Операторки БпЛА на позивні "Рівер" та "Галактика" служать у 13 бригаді Нагцвардії "Хартія". Обидві мобілізувалися добровільно. Наразі вони опановують керування дронами: "Рівер" виконує завдання в екіпажі аеророзвідки, виявляє позиції росіян та стежить за їхнім переміщенням, "Галактика" — поки проходить навчання.
Про мотивацію служити та специфіку роботи операторки БпЛА розповіли кореспондентам Суспільне Харків.
"Мені казали, що жінок їм не треба"
Військовослужбовиця на псевдо "Рівер" вже четвертий місяць служить у "Хартії". Вона — родом із Дніпропетровської області, до Харкова приїхала на навчання. Згодом жила у Польщі та Франції, проте повернулася в Україну. Жінка каже: мала намір стати на захист країни на початку повномасштабного вторгнення.

Дуже чекала повернення в Харків і зраділа, що служитиму тут. До Харкова таки тягне.
"Я довго готувалася морально та фізично. Були певні обставини, які не дозволяли це зробити. На початку повномасштабного вторгнення я працювала айтівкою і паралельно волонтерила в Харкові. Навесні 2022 року ми возили на Салтівку (зокрема й Північну Салтівку) їжу та ліки. Коли я зрозуміла, що готова, пішла на курси й зрозуміла, чим хочу займатися. Після цього я обрала підрозділ", — розповідає "Рівер".

Бійчиня каже: спочатку не знала, чим займатиметься у війську після мобілізації. Адже до цього вона вміла програмувати.

"Спочатку думала, що це буде щось типу офісної роботи. Я шукала щось подібне, але рекрутери запропонували курси по БпЛА", — пригадує військовослужбовиця.
Під час пошуків я телефонувала у різні підрозділи й мені казали, що жінок їм не треба. Навіть не питали, хто я і що вмію.

За словами "Рівер", у цивільному житті в неї було більше часу та можливостей для того, щоб стежити за ситуацією у країні. Зараз вона — зосереджена на своїй діяльності.
"Зараз є бажання щось зробити та знайти, щоб інші могли "відпрацювати". Ми вистежуємо росіян, дивимося за переміщенням їхнього особового складу, техніки, шукаємо їхні позиції. Завдання — не просто знайти бліндаж, а зрозуміти, що в ньому відбувається", — пояснює бійчиня.

"Сподіваюсь, що це наша остання війна і ми їх все ж дотиснемо"
"Галактиці" — 22 роки. Дівчина родом із Кривого Рогу, навчається на психолога. Нещодавно вона підписала із бригадою "Хартія" контракт. До цього, каже, намагалася потрапити в інший підрозділ.

"Коли я шукала собі місце в армії, мені сказали, що спочатку треба мати досвід, бо жінки — дуже емоційні і їм це не подобається, що вони хочуть додому. Тому мені порадили пройти курси. Я ввела в інтернеті "військові курси" і першим, що видало, були дрони", — розповідає "Галактика".
Хотіла впевнитися, що це — не емоційне рішення. Готувалася і фізично, і морально. Готувала маму свою, бо вона дуже емоційна в мене.

Мотивацією дівчини було бажання допомогти і замінити у війську тих, хто довго служить.
"До 24 лютого 2022 року я не дивилася новини. Коли почалася повномасштабна війна, я зрозуміла, що це — надовго. Ти переглядаєш TikTok, який повинен тебе веселити, а там — молоді дівчата ховають хлопців. Я сподіваюся, що це наша остання війна і ми їх (ред. — росіян) все ж дотиснемо", — каже військовослужбовиця.

"Рівер" та "Галактика" служать у підрозділі зі змішаними екіпажами аеророзвідки. Там воюють як чоловіки, так і жінки, каже командир взводу безпілотників 13-ї бригади Нацгвардії "Хартія" на псевдо "Еней".

"Це — прагматичні речі. Чоловік зі своїми габаритами більший, сильніший. У жінок дуже розвинена інтуїція, вони розуміють безпеку та небезпеку. Жінка — більш дисциплінована та відповідальна. Якщо ти їй поручив задачу — то в певний час вона виконає те, що потрібно. Тому в екіпажах ми зазвичай поєднуємо", — пояснює "Еней".
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube