Зібрала історії людей, щоб розповісти про життя в окупації. Історія новокаховчанки

Зібрала історії людей, щоб розповісти про життя в окупації. Історія новокаховчанки

Ексклюзивно

Новокаховчанка Яна Малига у 2022 році виїхала з окупованого міста. З лютого 2023 року живе в Івано-Франківську, займається громадською діяльністю, пише вірші, а зібрані історії під час виїзду на підконтрольну територію стали основою вистави "Херсонські історії порятунку" та документальних виставок у Європі.

Жінка також є співавторкою навчальної програми та тренеркою проєкту неформальної освіти "Молоді Амбасадор(к)и Розмаїття".

"Коли ми починали у 2022 році, то там були напрямки, пов'язані з екологічною свідомістю, з культурою, правами людини, із захистом прав людей ЛГБТ-спільноти, з гендерною рівністю і фемінізмом. Зараз цей напрямок ще посилився такою темою, як деколонізація і пам'ять заради майбутнього. Це вже мережа молодих людей, які пройшли це навчання, їх понад 300 людей", — розповідає Яна.

Історія, Херсонщина, окупація
Новокаховчанка Яна Малига на тренінгу. Фото надала Яна Малига

За її словами, організовувати тематичні воркшопи в Карпатах, робочі візити до молодіжних організацій різних регіонів, освітні та культурні проєкти допомагає попередній досвід. В мирний час Яна працювала у відділі культури та туризму міської ради.

"Я вивчилася у Всеукраїнській асоціації гідів і була причетна до того, щоб закохувати людей, які приїжджали, в південь України, в Нову Каховку, в кам'яні вишиванки, які були розташовані у нас. Десь останні 5 років я почала писати вірші. Це було більше хобі, ніж професійна діяльність, тому що все, що я бачила, мандруючи Херсонщиною і південною частиною України, намагалася перекладати у вірші", — розказує жінка.

Херсонщина, окупація, історія людей
Новокаховчанка під час подорожі Херсонщиною. Фото надала Яна Малига

Після двох місяців окупації Яна з молодшою донькою виїхали з Нової Каховки. В дорозі вона збирала розповіді людей, які тікали від війни. Вони стали основою вистави "Херсонські історії порятунку" та документальних виставок у Європі.

"Зіграла роль саме моя творча робота, коли у 2022 році ми з художницею Машею з Бахмута мої "Історії" візуалізували. І виставки, які відбулися в Європі з цими історіями людей з окупації, вони набули такого розголосу. Понад 20 виставок у європейських країнах, вони стали впізнаваними. Люди, які їх відвідували, кажуть, що вони краще тоді зрозуміли все, що відбувається в окупації", — каже Яна.

Жінка 9 місяців жила на Закарпатті. Разом із такими ж вимушеними переселенцями займалася волонтерською діяльністю

"Це було неподалік від кордону з Угорщиною. Тому люди там переважно чекали своїх документів або якихось подій, і більша кількість яких їхала за кордон. Ми прийняли рішення залишитись в Україні та допомагати тут. Була волонтерська діяльність, коли ми їздили з дівчатами за кордон. Перепаковували або перевантажували волонтерську допомогу і привозили її, бо чоловіків не пускали за кордон", — говорить новокаховчанка.

Херсонщина, Нова Каховка, окупація
Пошкоджений обстрілами багатоповерховий будинок Яни у Новій Каховці. Фото надала Яна Малига

Будинок Яни в Новій Каховці пошкоджений, тому за її словами, повертатися немає куди.

"Я довго усвідомлювала, що потрібно з чогось почати тут, або знайти місце, де я зможу почати все з початку. Підтримують доньки, які знаходяться поряд, які також в процесі адаптації до мирного життя. Старшій 23 роки, вона закінчила Київський університет будівництва, архітектури минулого року, архітектор за фахом. Її звуть Поліна. Молодшій - 20 років. Вона навчається ще, також у Києві, на вебдизайнера, але вони разом проживають зі мною в Івано-Франківську", — розповідає Яна.

Херсонщина, Нова Каховка, окупація
Новокаховчанка Яна зі своїми доньками. Фото надала Яна Малига

За її словами, вона та доньки не хочуть розлучатись, тому тримаються разом.

"Після всіх подій нам так спокійніше - бачити, знати, відчувати одна одну", — говорить жінка.

Зараз Яна Малига готує до друку збірку власних віршів.

Підписуйтеся на новини Суспільне Херсон у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube.

На початок