Чому почастішали удари дронами по Харківщині? Чому саме безпілотники здебільшого використовують російські війська? Які, власне, бувають дрони? І як убезпечитися від них цивільним, які проживають, як в Харкові, так і на території області?
Розмова Українського Радіо Харкова з начальником управління Патрульної поліції Харківщини, командиром групи ударних дронів Віктором Левченком.

Чому саме дрони-безпілотники зараз, здебільшого, використовують російські війська на Харківщині?
На мою думку, це найдешевший спосіб тримати в страху харків'ян — це пріоритетна задача цих запусків.
Чому? Тому що саме ці дрони, про які ми з вами говоримо "Молнія 1", "Молнія 2", не несуть доволі важкої бойової частини для того, щоб завдати якусь шкоду інфраструктурі. Вони не мають такої точності такої ураження.
Я вважаю, що їх покликання — це просто завдавати максимальну кількість ударів по Харкову, щоб люди бачили, щоб люди були постійно в страху.

Що стосується "Молній 1-2", то вони не несуть якихось військових цілей, лише з залякування місцевого населення. Тобто, якщо кожного дня прилітає і вибухає, і ти не знаєш, де воно прилетить і де воно вибухне, це створює певну напруженість в суспільстві.
Що стосується "Гераней" — це вже дрон тактичного рівня, тобто вони завдають удари по розвідданим, якимось об'єктах.
Які бувають різновиди дронів?
Є розвідувальні дрони, є ударні, є дрони-камікадзе, є дрони-доставники, тобто дуже великі задачі виконують на сьогодні саме дрони.

Що стосується дронів, які б'ють по Харкову, то в основному це зараз "Молнії" і "Шахеди", так звані "Герань-2" — це російська модифікація іранського дрону "Шахед". Вони повністю ідентичні, лише деякі комплектуючі вже почались вироблятися саме в Росії.
"Молнія" і "Герань" — це два абсолютно різних типи дронів і за дальністю польоту, і масою бойової частини.
"Шахед" та "Герань" більш технологічні, скажемо так. Якщо "Молнія" не має GPS-навігації, то в "Шахеді" встановлюється максимальна GPS-навігація для того, щоб завдати максимально точне ураження в ціль, яка була визначена.

Якщо в "Молнії" бойова частина це там до 7 кг, до 10 кг, то у "Шахеда" — це вже 50 кг.
Чи оснащені такі безпілотники камерою, тобто як здійснюється керування? Безпосередньо камера стоїть на самому дроні чи просто закладаються координати?
Що стосується "Молнія 1", "Молнія 2" — це звичайний FPV-дрон крилового типу. Коли він запускається з пускової установки, він має керування і він має відеозв'язок з оператором цього дрону.
Враховуючи, що це відстань дуже велика, тобто вони запускаються подекуди навіть з Білгородської області РФ, з тимчасово окупованих територій, тобто тримати постійне відео і керування саме до точки ураження, майже неможливо.

Тому на певному етапі втрачається відео, втрачається керування і дрон уже летить по заздалегідь виставленим координатам, скажемо так, на компасі. Тобто він виконує уже задачі, які в ньому закладені на момент втрати керування.
Ті, хто спостерігає за польотом дронів, відзначаючи що от не по прямій траєкторії, наприклад, а такі кола нарізає тощо.
Дрони на оптоволокні — що це за вид зброї? Наскільки він може бути небезпечним для цивільних жителів Харківщини?
Надзвичайно небезпечний вид дрону. Це звичайний квадродрон, який застосовується вже доволі давно на фронті, але він керування і відео передаються по тонкому оптоволокновому дроту. Що не унеможливлює його подавити засобами РЕБ.

Тобто, поки не буде обірваний цей дріт, оператор матиме ідеальну картинку, ідеальне керування, що надає йому можливість вражати ціль без перешкод. Наразі розвиваються технології і з нашого боку, і з російського боку, але це надзвичайно небезпечний вид зброї.
Харків'яни називають "зоряними війнами", коли у вечірній час доби і починають летіти дрони і Сили оборони їх збивають, чутно постріли. Чому запускають дрони саме вночі — це кращий час чи щоб психологічно тиснути на людей?
Це і те і те. У вечірній час важче дрон виявити, важче його збити для мобільних вогневих груп. І так само для людей, які вже, в принципі, після роботи робочого дня йдуть на відпочинок, це також певна напруга, коли людина настроєна відпочивати, але вона отримує от такі от вибухи по місту.
Чи можливо убезпечити, захистити населений пункт?
Від дронів оборона Харкова і так побудована, тобто є і мобільні групи, є і засоби РЕБ, і те, що ми бачимо, що долітає, це ж не значить, що долітає все, що випускається. І на мою думку, випускається набагато більше, ніж долітає до Харкова.
Звичайно, що, враховуючи розміри міста, убезпечити на 100% взагалі убезпечити неможливо.

На вашу думку, чим найкраще протидіяти дронам? Що найефективніше? Як убезпечитись самим громадянам?
Я дуже рекомендую не діставати телефон, не намагатися знімати ці "Молнії" чи "Шахеди", а максимально швидко знайти укриття.
Якщо це "Молнія", то підійде будь-який житловий під'їзд — максимально треба сховатися від можливо ураження. Ми бачимо, що вже вони начиняються вражальними елементами, тобто ці "Молнії" призначені саме для того, щоб завдати живого ураження, тобто покалічити людей. Максимально сховатися в під'їзд, будь-яке приміщення, магазин, а не в виглядати, куди він там летить.
Не знімати, тому що якщо ти знімаєш, ти перебуваєш, по-перше, на відкритій місцевості. По-друге, якщо це відео буде використане десь в соціальних мережах, це ще інфопривід для нашого ворога, викласти, зрозуміти, де було ураження, де долетів їх безпілотник, тому що я ж кажу, що не завжди він керується до самого останнього моменту оператором.

Якщо людина в автівці і помітила дрон, то які її дії?
Що стосується саме при прифронтових територій, то йде полювання на поліцейських, іде полювання на інші служби, але, в принципі, полювання йде на все, що рухається.
Якщо в місті перебувати, то дуже складно почути цей дрон: якщо ти в автівці, лунає музика, там шум до доріг. Потрібно слухати тривоги. Тобто зараз от, якщо ви помітили, якщо помічається безпілотник, навіть "Молнія", то лунає вже тривога, сповіщення про те, що є безпілотник.
Якщо така тривога лунає, то на мою думку, варто запаркуватися, вийти, от, і знайти укриття найближче. те, що ми говорили, під'їзд або будь-який магазин.
Якщо відкрита місцевість?
Якщо відкрита місцевість і немає змоги дістатися максимально швидко до укриття, то краще, звичайно, лягти, щоб зменшити площу ураження, от, можливо, цими вражальними елементами по вам.

Я уточню, якщо це населений пункт, чи варто, наприклад, вимикати світло, коли йде атака безпілотників, або ми прочитали, що ось є загроза така?
На мою думку, це не має великого значення, тому що безпілотники, які долітають до Харкова, здебільшого вони не керуються вже, вони вже просто летять за певним алгоритмом.
Що варто знати людям, котрі живуть от в таких населених пунктах, де постійно відбуваються атаки дронами?
Знаєте, я от за три роки роботи в прифронтових територіях скажу так, що людям цивільним у зоні бойових дій нема чого там робити. Дім не важливіший за ваше життя, за ваших родичів, ваших дітей. Тому моя порада — це евакуація.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube