Фермерське господарство Олександра Курочкіна з деокупованого села Велика Комишуваха в Ізюмському районі частково зруйновано внаслідок російських обстрілів: більшість свиней загинули, будівлі пошкоджені, техніка непридатна. За підрахунками підприємця, сума збитків складає 50 мільйонів гривень.
Як намагаються відновити господарство — у матеріалі Суспільне Харків.
"Пощастило, що авіація пропускала"
Фермер Олександр Курочкін розповідає про наслідки російських обстрілів на своєму підприємстві. Ферму, де вирощували свиней, армія РФ обстрілювала у 2022 році.
"Дах згорів повністю, обладнання вийшло з ладу. Єдине — це каналізація залишилася. Навіть вигрібна яма постраждала. Оскільки влучання були зі сходу, то східна частина зруйнована більше, ніж інші. Ферма повністю постраждала", — говорить Курочкін.
Ферма сильно пошкоджена, але не зруйнована вщент, говорить технолог господарства Роман Тетерук.
"Пощастило, що чогось авіація пропускала. Вони били за пів кілометра вище від нас. Вони там все зрівняли у сусіда. А нам, двом фермам, пощастило. Бо якби прилетіла одна авіабомба, тут вже нічого б не було. Пощастило, що усі каналізаційні комунікації збереглися. Тільки перекриття побило, дві стіни, посікло все ззовні від уламків", — каже Тетерук.
Вбиті обстрілами свині у Великій Комишувасі
Після повернення до села працівники господарства знаходили залишки свиней навколо території власної та сусідньої ферм, розповідає Роман Тетерук.
"Перше, що робили, це розчищення: забирали залишки трупів. Вони загинули не від голоду, вони загинули від обстрілів, від фосфору, від пожежі, від того, що були зруйновані бетонні перекриття, вони туди провалювалися. Вони гинули не одномоментно: хто по літу, хто по весні, а хто й восени", — каже працівник ферми.
Меншу частину тварин вдалося врятувати, розповідає власник господарства Олександр Курочкін.
"Годувати свиней було неможливо. Ми відчинили, і вони пішли гуляти. І гуляли з березня по серпень 2022 року. 30 свиней нам вдалося врятувати вже після того, як лінія фронту звідси відійшла. Вони бігали без нагляду, ми їх упіймали й перемістили. Той генофонд, у нас були данські свині, його вже немає. 265 свиноматок нам дозволяли продавати на рік вісім-дев'ять тисяч "ділових" свиней вагою 110 кілограмів", — говорить Курочкін.
"Військові казали, щоб забирали все максимально, бо тут все "ляже". Військові попереджали. А ми ж не могли, бо мости були зірвані, доріг не було, тому що йшли дощі, потім морози. Поки ми надумали, то місця не було — й ось так, довелося там все тут залишити", — зазначає Тетерук.
Збитки фермі у Великій Комишувасі — 50 млн гривень
Загальна сума збитків склала 50 млн гривень, говорить Курочкін. Після російських обстрілів були повалені стіни та плити, нині ферму почали поступово відновлювати.
"Ми купували нові, монтували, з'єднували. Ми оговталися від першого шоку, подивилися. Спершу приходиш і думаєш, що це кінець. Потім трохи відійшов, запросив спеціалістів, подивилися, вони порахували. І усе реально. Мільйонів 20 ми вже вклали", — говорить власник господарства.
Паралельно на фермі відновлюють електропостачання.
"Вже на завершальному етапі, скоро все зробимо. Ми вже дах відремонтували. Усередині були пластмасові елементи, вони горіли. Намагалися мити, але спробуй кіптяву відмити. Зрештою ми сподіваємося, що завдані збитки будуть компенсовані. Для цього збираємо усі матеріалі. Буде чи не буде — це вже інша справа", — каже Курочкін.
Також на підприємстві намагаються відновити робочі місця, розповідає технолог Роман Тетерук: "Людські робочі місця зберегли, місцевих з потреби підтягували, повертаємо тих, хто тут працював".
Сподіватися на швидке відновлення не варто, вважає Курочкін: "Ми відновимося, я думаю. А усі інші... Земля замінована. У людей роботи немає. Я не знаю, чиїм коштом вони будуть ремонтувати свої будинки, що вони робитимуть далі. Тяжко. Держава, знаю, допомагає, але... Людина все життя живе, будується, а тут за один день хочемо. Це тільки в казках буває".
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube