З 23 лютого по 2 березня на Херсонщині в "Асканії-Новій" загинуло 613 птахів – причини встановлюють

З 23 лютого по 2 березня на Херсонщині в "Асканії-Новій" загинуло 613 птахів – причини встановлюють

З 23 лютого по 2 березня на Херсонщині в "Асканії-Новій" загинуло 613 птахів – причини встановлюють
. Світлина: Національна поліція Херсонської області

З 23 лютого по 2 березня на Херсонщині на території біосферного заповідника "Асканія- Нова" загинуло 613 птахів. Серед них є й ті, які занесені до Червоної книги України.

Про це Суспільному розповів директор заповідника Віктор Гавриленко:

"Лише за добу, 1 березня, 214 мертвих птахів, всього їх - 613, серед них - 1 червоновола казарка, 10 білолобих гусей, 98 огарів, 122 криженя, 9 канюків звичайних, 1 орлан, кречет (сокіл), яструби, сірі журавлі, 250 граків, 114 галок. Водойми Чапельського поду замерзли, все піджалось до ставків зоопарку та дендропарку, частково - на території селища".

На думку Віктора Гавриленка, птахи гинуть від отруєння:

"Птахи рвуть, чхають і кашляють кров’ю, не треба грати в аналізи. У нас немає іншого механізму, що за патологією ми не можемо визначити причину смерті. У нас немає загибелі птахів від вірусного, бактеріологічного характеру – це підтверджено. І на рівні Херсона, Одеси ми здатні робити такі дослідження. Новітні препарати можуть бути досліджені у Харкові та інституті МОЗ. Головна проблема в тому, що зерно досі на полях і ніхто його не прибрав. 1 березня ми їздили за 4 км від нас – зерно розсипане скрізь. Ну це не моя робота шукати, що натворили наші аграрії. Гинуть хижі птахи, взагалі вони – довгожителі, а гинуть, бо вдень десь наїлись, а на ніч летять до нас, ці препарати не вбивають одразу".

Заступниця начальника ГУ Держпроспоживслужби в Херсонській області Наталя Клим розповіла, на якому етапі робота зі встановлення результатів аналізів:

"Було відібрано по 5 трупів птахів і були направлені аналізи до Одеської лабораторії. За протоколами не підтверджено захворювання птахів, усі трупи були спалені, утилізовані. Було здійснено відбір проб води, кормів з годівниць у Асканії-Новій, туші птахів були направлені до наукового центру превентивної токсикології харчової та технічної безпеки МОЗ України, бо є підозра, що птахів отруїли. На сьогодні ми не отримали протоколів, тож результатів немає. З 24 лютого по 1 березня на території 369 голів загибелі птахів, тобто знову вони гинуть. Всі тіла спалені. Також виявили, що на полях поблизу заповідника розсипано зерно. Держпродспоживслужба відреагувала, була створена робоча група, були відібрані зразки зерна, також чекаємо результатів".

Наталя Клим додала, що було оглянуто місце накопичення заборонених і непридатних для використання хімічних засобів захисту рослин у селі Мирне, на території колишнього ВАТ "Каланчацький агрохім" з метою дослідження умов зберігання пестицидів та хімікатів:

"Було виявлено 63 залізобетонних контейнери на відкритому неогородженому майданчику, 1 – розміщений окремо. На 12 – є ознаки просочування рідини на бетонні поверхні. На території присутній стійкий неприємний запах. Дане місце зберігання – у 25 км від біосферного заповідника. Інспекція надасть висновки, чи могла ця отруйна речовина вплинути на загибель птахів".

Що відомо:

  • На Херсонщині спортсмени-байдарочники під час тренування у плавнях знайшли мертвих лебедів. 1 березня в Олешках зібрали комісію з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій для з’ясування причин смерті птахів.
  • 23 лютого до Чаплинського відділення поліції на Херсонщині зателефонував керівник біосферного заповідника "Асканія- Нова", який повідомив, що на їх території виявлені тушки понад 150 мертвих птахів кількох видів. Серед них - близько 30 огарів, яких занесено до Червоної книги України.
На початок