзалізниця закуповувала кабельні провідники за вищими цінами. І, нібито, на цій схемі держава втратила 140 млн грн. Віктору Бондарю обрали тоді запобіжний захід і з можливістю внести заставу в 100 мільйонів гривень.

Віктор Бондар є одним з прикладів мажоритарників, якого щоразу обирають в одному і тому самому окрузі. І він вже, судячи за все, знайшов ключик до свого округу. Який ключик? Це може бути гречка, бо його ловили на гречкосійстві. Він купував комп'ютери для комунальних підприємств, використовував субвенційні кошти для того, щоб побудувати дитячі майданчики й робити ремонти у своєму окрузі. Його також зловили на тому, що він організував концерт із залученням відомих артистів (зокрема, Ірини Білик).

Зоряна Теслюк, освітянка:

"Обранці": голосування, обіцянки та статки твого депутата
Зоряна Теслюк, освітянка. Суспільне Хмельницький
"Так, звичайно, на нашому 191-му окрузі наш депутат Верховної Ради Бондар Віктор Васильович. Чи дотримується він своїх передвиборчих обіцянок? За той час, відколи ми зверталися, то зазвичай на всі звернення відгукувався і допомагав. Я це можу сказати як керівник, на той час я була директором Лисогірської гімназії. Найперше, що він для нас зробив, замінив нам всі вікна ще й кілька дверей. По Лисогірській гімназії в нас був ще дуже великий проєкт у 2019-2020 роках. Це заміна повністю покрівлі двох корпусів Лисогірської гімназії. За його сприяння були виділені кошти з державного бюджету. На тодішній час це було близько 800 тисяч гривень. Тому, знаєте, це от отаке.. що найбільше, наймасштабніше".

Як змінились статки Віктора Бондаря: порівняння декларацій за 2018 і 2024 роки

"Обранці": голосування, обіцянки та статки твого депутата
Статки Віктора Бондаря за 2018 та 2024 роки. Суспільне Хмельницький

У деклараціях за 2018 і 2024 роки Віктор Бондар зазначив, що має квартиру в Одесі, житловий будинок в Гостомелі Київської області, дві земельні ділянки (Гостомель і село Дашківці Віньковецької громади Хмельницької області). Жодного автомобіля нардеп не вказав. Крім того, у декларації за 2018 рік повідомив, що орендує квартиру у Києві.

В обох деклараціях народний депутат зазначив, має 11 колекцій картин різних художників, їхня загальна кількість становить 77 полотен. Крім того, вказав картину "Таємна вечеря", вишиту шовковими нитками, і колекцію дорогоцінних ікон (17 штук). Віктор Бондар задекларував антикварні вироби, серед яких бронзовий камінний годинник першої половини XIX століття "Dorullon", підлоговий годинник "Rutgerus van Meurs" (Амстердам, 1760), нідерландський настільний годинник з червоного дерева "Smith end Son" (Лондон, 1780), нідерландський настінний годинник "Zaanse Hangklok". Також народний депутат зазначив дев’ять наручних механічних чоловічих годинників ("Breguet", "Ulysse Nardin", "Vacheron Constantin") і три пари запонок (дві з дорогоцінного металу, одну з дорогоцінного металу, інкрустовану дорогоцінним камінням). Вартість цього майна не вказана.

У декларації за 2018 рік Віктор Бондар зазначив, що має корпоративні права в одній компанії, проте у декларації за 2024 рік вказав, що передав їх в управління. Він був і залишився бенефіціарним власником цієї фірми.

У декларації за 2018 рік сума доходів нардепа, що складалася із заробітної плати, коштів на депутатські повноваження і процентів з банку,становила 842 тисячі 178 гривень. Крім того, зазначив, що отримав позику в банку 1 мільйон 795 тисяч 238 гривень. За 2024 рік Віктор Бондар заробив 688 тисяч 793 гривні (заробітна плата, проценти з банку).

У декларації за 2018 рік нардеп вказав, готівкою мав 1 мільйон 201 тисячу 382 долари, 240 тисяч 600 євро, 12 тисяч 760 гривень. Сума коштів, розміщених на банківських рахунках, становила 79 тисяч 820 гривень. У декларації за 2024 рік зазначив, готівкою мав 674 тисячі 200 доларів, 195 тисяч євро, 157 тисяч 800 гривень.

"Обранці": голосування, обіцянки та статки твого депутата
Доходи Віктора Бондаря за 2018 та 2024 роки. Суспільне Хмельницький

* Об'єкти нерухомості й цінне рухоме майно у 2018 і 2024 роках не змінились.

** У 2018 році отримав позику в банку 1 795 238 грн.

Василь, пенсіонер:

"Обранці": голосування, обіцянки та статки твого депутата
Василь, пенсіонер. Суспільне Хмельницький
"Про Віктора Бондаря чув, так. Я колись до нього звертався, то вже було давно. Я звертався з приводу культурної спадщини, замку Князів Острозьких. І, на жаль, нічого він не допоміг. Звичайно, може щось і дотримується, якихось передвиборчих обіцянок. Він вже, по-моєму, чи не третє скликання там у Верховній Раді".

Авторка: Алла Коломея

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.

Топ дня
Вибір редакції
На початок