Через зміну погодних умов та підвищення середньої температури, озимі рослини продовжують вегетувати взимку. Це може призвести до того, що землероби Харківщини зможуть засіювати більші площі сільгоспземель озимими культурами, а такі рослини як кукурудза чи соняшник будуть вирощувати у меншій кількості через посушливе літо.
Про це в етері Українського Радіо Харкова розповів очільник ради почесних голів громадської організації "Асоціація фермерських господарств та землевласників Харківської області" Іван Биков.
За його словами, раніше вегетація озимих рослин відбувалася восени у період дощів. Через зміну погоди й потеплішання цей процес триває й протягом зими.
"Ми вважали, що озимина вегетує, коли температура на поверхні ґрунту становить 5° тепла. Але на сьогодні ми спостерігаємо, що коли температура ґрунту 3° тепла і впродовж великого періоду, то земля продовжує вегетацію, тобто іде процес кущення", — розповів Іван Биков.

Биков каже, такої теплої зими, як цього року, він не пригадує, і землеробам потрібно буде пристосовуватися до цих змін погоди та природних катаклізмів.
"І науковці, і гідрометеорологи, кажуть — це аномалії. Це катаклізми природні йдуть. От візьмемо Індію, вони там два рази на рік урожай збирають. Але у них період, коли вони не працюють, отак, як у нас зима, це літо — період посухи. І нам доведеться тепер уже пристосовуватись до того, щоб сіяти озимі культури. Бо в озимих культур більше шансів дати врожай", — зазначив фермер.

За словами Івана Бикова, через зміни погодних умов потрібно буде засіювати під озимі культури більші площі сільгоспземель.
"До озимини в нас відноситься і пшениця озима, і ячмінь озимий, і жито, і озимий горох. І зараз науковці кажуть, що треба, напевно, буде сорти відбирати. Є у нас така культура, як нут — вона холодостійка. І напевно, що її треба буде сіяти теж під зиму. Ну і звісно, наш рапс. А вже такі культури, як соняшник і кукурудзу, напевно, підуть в небуття", — зазначив голова громадської організації.

Іван Биков зазначив, для вегетації озимих культур не потрібно багато вологи, але саме від поливу залежить, яку кількість врожаю можна буде зібрати влітку.
Якщо буде полив, ми можемо стабільно два хороших врожаї отримувати. Якщо не буде поливу, ми будемо сіяти тільки озиму, бо потеплішання влітку нам буде відгукуватися посухою. Тим більше це ж не тільки зернових, а і картоплі стосується. У нас в Україні такі умови склалися, що була картопля, її ми не могли викопати, викопали тільки ті, у кого був полив. Вони зрошення провели, земля пом'якшала. А у кого не було — там каменюка була, вони не могли її викопати.
Що відомо про аномально теплу зиму на Харківщині
У січні синоптики Харківського гідрометцентру зафіксували п'ять температурних рекордів — це був найтепліший другий місяць зими з 2007 року. Середня добова температура становила 1,4° тепла при нормі 4,5° морозу, зазначила синоптикиня Євгенія Ляшенко.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube