"Це не деколонізація". Чому топонімісти підтримують перейменування в’їзду Трінклера на честь загиблого пілота "Джуса"

"Це не деколонізація". Чому топонімісти підтримують перейменування в’їзду Трінклера на честь загиблого пілота "Джуса"

Ексклюзивно
Джус, Харків, перейменування
Пілот "Джус" поряд з муралом "Привидам Києва". Фото надав Євген Болдир

На честь загиблого пілота Андрія Пільщикова з позивним "Джус" пропонують перейменувати в'їзд Трінклера у центрі Харкова.

Ідея перейменування належить матері загиблого пілота Лілії Авер'яновій. Про це Суспільне Харків розповіла членкиня громадської ініціативи "Харківська топонімічна група" і представниця Інституту нацпам'яті Марія Тахтаулова.

"Мені здається, мати Андрія Пільщикова добре обґрунтувала ідею. На цьому в'їзді розташовані кілька будівель, і вони мають відношення до Харківського національного університету Повітряних сил. Андрій був випускником цього вишу, усі свої курсантські роки він перебував у тому просторі. Пропозиція такого перейменування видалася мені абсолютно логічною та гармонійною. Це моя позиція і як харків'янки й особисто", — каже Марія Тахтаулова.

"Такі люди, як Андрій Пільщиков, є для Харкова і загалом для нашої нації знаковими, зважаючи на його внесок у нашу перемогу"

Джус пілот Андрій Пільщиков
Загиблий пілот Андрій Пільщиков з позивним "Джус". Фото: Andriy Pilschak/Facebook

Петицію про перейменування оприлюднили на сайті міськради. Станом на 28 лютого вона зібрала 1020 підписів.

"З цією петицією ми звертаємося з проханням перейменувати в’їзд Трінклера на Глісаду Джуса. Глісада — це шлях втілення мрії, для тих, хто закоханий в небо", — сказано у повідомленні.

Джус пілот
Загиблий пілот Андрій Пільщиков. Загиблий пілот Андрій Пільщиков з позивним "Джус". Фото: Олександр Маслов/Instagram

За словами Марії Тахтаулової, пропозиція перейменування в'їзду Трінклера не стосується дерусифікації.

"Це не деколонізація. Микола Трінклер — наш відомий харків'янин, хірург. Він не має жодного стосунку до російської імперської політики, не є її символікою. У Харкові є вулиця Трінклера, і вона безумовно залишається. Але саме в'їзд можуть перейменувати, щоб уникнути дублювань на топонімічній мапі. Щоб ми знову не застосовували практику подвійних назв, а для зручності робили окремі назви для вулиць, провулків і в'їздів", — пояснює представниця Інституту національної пам'яті.

Джус пілот Андрій Пільщиков
Могила пілота "Джуса" на Аскольдовій могилі у Києві, жовтень 2023 року. Фото: Ганна Силаєва/Суспільне Харків
"Якщо перейменування буде, то це відбуватиметься на загальних засадах. За законом, присвоєння об'єктам імен людей може відбутися тільки після громадського обговорення. Очевидно, його доведеться окремо проводити, воно має тривати щонайменше два місяці. У разі підтримки пропозиції готується проєкт рішення, і сесія депутатів має його розглянути".

Що відомо про пілота "Джуса"

25 серпня на Житомирщині зіткнулися навчально-бойові літаки Л-39, троє пілотів загинули. Серед них — Андрій Пільщиков із позивним "Джус" з Харкова.

Військовий пілот винищувача МіГ-29 "Джус" від початку повномасштабного вторгнення РФ здійснив десятки бойових вильотів. Йому посмертно присвоїли звання майора, ще двом загиблим льотчикам — звання підполковників.

Андрія Пільщикова поховали на Аскольдовій могилі у Києві.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок