"Еволюція їх до такого не готувала". Як війна вплинула на популяцію бабаків на Харківщині

"Еволюція їх до такого не готувала". Як війна вплинула на популяцію бабаків на Харківщині

"Еволюція їх до такого не готувала". Як війна вплинула на популяцію бабаків на Харківщині
. Тимко та 14 бабаків пережили російську окупацію в Нестерівці. Жовтень 2022 року. Фото: Олександра Новосел/Суспільне Харків

Повномасштабна війна, на думку біологів, завдала великої шкоди довкіллю. Популяція бабаків на Харківщині перебуває під загрозою зникнення.

Бабаки під загрозою зникнення

Популяція бабаків скорочується, розповідає завідувач біологічної університетської лабораторії "Східні степи" Володимир Грубник.

"Це пов'язано зі змінами в сільському господарстві. У нас більшість худоби була на вільному випасі. Для бабаків дуже важливо, щоб було різнотрав'я. Якщо немає випасу, з'являється висока трава, чагарники, хижаки, і бабак взагалі перестає існувати в природі", — пояснює Володимир Грубник.

"Еволюція їх до такого не готувала". Як війна вплинула на популяцію бабаків на Харківщині
Володимир показує нору бабаків, які живуть в природі. Жовтень 2022 року. Фото: Олександра Новосел/Суспільне Харків

"На початку 2000-х років у Харківській області нараховували близько 50 тисяч бабаків. На сьогодні ця кількість ледь-ледь досягає п'яти тисяч".

В Україні скоротилася популяція цих тварин, бо немає достатньої кількості угідь, де вони можуть комфортно жити, каже біолог.

Володимир Грубник припускає, що через деякий час цей вид тварин може зникнути зовсім, але на якійсь окремій ділянці степу.

"Наприкінці XIX століття бабак залишився тільки в одному місці на теренах України — на території конезаводу у Луганській області. Протягом 50-60-х років XX століття вони розселилися настільки, що на них деякий час полювали", — розповідає Володимир Грубник.

Він зазначає, що усі українські бабаки родом з Луганської області.

"Бабак буде захищати своє життя до останнього кігтя"

Вони мають родинну територію, де мешкає від трьох до п'яти тварин. Саме за кількістю ділянок визначають популяцію бабаків, каже Грубник.

"Повномасштабна війна стала страшним ударом для всієї екології".

"Окупована була саме та частина Харківщини, де живуть бабаки. Не думаю, що для них шкідливі міни. Шкоду наносить забруднення та шум від бойових дій. Сподіваюсь, що ми не втратили популяцію, але удар буде дуже серйозним", — говорить Володимир.

"Еволюція їх до такого не готувала". Як війна вплинула на популяцію бабаків на Харківщині
Суспільне Харків

На думку біолога, бабаки витривалі до випробувань: "Якщо він захищає своє життя, буде робити це до останнього кігтя. Я бачив, як великий бабак гнав трьох собак. Він захищав родину, бабачат. Тому шанси є, що вони виживуть".

"Небезпека, яка пов'язана з умовами війни, — це абсолютно нетипова ситуація. Еволюція їх до такого не готувала".

"Вони боролися за виживання з хижаками, птицями, які атакували бабачат. А коли приходить людина і починає гатити з всього, що в неї є, дуже важко прогнозувати як воно буде. [Повномасштабний] напад почався у лютому. Приблизно у травні бабаки вийшли з нір, бо березень минулого року був холодним, а на той момент вже нікуди їм було йти", — розповідає Володимир Грубник.

"Еволюція їх до такого не готувала". Як війна вплинула на популяцію бабаків на Харківщині
Байбаки у Нестерівці готуються до сну. Жовтень 2022 року. Фото: Олександра Новосел/Суспільне Харків

Біолог каже, що бабаки можуть мігрувати, але на невеликі відстані. Вони прив'язані до одного місця.

"Якщо вони зникли, а нори залишилися, це найкраща точка для випуску бабаків. Підселяти їх можна лише на звільнену територію, бо тварини дуже ревно охороняють свою ділянку", — говорить біолог.

В природі бабак живе до восьми років, а в неволі — до 12.

Що відомо

  • Університетська лабораторія, під опікою якої знаходиться бабак Тимко ІІІ, не виключає, що у 2023 році харківський "віщун" також передбачатиме погоду.
  • Понад пів року бабак Тимко був в окупації РФ в селі Нестерівка на Харківщині. У вересні село звільнили.
  • День бабака на біостанції в Гайдарах під Змієвом започаткували у 2004 році харківські науковці на чолі з професором Віктором Токарським. За цей час про прихід весни оповіщали три бабаки. Самі ж науковці збігів з прогнозами синоптиків не відстежували.
  • У Харківській області, за різними підрахунками, живе від 5 тисяч до 18 тисяч бабаків. Традицію віщування весни започаткували, щоб привернути увагу до захисту гризунів. Прогноз Тимка у 2021 році не збувся, але на біостанції кажуть: ідея акції знайшла відгук. Бабаків степових внесли до Червоної книги як вид, що зникає.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок