Як евакуйовані з півночі регіону облаштовуються у гуртожитках Харкова

Як евакуйовані з півночі регіону облаштовуються у гуртожитках Харкова

Ексклюзивно

За тиждень евакуації з північного прикордоння Харківщини внаслідок наступу РФ через розподільчий пункт у Харкові пройшло майже п'ять тисяч людей. Частина з них іде жити до родичів чи друзів, деякі — виїжджають в інші регіони. 40% евакуйованих заселяються у гуртожитки Харкова.

В яких умовах вони живуть і з якими складнощами стикаються волонтери, які допомагають врятованим людям облаштуватися — у матеріалі Суспільне Харків.

"Ми вже на все плюнули, рятували дитину": як облаштувалася сім'я Ситнікових з Вовчанська

Сім’я Ситнікових евакуювалася з Вовчанська 16 травня. Вони не встигли зібрати речі, взяли лише документи та кота Соніка, розповідає батько Сергій. Тварину на день народження подарували 9-річному сину Сергія Данилу: хлопчик, за словами батька, був останньою дитиною, яка залишалася у місті.

родина ситникових, данило ситникових
Родина Ситникових. Суспільне Харків/Валерія Ємець

"Чути вибухи, хата ходуном ходить. Ми вже на все плюнули, все, що нажили. Просто рятували дитину. Там ще є люди, які живуть і не збираються виїжджати", — каже евакуйований з Вовчанська Сергій Ситніков.

Хрещена і брат Сергія живуть у Харкові, розповідає він. Проте родина планує заселитися до гуртожитку, щоб не тіснити родичів.

гуртожиток для переселенців
Гуртожиток у Харкові, де живуть евакуйовані з прикордоння після повторного наступу РФ, 16 травня 2024 року. Суспільне Харків/Валерія Ємець

"Люди, не жалійте ні за чим. Виїжджайте, евакуюйтеся": як мешкає родина Мягких з Графського

Родина Мягких 10 травня самостійно виїхала з села Графського за вісім кілометрів від кордону з Росією. Сергій Мягкий евакуювався разом з дружиною, сином, невісткою та двома онуками. За словами чоловіка, у розподільчому пункті у Харкові їх зареєстрували, видали їжу і речі першої потреби й заселили родину із шести людей в один зі студентських гуртожитків міста.

"Я ніколи не думав, що нас так зустрінуть. Ми ж їхали у білий світ. Що на мені було, в тому я і поїхав. А сюди приїхали — нам усе дали. Видали картки: тут треба отримати, тут треба отримати. А коли отримали, ми вже і в руках втримати все не можемо", — говорить Сергій Мягкий.

Як евакуйовані з півночі регіону облаштовуються у гуртожитках Харкова
Подружжя Мягких. Суспільне Харків/Валерія Ємець

Родина мешкає у двох сусідніх кімнатах, розповідає Наталя Мягка. На поверсі, де їх поселили, є душова, туалет і кухня з новою технікою. За словами жінки, родина облаштовує кімнати на свій смак, харчується теж тут.

Люди, не жалійте ні за чим. Жалійте своє життя, бо життя — це найцінніше, що нам дано. Виїжджайте, евакуюйтеся.

Родина Мягких поки не планує їхати в інше місце, будуть жити у гуртожитку до моменту, коли можна буде повернутися додому, говорить Наталя. У цьому ж гуртожитку живуть переселенці з Куп’янська та інших міст — багато з них залишаються з початку повномасштабної війни, розповідає заступник коменданта Олександр Шаповалов.

"Вони приїжджають до нас, ми оформлюємо документи, заселяємо, і родина починає мешкати. Термінів немає, все залежить від них самих. Захотіли виїхати сьогодні — виїхали. Єдине, за що оплачують, це за інтернет", — розповів Шаповалов.

спортзал у гуртожитку для переселенців
Спортзал у гуртожитку для переселенців, Харків, 16 травня 2024 року. Суспільне Харків/Валерія Ємець

З якими викликами стикаються волонтери та працівники благодійних організацій при розселенні евакуйованих

На розподільчому пункті в Харкові врятованих з прикордоння людей реєструють та визначають, яка допомога їм потрібна, розповів регіональний директор Координаційного гуманітарного центру Богдан Яхно.

"Зараз у нас є продуктова допомога, вода, постільна білизна, розкладушки, посуд і так далі. Є грошова допомога, саме реєстрація для неї, медична допомога, психологічна.У нас є опція посилення людей, тобто є МТП — місця тимчасово проживання, котрі надає область. Є програма від міжнародних та локальних організацій, котрі пропонують і безплатне проживання. Ми про все це розповідаємо, допомагаємо, якщо це, наприклад, поселення десь у Харкові чи області", — каже Яхно.

Кількість місць скінченна, тому доводяться іноді відкривати нові гуртожитки і всім нам потрібно розуміти, що це якась будівля, котра була законсервована два роки і відповідно туди потрібно вкласти кошти, щоб була інфраструктура, каналізація, труби.

Станом на 16 травня місця для тварин закінчилися, розказав регіональний директор. Зменшується кількість місць для маломобільних людей

"Міжнародні організації в Україні працюють над цим. Гуртожитки були створені 18-20 років і більша частина з них не обладнана, також є питання, що десь може не працювати ліфт", — зазначає Яхно.

Як евакуйовані з півночі регіону облаштовуються у гуртожитках Харкова
Евакуйовані з прикордоння Харківщини у центрі розподілу, Харків, 16 травня 2024 року. Суспільне Харків/Валерія Ємець

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube

На початок