Демінери Швейцарського фонду з протимінної діяльності назвали найзабрудненішу громаду на Харківщині

Демінери Швейцарського фонду з протимінної діяльності назвали найзабрудненішу громаду на Харківщині

демінування харківщина
Демінери швейцарського фонду з протимінної діяльності FSD Ukraine працюють на Харківщині, 2024 рік. FSD Ukraine

Швейцарський фонд з протимінної діяльності FSD Ukraine працює в Україні з 1 травня 2023 року. За результатами нетехнічного обстеження, одна з найзабрудненіших ділянок — місто Ізюм та прилеглі населені пункти, каже керівник з операцій проєкту WFP FSD Ukraine Тін Вранчічь.

Фугасні, осколкові та касетні міни: Ізюмська громада — одна з найзабрудненіших на Харківщині

Як неурядовий оператор протимінної діяльності, FSD має різні види активності. До них належить нетехнічне й технічне обстеження, розмінування або очищення району ведення бойових дій, а також розмінування вручну, розповів в етері Українського Радіо Харків керівник з операцій проєкту WFP FSD в Україні Тін Вранчічь.

"Крім того, ми використовуємо у своїй роботі машини й механізми для підготовки ґрунту та подальшого розмінування. Також ще однією особливістю є те, що ми проводимо навчання щодо ризиків вибухонебезпечних предметів", — говорить керівник проєкту.

За результатами нетехнічного обстеження, Ізюм та прилеглі населені пункти забруднені мінами найбільше.

"На одній з тамтешніх територій наші демінери за два місяці очистили 53 240 кв.м. На іншій території — 2 250 кв.м. Усе залежить від кількості металу в ґрунті, типу забруднення й очищення. Там багато мін, що належать до дистанційного мінування, такі як ПФМ, ПФМ-1, вони становлять значну загрозу для місцевих жителів та демінерів", — зазначає Вранчічь.

Демінування, Харківщина
Демінери швейцарського фонду з протимінної діяльності FSD Ukraine працюють на Харківщині, 2024 рік. FSD Ukraine

У групі Геннадія Іванкова — вісім демінерів, їхня ділянка називається "Кам'янка-7".

"Дуже забруднена суббоєприпасами. Що є дуже небезпечним. Це "Пелюстки". Міна ПФМПротипіхотна фугасна міна касетна, осколково-фугасні міни, також міни з РСЗВ "Ураган", їх дуже багато, тому що з квітня 2022 року російська армія зайняла ці території й вела обстріли по селищах, полях, людях, фермах", — говорить керівник групи з розмінування FSD в Україні Геннадій Іванков.

Демінування, Харківщина
Демінери швейцарського фонду з протимінної діяльності FSD Ukraine працюють на Харківщині, 2024 рік. FSD Ukraine

За його словами, розміновано приблизно 15% села.

"85% Кам'янки — це дуже-дуже забруднена територія. Заважає висока рослинність, оскільки може стояти розтяжка, якщо робимо підготовку ґрунту, то загрозу розтяжок усуваємо. Місцеві жителі прагнуть повертатися, але там настільки все забруднено, що там дуже мало людей проживає", — каже Іванков.

Демінування, Харківщина
Молодший сапер FSD Ukraine Руслан Крилов (зліва) та керівник групи з розмінування Геннадій Іванков (справа). FSD Ukraine

Як фермерам подати заявку на розмінування територій в Харківській області

Фахівці організації обстежують та розміновують здебільшого сільськогосподарські території. Зокрема, нині працюють біля села Федорівка Ізюмського району.

"Саме обстеження й очищення аграрних земель — це одна з вимог нашого донора, а саме Всесвітньої продовольчої програми", — зазначає керівник з операцій проєкту WFP FSD в Україні.

Фермерам, які хочуть подати заявку на обстеження та очищення власних угідь, мають звернутися до Центру з протимінної діяльності, пояснює Вранчічь.

"Там отримують інформацію й визначають пріоритети, видають розпорядження на виконання завдань. Це перший варіант. Другий — якщо діяти через донора. У Всесвітньої продовольчої програми є система, через яку можна подати заявку на розмінування, якщо у вас є територія, що потребує обстеження чи розмінування", — каже керівник проєкту.

Демінування, Харківщина
Демінери швейцарського фонду з протимінної діяльності FSD Ukraine працюють на Харківщині, 2024 рік. FSD Ukraine

"У нас металодетектори нового зразка, які отримали цього року. У сумці кожного демінера маємо все для виявлення міни і її маркування. Більше демінер не має нічого робити", — зазначає керівник групи з розмінування FSD в Україні Геннадій Іванков

Також в організації працюють над отриманням ліцензії, щоб самостійно утилізовувати боєприпаси.

"Один із підрозділів FSD працює над тим, щоб отримати акредитацію й сертифікацію на знищення-знешкодження вибухонебезпечних предметів та мін. Це потрібно, щоб ми самі могли знищувати предмети, які знаходимо, а не звертатися до ДСНС чи Державної спеціальної служби транспорту або військових", — говорить Вранчічь.

Молодший сапер FSD в Україні Руслан Крилов за освітою — економіст, навчався на демінера місяць.

"Мотивація працювати — як і в усіх: за Україну. Як молоді фахівці-сапери, ми не маємо права багато чого робити. Ми навчаємося, дивимося, більші результати покажемо згодом", — зазначає Крилов.

За словами керівника з операцій проєкту WFP FSD в Україні Тін Вранчіча, FSD є неурядовою організацією, яка працює під егідою трьох основних донорів. Є три різні проєкти: один в Чернігові, від американського представництва із роззброєння, два проєкти базуються в Харкові, один з них фінансується WFP — це Всесвітня продовольча програма, та FAO — це аграрна та промислова організація ООН, також є ще один проєкт у Харкові. Він фінансується за підтримки швейцарських донорів.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок