Перейти до основного змісту
Малий бізнес Херсона: як працюють підприємці

Малий бізнес Херсона: як працюють підприємці

Ексклюзивно
Підприємці з Херсона, малий бізнес
Підприємці з Херсона, жовтень 2024 року. Суспільне Херсон

Відкриваються кав'ярні, магазини, пекарні. Працюють перукарні та салони краси. За даними МВА, за перше півріччя 2024 року зареєструвалися 127 підприємців: 32 юридичні особи та 95 — фізичні особи підприємці. Як працює малий бізнес у Херсоні? Ми зібрали чотири історії людей, які продовжують працювати у місті, попри щоденні атаки армії РФ.

Швейний цех

Малий бізнес Херсона: як працюють підприємці
Швейний цех Олега Акимченкова, Херсон, жовтень 2024 року. Суспільне Херсон

До повномасштабного вторгнення у цьому швейному цеху працювали 10 людей. Нині, розказує власник ательє Олег Акимченков, бувають дні, коли він працює один.

"Але оскільки роботи зараз немає, приходжу я по дзвінку. Приходить чоловік, подивився, зателефонував мені. Я приходжу і приймаю замовлення. Або тут роблю його, або додому несу, але частіше тут роблю", — говорить Олег.

Замовлень на пошив одягу зараз немає, приносять тільки речі, щоб відремонтувати.

"Так, щоб сказати, один клієнт в тиждень. Не в день, в тиждень. Якщо раніше було в місяць десь 150 клієнтів. Це тільки з ремонту одягу, не кажучи про пошив індивідуальний. То взагалі немає. Ну, у порівнянні з тим, просто немає", — розповів Олег.

Малий бізнес Херсона: як працюють підприємці
Олег Акимченков за швейною машинкою у власному цеху, Херсон, жовтень 2024 року. Суспільне Херсон

До лютого 2022 в ательє шили одяг та військову форму. Зараз цех не працює. Роботу призупинили у перші дні повномасштабного вторгнення. Ательє неодноразово обстрілювали російські військові. Усі вікна зашиті OSB-плитами, пошкоджений дах та фасад. Цілими залишилися тільки швейні машинки.

"Один раз недалеко прилетіло, одне скло вилетіло. Потім другий раз прилетіло, три-чотири скла вилетіло. А потім пролетіла КАБ у лютому, зруйнувала будинок навпроти. Та й нам наробила "радості". Машинки цілі залишилися, просто все сміттям було засипано, склом", — розповів Олег.

Нігтьовий сервіс

Малий бізнес Херсона: як працюють підприємці
Вікторія Васютяк, майстриня нігтьового сервісу за роботою, Херсон, жовтень 2024 року. Суспільне Херсон

"Я майстриня нігтьового сервісу. Займаюся тим, що роблю дівчат прекрасними. Допомагаю їм у ці важкі часи трошечки відволікатися від реалії", — розповідає Вікторія Васютяк.

10 місяців тому вона взяла в оренду приміщення і відкрила власний салон краси у Херсоні. З лютого 2022 року Вікторія тричі переїжджала з однієї будівлі до іншої.

"До цього я працювала в інших місцях, орендувала і в Центрі, і тут на Таврійському. Але після влучань російських снарядів довелось змінювати місця. Поки що тут, слава Богу, закріпилися. Але ж...", — розводить руками Вікторія.

Вести бізнес в місті, яке щодня обстрілює російська армія, каже жінка, дуже ризиковано.

"Страшно, що ти можеш просто в один день все втратити. Тому й живеш якось так. Не можеш більше розвиватися, бо зараз дуже важко вкладатися і розвиватися. Ми не можемо передбачити, що буде сьогодні вночі.А так прокидаєшся і йдеш працювати. І ця робота дуже відволікає від того, що відбувається у нас", — розповідає Вікторія

Під час окупації Херсона з чоловіком вирішили залишатися в місті. Роботу не кидала, бо жінки продовжували робити манікюр. Втім, клієнтів, каже майстриня, було мало. Зараз їх кількість збільшилася.

"У нас достатньо таки непогана база клієнтів. І дівчатка приїжджають, багато хто з інших міст. Дівчатка, у яких тут військові у нас працюють, поліція, тобто їх дружини приходять до нас на манікюр роботи. Молоді, дуже багато молоді", — говорить Вікторія.

Малий бізнес Херсона: як працюють підприємці
Вікторія Васютяк, майстриня нігтьового сервісу, Херсон, жовтень 2024 року. Суспільне Херсон

Виїхати в більш безпечну область і там відкрити салон Вікторія не планує. Каже, не може залишити своїх клієнток.

"Недарма кажуть, що майстри це ще й психологи, що нам треба вже давати теж диплом психолога. Тому що до нас дівчата приходять, ми з ними спілкуємося, кожен про свої якісь проблеми розкаже, а потім про якісь там щасливі моменти. І люди до нас приходять, буває навіть просто зайти, там зайти кави попити, поспілкуватися. Це класно, ми дуже раді, що до нас приходять", — говорить Вікторія.

Ще одна мотивація залишатися і працювати в місті – це чоловік, каже вона.

"Мене підтримує сім'я і мій чоловік, він у мене військовий. Зараз він служить на Херсонському напрямку, тому я тут теж поруч з ним. Його теж надійний тил, опора, як він — мій", — пояснює Вікторія.

Косметичний салон

Малий бізнес Херсона: як працюють підприємці
Косметологиня Наталя Татарчук за роботою, Херсон, жовтень 2024 року. Суспільне Херсон

Наталя Татарчук – косметологиня. Другий тиждень, як її салон відновив роботу після дворічної перерви. Розпочинати наново у прифронтовому місті ризиковано, але бажання робити жінок щасливими перемогло, каже Наталя.

"Була мрія. Дуже велике бажання працювати самій, щоб мати великий кабінет, в якому можу творити, створювати, працювати, кружляти біля дівчат і хлопців. Тому не було ніяких зайвих сумнівів відкривати його чи ні", — розповідає Наталя.

До повномасштабного вторгнення її салон краси був розташований у центрі Херсона. Під час окупації його розграбували.

"На жаль, під час окупації я втратила свою студію. Коли я повернулася до міста, там нічого не стало. І я вимушена була починати все спочатку", — розповіла жінка.

Малий бізнес Херсона: як працюють підприємці
Наталя Татарчук – косметологиня, Херсон, жовтень 2024 року. Суспільне Херсон

Наталя каже, що працювати нелегко, тому що час від часу виникають форс-мажорні обставини.

"Всіх дівчат я попередила тут, що немає світла. Я запропонувала їм, щоб скасувати запис. Дівчата всі сказали, ні, ми прийдемо, нас нічого не зупиняє. І було прийнято рішення встановити світло невелике. І всі процедури зробили, всі щасливі", — розповідає про один з робочих моментів косметологиня.

Попри щоденні обстріли, каже вона, жінки хочуть бути красивими.

"Жінки завжди залишаються жінками. Що мирний час, що війна – це ніяк не впливає. І для жінок це така душа. Вони кайфують, вони радіють всім процедурам, коли вони бачать зміни", — говорить Наталя.

Кав'ярня

Малий бізнес Херсона: як працюють підприємці
Кав'ярня у Херсоні, жовтень 2024 року. Суспільне Херсон

Війна – це не привід ставити культурне життя на паузу, говорить артдиректор херсонської кав’ярні Григорій Малов. До повномасштабного вторгнення чоловік розвивав в Херсоні й області культурне дозвілля. Робив мюзикли у клубному форматі. Організовувати й проводити розважальні програми продовжує і зараз.

"Завдяки нашим партнерам, таким як "Поетична шафа", ми маємо можливість проводити велику кількість заходів різного жанру. Ми проводимо ігри, концерти, стендапи або просто тематичні вечори для наших гостей", — розповідає Григорій.

Під час окупації міста заклад не працював, роботу поновили у грудні 2022. Вести бізнес в Херсоні зараз нелегко і не завжди він рентабельний, каже чоловік.

"Викликів багато. Це відсутність грошей у людей, скасували виплати ВПО, менше гуманітарної допомоги. Якщо раніше, у 2023 році, люди могли зважувати, в мене є гуманітарка, можна піти й відпочити, то зараз люди рахують гроші, думають, що їм зараз робити. Тому це перша проблема, проблеми з кадрами й проблеми з виїздом самих людей з міста", — говорить артдиректор.

Малий бізнес Херсона: як працюють підприємці
Григорій Малов, артидиректор кав'ярні, Херсон, жовтень 2024 року. Суспільне Херсон

Втім каже, попри обстріли, культурне життя в місті триває. Люди хочуть відпочивати й тому залюбки відвідують заходи, які відбуваються у кав’ярні.

"Дуже багато хейту на тему того, що Херсон бомблять, а ви проводите заходи, саксофони, концерти, якісь ігри. Я вважаю, що це кажуть ті люди, які не розуміють, що таке Херсон. Я вважаю, що в Херсоні більше потрібно відволікатись й тусити, відпочивати Тому те, що ми робимо, проводимо заходи, це важливо для психіки херсонців", — говорить чоловік.

Підсумок

Херсонські підприємці продовжують працювати, адаптуючись до умов сьогодення. Відкриваються кав'ярні, заклади фастфуду, мініпекарні та магазини, каже директор Департаменту у справах ЗМІ та зв'язків із громадськістю Херсонської міської ради Денис Путінцев.

"В умовах падіння доходів під час війни зростає попит на недорогі товари й розвивається малий бізнес. Конкурентні переваги малого бізнесу є в тому, що цей бізнес відкривають наші херсонці, які мешкають зараз на території нашої міської громади територіальної. І вони добре знають ментальність херсонців, добре знають саме, на що є попит. Розташовані в дуже зручних приміщеннях і місцях тих районів, де найбільше скупчення людей", — говорить Путінцев.

За даними Департаменту адміністративних послуг, за перше півріччя 2024 року зареєструвалися 32 юридичні особи, 95 — фізичні особи підприємці. Втім, 202 підприємці припинили свою діяльність і є 40 рішень від юридичних осіб на припинення або реорганізацію бізнесу.

Підписуйтеся на новини Суспільне Херсон у WhatsApp, Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube.

Топ дня

Вибір редакції

На початок