Ранні овочі: що вирощують та продають цьогоріч на Херсонщині

Ранні овочі: що вирощують та продають цьогоріч на Херсонщині

Ексклюзивно

До початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну 90 відсотків ранніх овочів у Херсонській області вирощували на лівобережжі, решту десять — на полях правого берега. Про те, що вирощують цьогоріч на деокупованій території та звідки ведуть городину на ринки Херсона, ми поговорили з продавчинями, покупцями, фермером та керівником департаменту ОВА.

На херсонських ринках зараз молоду капусту продають по 45 гривень, редиску — по 50, огірки і помідори — по 100, перець — по 150 гривень, розповідає продавчиня Людмила.

" Всю городину везуть із сусідньої Миколаївщини, тому й ціни такі", — каже жінка.

Ранні овочі: що вирощують та продають цьогоріч на Херсонщині
Редис на ринку реалізовують за різними цінами, Херсон, 19 квітня 2024 року. Суспільне Херсон

Цьогоріч ціни на овочі зросли, розповідає херсонка Ірина. На ринок жінка ходить щодня.

"Овочі у Херсоні чудові. Приходимо на ринок щодня, щоб взяти свіженьке. Не вистачає овочів з лівого берега, але у Херсоні нестачі в ранніх овочах не має. Ціни, зазвичай, дорожче кожного року, ніж ми собі думаємо, все дорожче. Але дуже хочеться навесні уже щось смачненьке, якусь городину вже поїсти, тому купуємо трошки, але свіже", — каже Ірина.

Ранні овочі: що вирощують та продають цьогоріч на Херсонщині
Чоловік купує городину на ринку, Херсон, 19 квітня 2024 року. Суспільне Херсон

За овочами на ринок прийшла і Валентина.

"Перший раз цьогоріч купувала, хочу спробувати. Думаю, без нітратів. І ціни ще прийнятні. Спасибі продавцю за те, що виростили, бо цього року хтозна – не всі ми будемо саджати. Салатик зроблю, помідорчики, огірочки — вітаміни", — поділилась жінка.

Ранні овочі: що вирощують та продають цьогоріч на Херсонщині
Огірки та помідори на херсонському ринку, 19 квітня 2024 року. Суспільне Херсон

Зараз аграріїв, які вирощують ранні овочі на правобережній Херсонщині значно менше, ніж до початку повномасштабного вторгнення, розповідає фермер Олексій. Сіяти городину чоловік почав у 2020 році, до цього займався зерновими та технічними культурами.

"В парнику натягнули другу плівку для збереження температури, проклали труби, щоб опалення було. І десь приблизно 20 лютого ми почали висівати томат, десь місяць тому огірок, перець, кабачок", — розповів Олексій.

Ранні овочі: що вирощують та продають цьогоріч на Херсонщині
Жінки працюють у теплиці, Херсонщина, 19 квітня 2024 року. Суспільне Херсон

Цьогоріч у господарстві посіяли близько дев'яти тисяч кущів томатів, 2500 — огірка та 5000 — кабачка.

"А кавун і диня у мене чогось не дуже виходить, тому десь по півтора гектара саджу. І перець, як експеримент, то десь там двадцять соток не більше", — каже фермер.

Ранні овочі: що вирощують та продають цьогоріч на Херсонщині
Розсада капусти у теплиці, Херсонщина, 19 квітня 2024 року. Суспільне Херсон

Свою продукцію Олексій реалізує переважно у Херсоні. Постачають овочі, говорить, і до сусідніх міст — Миколаєва та Одеси.

Якщо минулого року найбільшою проблемою для херсонських аграріїв було замінування земель, то цьогоріч — відсутність фінансового ресурсу для збільшення потужностей виробництва, розповідає виконувач обов’язків директора Департаменту розвитку сільського господарства та зрошення Дмитро Юнусов.

"Кредитування дуже повільне. У нас великі вимоги, оскільки виробничі потужності зруйновані. У підприємств, у фермерів відсутнє залогове майно для того, щоб можна було передати банку для отримання кредиту. І з цим боремося шляхом отримання такого портфеля гарантії для того, щоб кредитувати цих виробників. Плюс у нас є грантові програми на теплиці, на сади, які зараз не працюють на території активних бойових дій", — розповів Юнусов.

Ранні овочі: що вирощують та продають цьогоріч на Херсонщині
Вирощування ранніх помідорів у тепилиці, Херсонщина, 19 квітня 2024 року. Суспільне Херсон

За його словами, у 2021 році Херсонщина була лідером в Україні з вирощування овочевих культур. Через повномасштабне вторгнення, окупацію більшої частини області та замінування полів, показники вирощування овочів в області значно знизилися. Проте цього року вони вищі за попередній.

"Зараз, якщо порівняти з минулим роком – у 2023 році ми зібрали 74 тонни овочів на площі 2,1 тисячі гектарів. Серед яких 45 тисяч томатів. То цього року планується засіяти понад чотири тисячі гектарів, і томатів вже понад тисячу гектарів. Також планується збільшення баштанних культур. Якщо минулого року ми засіяли херсонських кавунів тільки 200 гектарів, то цього року планується збільшити посів кавунів до тисячі гектарів і планується зібрати від 15 до 20 тисяч тонн", — сказав Юнусов.

Також, цьогоріч на Херсонщині збільшують посіви картоплі та огірків.

"Зараз вже наші господарства здійснюють посів в закритому ґрунті, тобто в теплицях. Є такі господарства, які знаходяться на території активних бойових, біля Херсона, але господарства не бояться встановлюють і вже скоро будуть розсаду пересаджувати у відкритий ґрунт", — додав Юнусов.

На початок