Воєнна фотографка Оксана Йоханнессон та волонтер Андрій Левіщенко познайомились у Херсоні на третій день, як армія РФ підірвала Каховську ГЕС. Андрій став героєм її відео, яке, за словами Оксани, набрало сотні мільйонів переглядів по всьому світові й стало найпоширенішим відео за 16 місяців війни. Йдеться про чоловіка, який на саксофоні виконував гімн України на даху затопленого будинку. Ця історія мала продовження, розповіли Суспільному фотографка та волонтер.
Про нову ідею
Після того, як відео волонтера із саксофоном, який виконує гімн України на даху затопленого будинку у Херсоні, побачила велика кількість людей, згадує Оксана Йоханнессон, на них вийшли різні світові видання. Про Андрія розповідали в новинах від США до Австралії, у провідних британських виданнях, Оксана всюди надсилала свої фотографії.
"Я гадаю, що всі фактори вплинули — неймовірно гарна сцена, неймовірне піднесення від вибору композиції, адже лунав гімн України. Водночас йшов дуже щільний обстріл. І це дуже символічно, тому що це про всіх нас — іде обстріл уже 16 місяців, але люди — вони працюють, вони створюють, відбудовують, розвивається мистецтво. Тому тут є багато паралелей", — розповіла Оксана.
Я дуже тішуся, що нам вдалося з Андрієм розповісти про війну таким чином.
Згодом виникла ідея повернутися в Херсон, говорить фотографка, щоб зафіксувати наслідки сходження води. Бо багато хто вважав, що якщо її немає, то проблема розв'язана.
"Це не відповідає дійсності. Тому що, коли стільки води, ми розуміємо, що відбувається з меблями, з технікою, з'явився грибок. І ми хотіли висвітити ці історії і залучити більше допомоги", — каже Оксана.
Про втілення
Андрій також туди поїхав — допомагати людям: повіз деякі необхідні речі, відкачував воду. Там і вирішили зробити продовження історії: залізти на той самий дах, у тому самому ракурсі й відзняти виконання гімну України вже на сухій вулиці, поділилась Оксана.
"Відчуття неймовірні. На той момент я бачив тільки дах на будинку, а все інше було під водою. А зараз я вже бачив вулицю, бачив ті будинки, вже трохи щось вималювалося. Вразило найбільше те, що люди, попри те, що вода багато лиха наробила, повертаються туди, і намагаються прибирати, відновлювати. У людей є бажання, є ентузіазм, і в цьому херсонці, звісно, перевершили самих себе", — говорить Андрій Левіщенко.
Оксана каже, коли приїхали на місце, почувалась дивно, бо зрозуміла, що рівень води тут був дуже високий — під чотири метри. Звісно, згадує вона, видертись на дах самим було неможливо. Звернулись за допомогою до сусідів, попросили у них драбину.
"Підставили драбину, заліз спочатку Андрій. Передала йому кавуна, це було окреме завдання, бо нахил шиферу піднявся. Драбину поставили спеціально посеред вулиці, щоб був максимально ось цей рівень коли ми були на воді. Я вилізла. І так знімали", — розповіла Оксана.
Про враження
Повз проїжджали автівки, проходили люди, зупинялися, дивилися, аплодували. Коли Андрій почав грати, згадує фотографка, декілька машин зупинилися і почали казати: "О, це ви, це ви!". Знімали на телефон, сигналили.
"Потім хтось попросив кавун: "Це ж той саксофоніст, можна взяти кавун у вас?". Це було приємно, що така впізнаваність, тому що це відео про Херсон і воно продовжує розповідати цю історію", — говорить Оксана.
Ця історія про завзятість незламність і абсолютну українську наполегливість.
"Попри того, що йшов обстріл, Андрій заліз на дах. Обстріл посилювався, але Андрій тільки починав грати гучніше. І для мене це про абсолютно український дух. Тому ця історія мене захопила і вразила з перших секунд, як я побачила всю картину", — згадує фотографка.
Про емоції
Все, що відбувалось вдруге, не було випадковістю, це була творча ідея, яку воєнна фотографка та волонтер разом вирішили втілити в життя. У такий спосіб вони показали масштаби руйнування, які зазнав Херсон після підриву російськими військами Каховської ГЕС.
" Перед домівкою лежало багато меблів, які люди винесли, тому що воно все було зіпсоване. Була спека 33 градуси в той день і все одно нічого не висихало, нічого не можна було врятувати. Це перший момент. А другий, що попри все на вулиці, де було стільки води й здавалося, що ну, як сюди можна повертатися, вже повернулися люди. Вони оптимістично налаштовані, вони вже допомагають нам і життя продовжується", — говорить Оксана.
"Тверда земля. Люди зібралися, не зважаючи на все зіпсоване майно, вони оптимістично настроєні, продовжують лагодити все і жити", — каже волонтер.
За словами фотографки, херсонці надихнули її на творчість. Була повінь, зійшла і відкрився шлях по якому можна рухатись, каже вона.
"І ми теж можемо іти цим шляхом далі, долаючи всі перешкоди", — підсумувала Оксана
Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон
Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber