У Національному природному парку "Слобожанський", який розташований у Краснокутську, проводять щорічний підрахунок бобрів. З листопада фахівці оглядають погризені дерева: за розміром укусу визначають вік бобра, а за кількістю погризів ― чисельність.
Про це Суспільне Харків розповів молодший науковий працівник парку Віталій В’юнник.
З 2014 року популяція бобрів у Національному парку скоротилася майже вп'ятеро. Раніше тут було 140 тварин.
"У 2023 році у нас близько 30 бобрів. Це більш-менш стабільна популяція на цій території. За останні чотири роки вона, в принципі, не змінилася. Обліки тривають опосередковано: ми не бачимо самого бобра, а бачимо погризені стовбури. Це часто розчаровує людей", — каже Віталій В’юнник.
За його словами, на популяцію бобрів у парку впливають кілька чинників: зміна клімату, зменшення водойм, напади бродячих псів та браконьєрство.
"Відбувається це за допомогою капканів, які ставляться під воду, під лід, або петлями. Використовують хутро, особливу боброву струю — вважають її лікувальною. З кожним роком полювання на бобрів стає все рідшим. Територія парку — це природоохоронна територія, більшість людей знають про те, що тут не потрібно полювати".
Віталій В’юнник називає бобрів видом-трансформером, бо вони змінюють екосистему для власного комфорту — і так збільшують біорізноманіття.
"Бобрам потрібна вода. Якщо вона тече, ці тварини роблять загати, тим самим збільшуючи обсяг води. Через це туди заселяються водоплавні птахи, земноводні, змінюється рослинність. Тут неподалік знаходиться велике болото, де бобри проживають. Скоріш за все, це молода особа заселила болото. Можна порахувати і по погризам: різець — це вік бобра. Якщо він один, то це один рік", — пояснює молодший науковий працівник парку.
Також науковці ставлять фотопастки та вивчають сліди тварин. За словами В’юнника, рахувати бобрів у "Слобожанському" будуть до середини січня.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube