Бюджетникам на ТОТ Херсонщини та за кордоном більше не виплачуватимуть зарплати. Пояснення облради та юристки

Бюджетникам на ТОТ Херсонщини та за кордоном більше не виплачуватимуть зарплати. Пояснення облради та юристки

Ексклюзивно

Бюджетники Херсонської області, які перебувають на тимчасово окупованій території або за межами України, більше не отримуватимуть заробітну плату. В ОВА пояснили, що такою нині є політика держави. Ми поспілкувались з керівником обласної ради, якій підпорядковані бюджетні заклади Херсонщини, та юристкою. Вони пояснили, чим викликане таке рішення і що робити людям далі.

За даними облради, з 91 комунального закладу на Херсонщині — не працюють 22. З них один медичний заклад, який перебуває у стані реорганізації, вісім закладів освіти та 10 геріатричних закладів.

"Майже всі вони знаходяться на окупованій території. Шість закладів освіти перебувають у простої, а з двома взагалі втратили зв'язок", — повідомив у коментарі Суспільному керівник обласної ради Олександр Самойленко.

Він пояснив, щоб отримувати заробітну плату, працівники органів місцевого самоврядування, закладів освіти, медицини та інших бюджетних установ, які перебувають на тимчасово окупованих територіях Херсонщини або за межами України, мають виїхати з окупації або повернутися з-за кордону.

Що робити жителям тимчасово окупованих територій

Жителька тимчасово окупованого лівобережжя Херсонщини освітянка Тамара розповідає, з 1 червня 2024 року перестала отримувати виплати за вимушений простій.

“З нами призупинили трудовий договір. Ми начебто залишилися зарахованими на роботі, але без оплати до завершення воєнного стану. По його закінченню з нами начебто хочуть відновити трудовий договір", — говорить жінка.

Юристка державної установи Ольга Димченко пояснює, на період воєнного стану закон "Про організацію трудових відносин" обмежує деякі трудові права громадян України. У статті 13 цього закону йдеться про те, що основною причиною призупинення трудового договору є неможливість роботодавця забезпечувати роботу, а працівника її виконувати. За цієї умови призупиняють простій і будь-які виплати державним службовцям, працівникам медицини та освіти. Людину мають попередити за 10 днів до призупинення трудового договору.

“Майже у всіх установах державної служби ми бачимо наявність вакантних посад. Людей не вистачає, в тому числі лікарів та освітян. Тобто в такому випадку і державний орган, і установи органів освіти, і адміністрація лікувальних закладів має можливість по суті перевезти тих людей, які на ТОТ і зараз не мають можливості виконувати свої трудові обов'язки на тій території, де вони перебувають, на роботу в іншу місцевість. Є у нас така норма Кодексу законів про працю. Якщо вже працівник не погоджується на переведення в іншу місцевість, то тоді вже його відповідно звільняють", — говорить юристка.

За її словами, 120 стаття Кодексу законів про працю гарантує компенсацію при переїзді на роботу в іншу місцевість. Її дію не призупинив закон Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану.

“Мають компенсувати вартість переїзду працівників і їхньої родини. Це одноразова допомога на кожного члена сім'ї, який переїжджає, і заробітна плата за дні збору в дорогу і влаштування на новому місці проживання. Але там не більше шести днів. Також повинні компенсувати час перебування в дорозі. Можливість майже у всіх установ державних перевезти працівників на роботу в іншу місцевість на підконтрольній території є", — каже Димченко.

За словами юристки, вона не зустрічала випадків, коли установа пропонувала працівнику оплатити вартість переїзду на підконтрольну територію. Зараз вартість виїзду з тимчасово окупованої території Херсонщини через пункт пропуску Колотилівка коштує 250 доларів США з однієї людини, каже вона.

“Жодна установа, наскільки я знаю, не запропонувала оплатити своїм працівникам переїзд і виїзд. Тобто фактично відсутня підстава, визначена цим законом. Зазвичай полишалися на ТОТ люди, в яких просто нема таких грошей заплатить за всіх членів сім'ї, щоб виїхати на підконтрольну територію. Коли був період окупації Херсона, можу сказати, що я також опинилася в такій самій ситуації: всі мої гроші поїхали разом з банком, зарплати в мене залишалося 2000. А в мене тут мама, донька, двоє онуків", — розповіла Ольга.

Виплати можуть відновити за умови закінчення дії воєнного стану, пояснює вона. Роботодавець має за 10 днів попередити працівника про відновлення дії трудового договору.

“Я вважаю, що людей на тимчасового окупованих територій грубо кажучи кидають і змушують їх співпрацювати з місцевими адміністраціями, тому що ми ж самі розуміємо, там роботи практично ніякої немає. Я вважаю, що в такій ситуації, ще з врахуванням статті 120 Кодексу законів про працю, то це все є незаконним, тому що людям навіть не пропонують роботу на підконтрольній території, не пропонують їм оплатити той переїзд", — каже Димченко.

Що стосується тих, хто перебуває за кордоном

За словами юристки, працівникам, які виїхали за кордон і наразі там перебувають, підприємство повинно запропонувати роботу на території підконтрольній Україні.

"Якщо людина відмовляється, то трудовий договір призупиняють. Це не стосується тих українців, які продовжують працювати дистанційно", — пояснює Ольга Димченко.

Позиція обласної влади: кому можуть зберегти виплати за простій, а кому — ні

На сьогоднішній момент обласна рада лише контролює, як грошовими надходженнями керує Херсонська ОВА, пояснив голова облради Олександр Самойленко. За його словами, працівники закладів, які під час окупації змогли зберегти керівництво, електронні ключі, зможуть отримати гроші зі своїх рахунків після виїзду на території підконтрольні Україні або після деокупації.

“Є заклади, з якими ми втратили повністю зв'язок. Десь не стало керівника або керівник перейшов на сторону ворога і почав співпрацювати з окупантами. Є випадки, коли дійсно керівники виїхали й не хочуть далі виконувати ці функції. А призначити сьогодні виконувача обов'язків, надати йому новий підпис, з цим є певні складнощі. Я впевнений в тому, що після звільнення або після виїзду їх з окупованих територій, ми зможемо відшкодувати, навіть якщо це було там не нараховано по якимось там певним причинам", — говорить Самойленко.

За його словами, в державі не прийняли рішення про припинення повного фінансування бюджетникам, які перебувають на ТОТ або за кордоном. Обласна військова адміністрація має можливість коригувати виплати у кожному окремому випадку.

“У нас є люди, які виконували функції держави на території тих громад, які зараз знаходяться в окупації. Вони повинні виконувати функції держави Україна і виплачує їм держава ці гроші. А комунальний заклад це трохи інакша ситуація: це ми робимо про те, що у нас є там будинки геріатричні. Сьогодні ці будинки не працюють, але люди залишилися, люди десь мешкають там, і стосовно цих людей певна кількість виплат зберігається. Стосовно державних службовців. Це людина, яка приймала присягу або посадова особа місцевого самоврядування, яка присягала на вірність Україні. У них є певні обов'язки, крім певних прав, в них є певні обов'язки, вони зобов'язані за цей час виїхати й долучитися до своєї роботи", — пояснив Самойленко.

Виплати простою працівникам закладів охорони здоров’я, які фінансувалися з місцевих бюджетів, залишають на розсуд місцевих військових адміністрацій, говорить голова обласної ради.

“Залежно від наявності коштів — це перше, а друге — це функціонування цього закладу. Ми повинні розуміти, що якщо цей заклад не функціонує і якщо ці люди виїхали за межі, знайшли собі роботу в інших місцях, фінансувати дуже складно. Є певні такі застереження щодо того, ті, хто знаходяться на тимчасово окупованих територіях, можуть не завжди бути чесними з нашою державою", — говорить голова облради.

У звільнених громадах на Херсонщині є робота, стверджує Самойленко. Каже, що запрошували людей повертатися із-за кордону та працювати в Україні.

“Усі наші працівники бюджетної сфери, які навіть не можуть сьогодні працювати за спеціальністю, бо багато шкіл або шкільних закладів не працюють сьогодні, або працюють у дистанційному режимі й немає повної завантаження. Ми просили всіх повертатися в Україну. Упродовж цього повномасштабного вторгнення, яке вже триває два з половиною роки, ми намагалися всебічно підтримували людей, які знаходилися на тимчасово окупованих територіях, хоч вони фактично не працювали. Також підтримувати й тих, хто у вимушеному простої, але зараз живуть за межами України", — говорить голова облради.

Подібну пропозицію Самойленко озвучив і працівникам апарату Херсонської обласної ради — повертатися до України й там працювати.

“Робота може бути дистанційна, але робота повинна бути стовідсоткова. Є можливість працювати дистанційно, але на території України — повністю працювати на благо об'єднаної громади Херсонської області", — каже голова обласної ради.

На початок