70 студентів і викладачів педагогічного університету і гуманітарно-педагогічної академії Харкова залучили до роботи в школах на деокупованих територіях Харківщини через нестачу кадрів. За даними обладміністрації, деякі вчителі звідти переїхали за кордон чи в інші регіони України, деякі — виїхали до РФ.
Під час окупації селища Приколотного на Купʼянщині половина вчителів — десятеро людей — погодилася навчати за російською програмою, згадує директорка місцевого ліцею Тетяна Миропольська. Каже, нині вони тут не працюють.
"Дехто, уражений пропагандою, у нас тут казав, що Росія тут назавжди і що дивіться, скільки техніки йде через нас. І яка там Україна? Ніколи вона не повернеться. І на зборах про це казали. Але ще була частина вчителів, які казали, що немає за що жити", — говорить Тетяна Миропольська.
Студентка викладає замість учительки, яка виїхала з окупантами
Після звільнення в ліцеї на дві сотні учнів залишилися 11 вчителів, розповіла директорка Тетяна Миропольська. Частина з них викладає по кілька предметів. Також сюди перевели педагогів із філії закладу та взяли на роботу двох студенток.
Одна з них, Карина Пєтухова, понад рік дистанційно викладає англійську для учнів Приколотнянського ліцею.
Вона сама закінчувала цей ліцей і працює замість учительки, яка виїхала з окупантами.
"Навантаження велике, воно навіть максимальне, бо в мене всі класи. Спочатку було важко, але з часом у мене все почало виходити. Мені допомагають, підказують", — розказує Пєтухова.
Викладання Карина поєднує з власним навчанням: вона навчається на третьому курсі Харківського педагогічного університету.
"Поєднати це можна, і доволі легко, бо викладачі ставляться з розумінням. Їм подобається, що відбувається така практика", — каже студентка.
"Жоден учитель, який вийшов працювати за російською програмою, не допущений до роботи з дітьми"
Ліцей у Приколотному нині єдиний у громаді, де навчають з 1 по 11 клас. Через нестачу вчителів ще у двох закладах залишили тільки початкову школу, говорить начальник Вільхуватської сільської військової адміністрації Євген Шаповал.
За його словами, з 76 вчителів, які були в громаді до окупації, дві третини не працюють: деякі виїхали до країн Європи, чи до Росії.
"Моя позиція принципова й послідовна: жоден учитель, який вийшов працювати за російською програмою минулого року, не допущений до роботи з дітьми, з учнями. Офіційно вони не під слідством і офіційних звинувачень немає, але я знаю реальну картину", — розповів Шаповал.
У трьох навчальних закладах громади загалом навчаються 252 учні. Ще 82 учнів з Вільхуватського і Федорівського ліцеїв значаться у закладах, але стоїть відмітка — "не встановлено місцеперебування":
"Тобто є ймовірність того, що вони перебувають у Росії, але їх не відраховують", — говорить Євген Шаповал.
З початку повномасштабної війни майже восьма частина шкіл області закрилися або призупинили роботу
З початку 2023 року до роботи в школах на деокупованій Харківщині залучили 70 студентів і викладачів із Харкова. Відкритими залишаються ще близько 40 вакансій, говорить директорка обласного департаменту науки і освіти Ольга Безпалова.
"Я не можу сказати, що є така потреба в залученні додаткових кадрів на деокупованих територіях. Навіть якщо взяти питання, чи потрібні нам викладачі з інших регіонів України, щоб перекрити потребу в педагогічних кадрах, натепер такого немає. Якщо взяти заклади дошкільної освіти, то укомплектованість посад 3 близько 97%", — каже Безпалова.
Під окупацією нині перебувають вісім шкіл, усі — у Дворічанській громаді на Куп’янщині.
За даними пресслужби ОВА, з початку повномасштабного вторгнення майже восьма частина шкіл області закрилися або призупинили роботу через нестачу учнів.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube