Власні підвали або оренда чужих: де театри Харкова даватимуть вистави в умовах війни

Власні підвали або оренда чужих: де театри Харкова даватимуть вистави в умовах війни

Ексклюзивно

Харківський театр "Тимур" облаштовує підвал, щоб давати у ньому вистави, а академічний драматичний театр переносить свої спектаклі на чужі підземні майданчики та продаватиме квитки на онлайн-покази. Таким чином театри Харкова планують повертатися до глядача. Показувати спектаклі у власних залах колективи не можуть з квітня за рішенням ради оборони області — згідно з ним, збирати людей можна лише у захищених від ракет приміщеннях.

Як театри перелаштовуються на нові формати — матеріал Суспільне Харків.

Харківський дитячий театр "Тимур" облаштовує укриття для глядачів

Харківському дитячому театру "Тимур" у листопаді виповнилося 47 років, розповідає керівник театру Антон Жиляков.

"Це найстаріший дитячий театральний колектив взагалі в нашій країні. Весь цей час пріоритетним завданням для нашого театру була опіка над дітьми з проблематичних родин, дітьми з інвалідністю. Зараз займаємось дітьми, які постраждали від війни", — каже Жиляков.

Нині у підвалі харківського дитячого театру завершується ремонт. Приміщення облаштовують, щоб давати у ньому вистави.

"Наскільки ми знаємо, зараз всі театри Харкова паралізовані, нема де грати, немає приміщення, які були б під землею. Є буквально один-два майданчики, вони приватні, оренда там коштує дуже дорого, і майже жодний театр не може там грати. Ми вважаємо, що саме у цей час для того, щоб культурне життя відновилось, потрібний такий майданчик, на якому міг би грати не тільки театр "Тимур", а й інші театральні колективи", — переконаний керівник театру.

харків театр тимур
Керівник дитячого театру "Тимур" у Харкові Антон Жиляков. Фото: Валерія Ємець/Суспільне Харків

Підвал ремонтують працівники "Тимуру" та їхні колеги з театрів ляльок та юного глядача, каже Жиляков. За його словами, роблять це за гроші, які пожертвували глядачі — близько 200 тисяч гривень.

"Коли ми сюди прийшли з ідею, що тут можна зробити сцену, у нас було в кишені 5 000 гривень, які в нас лежали на паливо. Ми подивились довкола і зрозуміли, що грошей не вистачає навіть просто все прибрати. Потім під'єдналися глядачі театру "Може бути", глядачі театру "Тимур", і вони своїми донатами підтримали цей проєкт", — говорить Жиляков.

З підвалу вже прибрали близько 20 тонн будівельного сміття, нині зварюють глядацьку залу з необхідним для перегляду вистав підйомом, каже керівник театру.

харків театр тимур
Харківський дитячий театр "Тимур" зварює глядацьку залу з підйомом в укритті. Фото: Валерія Ємець/Суспільне Харків

"Ми прибрали старі вентиляційні шахти, радянську підлогу, замість неї зробили рівненьке бетонне покриття. Сходинки, які вели у сховище, не відповідали нормам: люди похилого віку, діти не могли б ними нормально спускатися, підійматися. Зробили нові. Всім волонтерським складом змили купу побілки зі стін, пофарбували покриття стіни, стелю", — розповідає про хід робіт Жиляков.

До ремонтної бригади театру доєднався Якоб Штраус, волонтер зі Словенії. Вдома викладав англійську мову у гімназії, зараз чекає виходу на пенсію та допомагає українцям. З початку повномасштабного вторгнення відвідує Харків вдруге.

"Вперше я був тут у липні-серпні минулого року. До цього я чотири рази переганяв машини з Німеччини до Дніпра, Краматорська. Я працював у Спілці волонтерів Харкова. Мені подобається місто, люди тут, я насолоджуюся проведеним тут часом. У грудні я знову приїхав і вирішив залишитися тут, щоб допомагати", — говорить Штраус.

харків театр тимур якоб штраус
Словенський волонтер Якоб Штраус допомагає облаштовувати укриття для проведення вистав. Фото: Валерія Ємець/Суспільне Харків

З акторами й керівником "Тимура" він познайомився влітку в Херсоні, спершу допоміг з пальним під час туру, а згодом вирішив зайнятися й облаштуванням підвалу, розповідає він.

"Ми разом влітку відправились у Херсон, де вони дали три вистави: одну у Федорівці, у маленькому селі, і дві — у місті біля Дніпра, дуже близько до фронту у той час. Це було дуже цікаво, насичено, і я побачив, що цей театр змінив життя дітей. У часи, як зараз, дуже-дуже важливо для дітей, підлітків мати можливість вийти зі щоденного стресу. Чим ближче ти до лінії зіткнення, тим це важливіше", — каже волонтер.

За словами Антона Жилякова, у підвалі зможуть давати вистави й інші колективи. Бажання виявили сім театрів, серед яких — юного глядача, ляльковий та "Може бути".

"Коли лунає тривога, люди вже будуть у сховищі, ті, що прийдуть на виставу. Ми знаємо, що таке Харків — спочатку вибухає, потім ми це чуємо. А люди вже будуть тут на виставі, вже будуть в безпеці. З цього приміщення наразі є два виходи, і ще є третій аварійний — через вентиляційну шахту", — говорить Жиляков.

Власні підвали або оренда чужих: де театри Харкова даватимуть вистави
Фото: Валерія Ємець/Суспільне Харків. Фото: Валерія Ємець/Суспільне Харків

Харківський драматичний театр ставить спектаклі на різних майданчиках

Харківський академічний драматичний театр планує використовувати власний підвал лише як укриття, коли театрам дозволять працювати на власних сценах, говорить режисер Сергій Москаленко. За його словами, нині колектив показує спектаклі у підземному культурному центрі "Артерія" й веде перемовини з "ЄрміловЦентром".

"Ми репетируємо новий матеріал, граємо його на нашому майданчику. Далі шукаємо місце, яке відповідає певним критеріям безпеки й, відшукавши його, модифікуємо нашу виставу для того, щоб вона могла відбутися саме там, оскільки всі майданчики різні. Це нарощує м'язи й можливість швидко імпровізувати в будь-яких умовах, для актора це важливо", — говорить Москаленко.

харків театр драма
Режисер Харківського драматичного театру Сергій Москаленко. Фото: Валерія Ємець/Суспільне Харків

Разом з тим зміна локацій кожного разу — справжній виклик для акторів, каже режисер.

"Багато акторів працюють на цій сцені по 30 з гаком років. Вони знають кожний куточок, як скрипить половиця, кожний вихід, дрібничку, цяточку. Театр — наш храм, ми знаємо його від А до Я. Звичайно, нам складнувато грати на нових майданчиках, але обираючи між грати й не грати, актори завжди будуть вибирати грати, як би складно не було", — зауважує режисер академічного драматичного театру.

За словами Москаленка, театр має записи усіх виступів від початку повномасштабного вторгнення — їх розглядають як альтернативний вихід на глядача і спосіб заробітку.

"Ми вже ведемо переговори з певними порталами, які займаються саме прокатом онлайн-вистав. І вони вже чекають від нас матеріалу. Контакт з глядачем попри війну ні на хвилину не втрачався. Глядачі, з якими ми спілкувалися за допомогою соціальних мереж або нашого сайту, продовжують ставити нам запитання, купувати квитки", — говорить режисер.

харків театр драма
Актори Харківського драматичного театру на репетиції. Фото: Валерія Ємець/Суспільне Харків

Після заборони грати на власних сценах кількість глядачів зменшилася, визнає Москаленко, однак театр продовжує ставити прем'єри на інших майданчиках.

"У нас ще є виїзд з гастролями на два дні у Полтаву. Ми зіграємо ще близько 15 вистав за місяць. Це достатньо пристойна кількість, враховуючи надскладну ситуацію, яка відбувається, і я сподіваюся, що майже на всіх цих виставах будуть аншлаги", — каже режисер.

харків театр драма
Харківський драматичний театр. Фото: Валерія Ємець/Суспільне Харків

"У нас були три дні прем'єрних вистав, і це був повний зал, дуже гарно люди сприймали. Для нас, для акторів, для всіх, хто працює в театрі, стає абсолютно очевидним, що театр дуже потрібен саме сьогодні", — говорить Москаленко.

Що відомо про заборону театрам Харкова працювати

Давати вистави й концерти у незахищених приміщеннях заборонено з квітня: рада оборони області прийняла таке рішення через постійні ракетні удари з боку Росії та близькість до кордону з Харковом — 30 кілометрів.

Підстав для перегляду цього рішення немає, повідомив Суспільне Харків директор облдепартаменту культури й туризму Едуард Павленко. У грудні росіяни завдали три ракетні удари по Харкову.

Дитячий театр "Тимур" планує дати першу виставу у підвалі 25 грудня.

"Це буде "Мавка". Плекаємо своє рідне, українське. Діти театру вже готуються, підбираються костюми, декорації. Будуть окремі вистави, на які будуть глядачів пускати безплатно, за попередньою реєстрацією. То для сімей в скрутних становищах, для цих глядачів буде зроблено окремі вистави, ми для них будемо безплатно грати", — зауважує керівник Антон Жиляков.

харків театр тимур
Керівник дитячого театру "Тимур" у Харкові Антон Жиляков. Фото: Валерія Ємець/Суспільне Харків

Харківський драматичний театр продовжує виступати у підвалах культурних центрів.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок