На деокупованій Херсонщині через обстріли частково зруйновані 26 медзакладів: як працюють лікарі на правобережжі

На деокупованій Херсонщині через обстріли частково зруйновані 26 медзакладів: як працюють лікарі на правобережжі

Ексклюзивно

На території Херсонської області розташовані 80 медичних закладів. На деокупованому правобережжі трохи більш ніж половина — 43. Внаслідок обстрілів 26 з них частково зруйновані. Ми поговорили з лікарями про те як організований медичний процес в населених пунктах області попри постійні обстріли.

У сімейній поліклініці Херсонської міської лікарні працює Наталя Єрохіна. Вона — одна з двох лікарок, які приймають пацієнтів у закладі. До повномасштабного вторгнення працювала разом з дев'ятьма колегами. Говорить, навантаження на сьогодні є.

"Пацієнтів, зрозуміло, багато. В основному люди похилого віку, які залишилися тут в Херсоні, які потребують паліативної допомоги, ліків. Обстеження у нас на місці можемо практично повністю забезпечити. Проблеми є у флюорографії. Бояться виїжджати у центр міста. Ми забезпечуємо, обслуговуємо будь-яких хворих, з будь-якими деклараціями та лікарями, які виїхали, і в яких чинні декларації", — говорить вона.

На деокупованій Херсонщині через обстріли частково зруйновані 26 медзакладів: як працюють лікарі на правобережжі
Херсонці в черзі до лікарів, квітень 2024 року. Суспільне Херсон

За словами відвідувачки відділення Алли Назарової, є запис, але два-три дні і людина потрапляє до лікаря. І додала, якщо терміново захворів хтось, то без черги можна потрапити.

Завідувачка поліклініки Ольга Волкова говорить, у закладі є потреба в офтальмологах, невропатологах та сімейних лікарях.

"Деякі лікарі працюють дистанційно, ми розвиваємо телемедицину. Пацієнти перебувають у постійному зв’язку зі своїми сімейними лікарями, які також нам допомагають у наданні медичної допомоги — це виписка рецептів, електронних направлень, консультації", — каже завідувачка відділення.

Пацієнти міської клінічної лікарні можуть отримати хірургічну допомогу, консультацію терапевта, пройти фізіопроцедури, отримати медпрепарати з гуманітарної допомоги, розказала завідувачка.

Медична галузь Херсонщини (субота 20:30) як працює медична галузь
Директорка Херсонського обласного департаменту здоров'я Тетяна Карчевич. Суспільне Херсон

Директорка обласного департаменту здоров'я Тетяна Карчевич говорить, до міських поліклінік щодня звертаються 1200 людей, пів тисячі пацієнтів отримують ліки у пунктах видачі.

"Ми отримуємо безпосередньо від центру громадського здоров'я, Міністерства охорони здоров'я, ми отримуємо від різних благодійних фондів, у тому числі ми отримуємо і лікарські засоби від міжнародного комітету Червоного Хреста, з яким заключений меморандум про співпрацю. Нас підтримує теж всесвітня Організація охорони здоров'я. Ми бачимо, які розроблені у нас маршрути по гуманітарних конвоях від ООН у віддалених, громадах є розроблення графіки цих гуманітарних постачань від ООН", — говорить Тетяна.

Медична галузь Херсонщини
Укриття в дитячій лікарні, 1 квітня 2024 року. Суспільне Херсон

На деокупованій частині області відновили роботу 95 аптек, розповідає Карчевич. З них понад 60 — у Херсоні. Відновлена робота державної програми “Доступні ліки”.

"Наразі ми обговорили цей алгоритм співпраці з Укрпоштою в тих місцях, де є стаціонарні та мобільні відділення Укрпошти. Те, що пацієнтам до стаціонарних чи мобільних відділень Укрпошти будуть доставлятися безплатно або з частковою доплатою препарати в межах урядової програми "Доступні ліки", — каже Тетяна Карчевич.

На території медичних закладів у Херсоні встановили 16 мобільних вуличних укриттів, говорить Тетяна Карчевич. Також розробили проєктно-кошторисні документації щодо будівництва чотирьох підземних лікарень.

"Це в одному закладі буде розміщена операційна реанімаційна, в іншому закладі це буде перинатальний центр під землею, ще в іншому закладі це буде центр крові та інфекційні хворі також матимуть змогу звертатись до такого закладу охорони здоров'я", — говорить вона.

Російські військові неодноразово обстрілювали Херсонську дитячу обласну лікарню, розповіла директорка Інна Холодняк. Усі пацієнти, які на стаціонарному лікуванні, ночують у сховищі. В укритті облаштували понад 10 кімнат, одна з них для маломобільних пацієнтів.

Медична галузь Херсонщини (субота 20:30) як працює медична галузь
Одна з кімнат в укритті херсонської дитячої лікарні, 1 квітня 2024 року. Суспільне Херсон

"У нас в укритті створена реанімаційна палата, хірургічна палата. Також у нас створена кімната ментального здоров'я для медичних працівників, ну й ігрова або ментального здоров'я для наших маленьких пацієнтів. Є душова, туалет. Також для наймолодших пацієнтів є кухня — вода, мікрохвильовка, кавова машина, чайник. І тут діти можуть перебувати з батьками на час небезпеки", — каже Інна Холодняк.

"Ми вже тут були. І в укриття ми спускаємося кожну ніч, і кожну повітряну тривогу ми спускаємося сюди. Сьомий бокс, і тут ночуємо, і вранці підіймаємось до своєї палати", — говорить мати дитини Анастасія.

За словами Тетяни Карчевич, на території медичних закладів є 10 споруд цивільного захисту. Наразі вони захищені мішками з піском, габіонами, біг-бегами, перші поверхи закриті першочергово тими матеріалами, які убезпечують безпечне перебування як пацієнтів, так і медичного персоналу.

На деокупованій Херсонщині через обстріли частково зруйновані 26 медзакладів: як працюють лікарі на правобережжі
Херсонці в черзі до лікарів, квітень 2024 року. Суспільне Херсон

Працює у місті й фтизіопульмонологічний медичний центр. Одночасно тут можуть перебувати 70 пацієнтів, говорить завідувачка першого відділення закладу Ольга Судникова.

"Робота виконується у повному обсязі. Наразі важкувато через обстріли, але кожного дня на роботу, бо хворі є, хворі чекають, й вони тяжкі. Ті, хто може лікуватися амбулаторно за станом здоров’я, то ті приходять", — розповіла лікарка.

Серед дітей випадки виявлення захворювання на туберкульоз поодинокі, розповідає фтизіаторка Ірина Макаренко. На статистику, говорить, впливає і те, що переважна більшість дітей з родинами виїхали з області через бойові дії.

"У нас залишилися спеціалісти. Можемо надавати фтизіатричну медичну допомогу. Двоє дітей поточного року виїхали — були діагностовані у Кривому Розі, бо вони туди були переміщені через усі ці дії. І зараз перебувають на лікуванні у фтизіатрії у Києві", — каже Ірина.

На деокупованій Херсонщині через обстріли частково зруйновані 26 медзакладів: як працюють лікарі на правобережжі
Одна з кімнат в укритті херсонської дитячої лікарні, 1 квітня 2024 року. Суспільне Херсон

За словами Тетяни Карчевич на правобережжі Херсонщини зараз проживає близько 170 тисяч людей, з них 60 тисяч у Херсоні. В області працює близько 700 лікарів.

"Базові лікарі, базові спеціалісти первинного рівня вони є на своїх місцях, вони спілкуються зі своїм населенням, вони мають заключені декларації. Є люди, які у нас виїхали із зони активних дій. Вони виїжджають північніше у Кочубеївську громаду, Високопільську громаду, у Великоолександрівську громаду. В цих громадах і амбулаторія, в цих громадах є ФАПи, є фельдшери, є лікарі: хоча б по одному лікарю сімейної медицини", — говорить директорка Департаменту здоров'я Херсонської ОВА.

На деокупованій Херсонщині через обстріли частково зруйновані 26 медзакладів: як працюють лікарі на правобережжі
Укриття в одній з лікарень Херсона, квітень 2024 року. Суспільне Херсон

Тетяна Карчевич каже, пацієнтів, які потребують допомоги нейрохірурга, везуть до Миколаєва. Пологи у жительок північної частини деокупованої Херсонщини приймають у медичних закладах Кривого Рогу.

"Якщо брати Херсон, основні базові відділення, базові лікарі, які потрібні для спостереження і для надання медичної допомоги, на сьогодні у нас є. Це є лікарі хірургічного профілю, травматологи, хірурги, анестезіологи реаніматологи, як і дитячі спеціалісти є в достатній кількості на відповідно ту кількість населення, яке знаходиться в межах нашої області. Звісно, що є в закладі по одному вузькопрофільному спеціалісту: кардіологу, окулісту, неврологу, які ведуть консультативний прийом в амбулаторно поліклінічних умовах", — розповіла Карчевич.

За словами директорки обласного Центру зайнятості Тетяни Ніколаєвої, кваліфіковані медичні працівники одні з найбільш потрібних на ринку праці деокупованої Херсонщини.

"У всіх галузях наразі ми бачимо, що потребують, є попит, немає професійних кадрів. Попит є у лікарні, медсестри, доктори, економісти, бухгалтери. У такому плані попит є, але людей обмаль. Професійні кадри поки що не їдуть в Херсон", — каже Ніколаєва.

На початок