"Ворог боявся і тікав": Гуменюк про особливості операції по звільненню Херсона

"Ворог боявся і тікав": Гуменюк про особливості операції по звільненню Херсона

Ексклюзивно
"Ворог боявся і тікав": Гуменюк про особливості операції по звільненню Херсона
. Фото ілюстративне з Фейсбуку Генштаба ЗСУ

Рік тому російські війська увірвались на територію Херсонської області, за кілька днів її захопили повністю. 1 березня в окупації опинився Херсон. З того часу жителі регіону чекали на звільнення, ширилися чутки про контрнаступ, називалися ймовірні дати. А Сили оборони працювали, планомірно знищуючи сили й техніку ворога на окупованих територіях. Стратегія, яку вибували військові, дозволила звільнили Херсон без руйнувань. Як це відбувалось і що відбувається на лівобережжі зараз, Суспільне розпитало у керівниці Об'єднаного координаційного пресцентру Сил оборони та охорони півдня Наталії Гуменюк.

Про звільнення Херсона

Операція по звільненню Херсона, каже Гуменюк, проходила під великим суспільним тиском, бо всі чекали активного контрнаступу. Особливо люди, які опинились в окупації. За її словами, їм було психологічно важко знаходитись під владою російських окупантів і Сили оборони це усвідомлювали, але географія місцевості, в якій доводилось вести бойові дії, була дуже складною, тому просування військ уповільнювалось.

"Це відкриті степи, серед яких неможливо заховатися, неможливо використати елементи ландшафту, як захисні. Саме тому доводилося працювати дуже багато дистанційно — те, що ми називаємо контрбатарейною боротьбою, щоб зачистити місцевість від ворога на великій відстані. Щоб потім по ній могла просунутися наша техніка і наші основні сили", — розповідає Наталія.

"Звільнення Херсона як такого і не було. Ми так спланували свої дії, що ворог був змушений вдатися до чергового “жесту доброї волі”

Тому контрнаступ був розтягнутий у часі, каже речниця Сил оборони півдня і називає один з ключових моментів — виснаження потужностей, сил і морального стану противника.

"Звільнення Херсона як такого і не було. Ми так спланували свої дії, що ворог був змушений вдатися до чергового “жесту доброї волі”. Стратегія військ півдня взагалі, починаючи з острова Зміїний, і далі протягом визволення територій на правому березі, якраз до цього і призводила. Ми будували її так, щоб ворог, втративши сили, ресурси, можливості підтягувати логістику і, побоюючись бути затиснутим в лещата, втікав", — каже Гуменюк.

За її словами, військові РФ залишили Херсон самі, втекли під тиском заходів, які організували Сили оборони. Речниця каже, що це сталося тоді, коли українські війська навіть ще не наблизились до самого міста, боялись бути знищеними.

"Ми перерізали їм логістичні шляхи, але зберегли мости, бо від цього залежало і наше просування. Коли ми проводити контрнаступальні заходи, ми руйнували плани ворога, але не руйнували критичну інфраструктуру. Ми не розбивали дамбу, хоча вони постійно готували людей до того, що ми можемо зробити такий варварський вчинок. Ми не руйнували самі мости, ми руйнували їх спроможності: тобто ми приводили мости в такий стан, що їх не можна було використовувати для переміщення боєприпасів і техніки", — розповіла Наталія.

Саме тому, каже вона, вони будували переправи — затоплювали залізничні вагони, вибудовували через Дніпро баржі, шукали будь-які способи, щоб перебратися з технікою на лівий берег.

"Росіяни втекли та боягузливо підірвали Антонівський міст. Вони просто перелякались, що Сили оборони їх наздоженуть і знищать".

Днем звільнення Херсона офіційно стало 11 листопада, коли українські військові відкрито увійшли в місто. Наразі у Херсоні тривають стабілізаційні заходи. В області також, каже речниця Сил оборони півдня. За її словами, на звільнених територіях, ще можуть знаходитись кадрові військові, завербовані цивільні, які мають певні доручення від окупаційної влади.

"Вони там, щоб проводити диверсії, робити інформаційні вкиди серед місцевого населення. В умовах гібридної війни навіть один такий елемент — це вже багато. Це говорить про те, що вони сподіваються, що їх робота може бути успішною. Ми знайдемо кожного. Ми викорінити маємо цю гидоту з нашої території, щоб вони подавали ворогу зайвих надій і щоб не отруювали життя нашим людям", — сказала Гуменюк.

Про ситуацію на лівому березі Херсонщини

На лівому березі російські війська продовжують маневрувати та підтягувати туди ресурси, каже керівниця пресцентру, але Сили оборони все тримають під контролем. Те, що зараз відбувається на лівобережжі, за її словами, це результат роботи українських військ.

"Ми знищили декілька пунктів базування особового складу, техніки ворога та боєкомплектів. Окупанти відчули суттєвий брак людського ресурсу і підтягнули на лівобережжя мобілізованих. Але техніку в тому обсязі, який би вони хотіли, підтягнути не можуть — ми тримаємо під вогневим контролем логістичні та транспортні шляхи", — повідомила Наталія Гуменюк.

Читайте також: "Вкривали з усього арсеналу озброєнь". Прикордонники розповіли як війська РФ захоплювали Херсонщину

Керівниця пресцентру Сил оборони півдня розповідає, що російська армія накопичує техніку на Мелітопольському напрямку в районі Бердянська, каже далі — не ризикують, бо українські війська контролюють території та окупанти не хочуть ризикувати. Також, за її словами, мобілізаційні ресурси росіяни кидають у бік Запоріжжя, хочуть ущільнити свою оборону.

"Зараз їх пріоритетом все ж таки є східний напрямок. А на півдні поки що це оборонні заходи. Продовжують облаштовувати оборонні рубежі глибше, у напрямку Кримського півострову. І тероризують жителів і лівобережжя, і правобережжя. Обстрілюють з реактивних систем залпового вогню, мінометів, артилерії та танків. Вони намагаються розлютити людей, виснажити їх психіку і переконати в тому, що Сили оборони нездатні їх захистити ні на одному березі, ні на іншому", — розповіла Гуменюк.

За її словами, Сили оборони не можуть ефективно і швидко провести зачистку територій, тому що російська армія ховається за мирними жителями. Тому, каже керівниця пресцентру, працюють точково і тоді, коли мають підтверджені дані.

"Ми не б’ємо по цивільних об’єктах, ми не б’ємо по об’єктах критичної інфраструктури, ми не знищуємо навіть житлові квартали, куди вселяються окупанти, витісняючи звідти місцевих мешканців. Ми працюємо іншим способом — виявляємо пункти їх зосередження, переконуємось, що поблизу немає місцевих, тільки тоді відбувається ця робота. А це дуже-дуже в часовому проміжку уповільнює роботу", — каже Наталія Гуменюк.

Читайте також: Бої у Бузковому сквері і на Білозерській площі: невідома історія оборони Херсона

Наразі ситуація на лівобережжі складна, російські окупанти постійно тиснуть на місцевих жителів, змушують брати паспорти РФ, розшукують активістів. Наталія Гуменюк говорить, що всі розуміють, що для багатьох людей отримання російського паспорта — це питання виживання.

"Росіяни погрожують, що без паспорта російські жителі лівобережжя не будуть отримувати соціальні виплати, пенсії, що вони не будуть працювати в якихось бюджетних установах, що їх всіх звільнять. Людей змушують перереєстровувати власність квартири, будинки, автомобілі за російським законодавством, інакше погрожують все відібрати. Роблять все для того, щоб люди взяли їх паспорти", — розповіла Гуменюк

Насправді каже речниця Сил оборони півдня, російські військові не довіряють місцевим жителям, навіть тим, хто отримав російський паспорт. Вони всіх вважають потенційними зрадниками, тими, хто чекає на ЗСУ.

Читайте також

Рік війни, правий берег під обстрілами, лівий — в окупації. 366 день війни: хроніка подій в Херсонській області

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber

На початок