До повномасштабної війни на фермі "Юпітер" у селі Хотімля Чугуївського району було 700 корів, щодня продавали по сім тонн молока. Станом на січень 2024 року в господарстві лишилося 500 корів.
Як деокупована ферма працює у 2024 році та виробляє молоко для дітей — Українському Радіо Харкова розказала очільниця Наталія Коваль.
"Я жартую, що в мене зоопарк, а не ферма"
Що змінилося у вашому господарстві нині в порівнянні з початком вторгнення?
Нам вдалося налагодити та зберегти якість молока, яка була в нас до повномасштабної війни. Ми маємо такі показники: понад 4% жиру та 4% білку. Наше молоко відповідає якості екстраґатунку — це європейський рівень. Молоко має не перевищувати 400 тисяч одиниць на кубічний сантиметр соматичних клітин. У нас їх 243 тисячі. Тобто ми маємо молоко дійсно високої якості, постачаємо навіть для дитячого харчування.
У 2022 році ми не отримували ані молока, ані телят. 2023 рік був також дуже складним, принаймні зима та весна. Влітку ми почали отримувати сіно та потроху відновлювати стадо. Через нестачу їжі корови схудли, про продовження роду не йшлося.
З 700 у нас лишилося 500 корів. На січень 2024 року виготовляємо близько 2,5 тонн молока на добу.
Ваше господарство продає м'ясо?
Ми продаємо велику рогату худобу живою вагою. У нас вирощуються бички. Їх ми продаємо на м'ясокомбінати або посередникам на забій.
Чи вийшло підприємство на прибуток у 2024 році?
Ні. Як я жартую, то в мене зоопарк, бо для того, щоб віддати молоко, корова має народити теля. А ми мали можливість забезпечити корівок їжею лише влітку 2023 року. Корова може давати молоко, як і людина, — дев'ять місяців. Ми очікуємо, що близько 70 корівок у нас будуть телитися в березні. Ми змогли їх запліднити в червні 2023 року, коли корови вже набрали вагу після голодування.
Чи засмічена нині територія господарства снарядами?
Частина території в нас так і залишилася засмічена снарядами — ми поки що туди не маємо доступу. Але ми змогли засіяти іншу частину території. Змогли отримати врожай — силос.
У вас була транспортна проблема — ви не могли проїжджати через Старий Салтів. Чи вирішили ви її?
Транспортна проблема не усунута. Їздити в об'їзд — це збільшення логістичних витрат, але все ж таки можна їхати. До нас приїжджають навіть з інших міст.
Перспективи малих фермерських господарств: приклад ферми "Юпітер"
Чи є попит на молоко? Чи є у вас стимул і мотивація нарощувати кількість поголів'я, аби це молоко купували?
Попит є. Ми ближче до дитячого харчування зараз. Вирощувати корм і відгодовувати тваринок краще на місці, а ще краще — і переробляти продукцію. Тобто раніше в нас був довший ланцюжок отримання прибутку.
Зараз ми не маємо того ринку збуту, як до війни, бо люди не відпочивають у Вовчанській громаді. Багато тих, хто мав дачі, бази відпочинку, зараз цим не займаються. Це не дуже приємне місце, бо поруч кордон, постійні обстріли. Тому ми маємо змінювати власну стратегію. Поки що здаємо основну масу молоком.
Чи є у вас ідеї або практичні здобутки реалізації молока за кордон?
Молоко — це продукт тваринного походження, воно зазвичай ретельно перевіряється та потребує ліцензування, сертифікації. Треба багато коштів, щоб довести продукцію в інші країни.
До того ж молоко є продуктом, яке дуже швидко втрачає свіжість. А пастеризація – це не про фермерське господарство. Цим можуть займатися лише молокозаводи.
Для нас реалізація молока за кордон — це неможливо. Наше підприємство підпадає під мале фермерське господарство, але ми маємо цілу лінійку продукції, намагаємося розвиватися. Ми маємо власне перероблення молока та кондитерський цех. Це все дуже важливо, але на рівні крафту. А крафт вживається там, де він виробляється.
"Компенсації зараз від країни вимагати неможливо"
З якими першочерговими проблемами ви зараз стикаєтесь?
Зараз дуже складно з ремонтами. Для мене найскладніше — це стан невизначеності. Мені б дуже хотілося дізнатися, яка позиція влади, зокрема, щодо компенсацій, евакуації і так далі. Треба було прописати це та довести принаймні до підприємців і фермерів. Евакуювати корів дуже складно.
Харківська область систематично обстрілюється. Мають бути механізми компенсації або кредитування. Чи користувалися ви такою допомогою?
Ми розуміємо, що компенсації зараз від країни вимагати неможливо. Має бути фіксація, а далі будуть розбиратися, як це компенсувати, від кого і так далі. Поки що на розвиток господарств безповоротні кошти не надаються. Я постійно слідкую за всіма грантами, всюди подаюсь, мене залюбки підтримують і надають можливість, але тільки навчатися. Але всі утримуються від вкладання грошей. Кредити в нас також неможливо поки що взяти. Це все ускладнює життя нашого малого та середнього бізнесу.
Підвищення цін на молоко та м'ясо
Яловичина, свинина, птиця та молоко зросли в ціні наприкінці 2023 року, якщо порівнювати із тогорічним січнем — такі дані Українському Радіо Харкова надала начальниця відділу взаємодії з громадськістю обласного управління статистики Ольга Непочатова.
У січні 2023 року яловичина коштувала 171,78 за кілограм, у грудні того ж року — 233,03.
Свинина піднялась в ціні з 173,06 до 196,07 гривень за кілограм.
Курячі тушки коштували у січні 2023 84 гривні за кілограм, у грудні — 89,22.
Літр молока коштував 39,63 гривні у січні, а у грудні 2023 року — 42,09.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube