На Харківщині 431 людина вважається зниклою безвісти через війну. Що робити тим, чиї рідні зникли

На Харківщині 431 людина вважається зниклою безвісти через війну. Що робити тим, чиї рідні зникли

Інфографіка
безвісти зниклі
На Харківщині з початку повномасштабного вторгнення зареєстрована 431 безвісти зникла людина. Колаж/ Денис Пристай

На Харківщині з початку повномасштабного вторгнення зареєстрована 431 безвісти зникла людина, серед них 75 дітей. З 1 жовтня 2023 року повноваження щодо розшуку зниклих безвісти передали від Мінреінтеграції до МВС України.

Про необхідність передачі повноважень, хто і як може подати заявку про безвісти зниклу людину та чому не варто довіряти стороннім, які обіцяють розшукати родича — розмова з регіональним представником Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин Олександром Савченком в етері Українського Радіо Харків.

Хто займається розшуком зниклих безвісти під час війни

Чому виникла потреба в такій інституції?

Законодавчими змінами оновлено архітектуру з питань пошуку людей, зниклих безвісти за особливих обставин. Зокрема, розшуком продовжують займатися органи Національної поліції: слідчими, оперативними підрозділами в межах кримінального провадження.

Уповноважений та його представники потрібні тому, що основну частину нашої роботи складає розв'язання питань зі сфери соціального забезпечення рідних та близьких зниклих безвісти. Розшуком займаються правоохоронці, але правоохоронні органи, які здійснюють розшук та розслідування кримінальних проваджень, у більшості випадків нині не мають достатньо часу та повноважень на розв'язання соціальних питань, і люди, на жаль, залишаються наодинці із комплексом проблем, коли дізнаються, що їх рідні пропали безвісти, та не знають, з чого почати.

безвісти зниклі
Фото: Єлизавета Серватинська / Суспільне

По суті, ми розвантажуємо правоохоронні органи від виконання не зовсім властивих їм функцій, а також пов'язуємо між собою ланки системи, яка займається пошуком людей, зниклих безвісти за особливих обставин. Звести до купи зусилля всіх цих органів — наше основне завдання.

Зниклі безвісти під час війни на Харківщині: що відомо

Скільки звернень у середньому з Харківщини?

Мною за відносно нетривалий період роботи з 1 листопада цього року опрацьовано близько 90 звернень громадян. За місяць — це близько сотні звернень, пов'язаних з безвісним зникненням людей за особливих обставин.

Тематика звернень переважно стосується внесення відомостей до реєстру людей, зниклих безвісти за особливих обставин, отримання відповідних витягів та їх подальшого використання для розв'язання питань соціального забезпечення.

Є певна частина звернень, що стосується місцеперебування матеріалів кримінальних проваджень, долі відібраних зразків ДНК, контактів слідчих та інших уповноважених посадових осіб, від яких можна отримати детальну інформацію про слідчі, розшукові заходи.

Рідко також трапляється звернення про отримання інформації щодо перебування рідних у полоні та внесення їх до списків про обмін. Такі звернення переадресовуються нами до Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими для надання громадянам більш фахових роз'яснень.

Скільки цивільних зникло на Харківщині, з них дітей?

Станом на кінець листопада в розшуку перебувала 431 цивільна людина, зникла безвісти за особливих обставин. З них — 75 дітей, найбільше, 40 — з Куп'янського району, 22 дитини з Вовчанської громади. Це діти, відносно яких є відомості про незаконне вивезення з України.

На Харківщині 431 людина вважається зниклою безвісти через війну. Як подати заявку
Інфографіка: Єлизавета Меньшикова/Суспільне Харків

Заявки про зниклих подавали з:

  • міста Харкова: 111 дорослих та троє дітей;
  • Куп'янського району: 47 дорослих та 40 дітей;
  • Ізюмського району: 76 людей
  • Харківського району: 59 дорослих та пʼятеро дітей;
  • Чугуївського району: 36 дорослих та 24 дітей;
  • Богодухівського району: 12 дорослих та двоє дітей;
  • Лозівський району: вісім дорослих та одна дитина;
  • Красноградський район: девʼять людей.

Як звернутися до представника Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин

Хто і як до вас може звернутися?

Для внесення до реєстру відомостей про безвісно зниклу людину або отримання витягу з Єдиного реєстру громадянам треба звертатися до МВС України з відповідною заявою, долучивши до неї копії документів, необхідних для ідентифікації заявника та безвісно зниклої людини, а також документів, що підтверджують факт безвісного зникнення та документів, що підтверджують родинні відносини, тому що згідно з положеннями закону, відповідні витяги видаються лише самим таким людям після їх знайдення, а також рідним і близьким таких людей, зниклих безвісти за особливих обставин.

Звернутись за інформацією про безвісно зниклу людину до поліції для ініціювання її розшуку та порушення кримінального провадження може будь-який громадянин, який володіє відповідними даними. Є випадки, коли звертаються сусіди, які бачили факти зникнення, коли агресори забирали з домоволодінь людей, і вони потім після деокупації зверталися, надавали інформацію про зникнення безвісти.

Можна звертатися й безпосередньо до мене. Порядок звернень можна знайти на вебсайті МВС України, а також секретаріат Уповноваженого має офіційний Telegram-канал, де можна також знайти контактні дані Уповноваженого та його регіональних представників. Працює гаряча лінія Уповноваженого за телефоном 0800103333.

Поради тим, чиї рідні зникли під час війни

Які поради дасте родичам та близьким зниклих? Як треба і не треба діяти, з огляду на випадок, коли 48-річний чоловік назвався чинним представником СБУ й запропонував родичам за гроші повернути нібито з полону військовослужбовця, про загибель якого було відомо раніше?

Не треба звертатися до подібних людей й передавати персональні дані. Треба пам'ятати, що офіційні органи, що займаються питаннями повернення з полону захисників і захисниць України, вони працюють з громадянами не за гроші, безплатно, і до них можна звертатися через офіційні канали зв'язку. Отримавши інформацію, що якийсь дядя Іванов може повернути вашого безвісно зниклого сина за винагороду розміром кілька тисяч доларів — треба сприймати не інакше, як потенційне шахрайство. Я б рекомендував повідомляти про такі випадки до СБУ.

Чому не варто приставати на такі пропозиції: таким чином ви можете не лише позбутися грошей, а ще й погіршити становище близької людини, якщо вона дійсно жива й перебуває в полоні. Це можуть бути або шахраї, які можуть контактувати невідомо з ким, і це може нашкодити людині, про яку йтиметься.

Також це можуть бути представники спецслужб країни-агресора, які вивідуватимуть дані й маніпулюватимуть вами, домагаючись від вас деструктивних заходів, приміром, участі в несанкціонованих мітингах під надуманими гаслами та інше.

Майже ніхто з людей, які позиціюють себе розшуковцями у Facebook чи Telegram, не будуть займатися пошуком вашої близької людини насправді. Професійно та безплатно це роблять тільки фахівці уповноважених державою органів.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок