У найпростіших укриттях офлайн-навчання проводити не можна — ДСНС Харківщини

У найпростіших укриттях офлайн-навчання проводити не можна — ДСНС Харківщини

Інфографіка
У найпростіших укриттях офлайн-навчання проводити не можна — ДСНС Харківщини
. Укриття в "Обдарованості". Січень 2023 року. Фото: Олена Клименко/Суспільне Харків

Найпростіше укриття не може використовуватися для навчального процесу згідно з рішенням Ради оборони.

Про це Суспільне Харків сказав начальник управління організації заходів цивільного захисту ДСНС Харківської області Володимир Назаренко.

"У нас є рішення Ради оборони, вона визначила, що для офлайн-навчання необхідно мати на балансі захисну споруду — сховище або протирадіаційні укриття. Таке рішення прийнято, бо Харківська область близько до ворога, щоб забезпечити безпеку дітей. Згідно з цим рішенням, неможливо розпочати навчання офлайн без наявності захисної споруди", — сказав Володимир Назаренко.

Володимир Назаренко пояснив, чим відрізняється захисна споруда від укриття. Далі — пряма мова.

Найпростіше укриття і захисна споруда: у чому різниця

Захисна споруда — це сховище чи протирадіаційне укриття. Два види споруд. Для них визначені вимоги у Державних будівельних нормах (ДБН В.2.2-5-97), а також у наказі МВС 579 — правила утримання цих споруд.

Чкаловський ліцей
Який вигляд нині має укриття у Чкаловському ліцеї на Харківщині. Червень, 2023. Фото: Суспільне Харків

Найпростіше укриття — це підвальне приміщення, рекомендації до нього складаються з 15 пунктів. Це мінімальні вимоги, щоб людина могла укритися від артобстрілу. Захисні споруди мають відповідний клас захисту, вони повинні бути обладнані інженерними мережами. Сховища мають бути герметичними. Це об'ємні документи. Це не 15 вимог, як до найпростіших укриттів.

Як часто проводять перевірки

Захисні споруди перевіряються щороку відповідно до вимог норм. Перевірка здійснюється комісією, яку створює балансоутримувач. До комісії залучають представника ДСНС. Ми даємо рекомендації.

За підсумками роботи комісії складається акт, визначається ступінь готовності. Споруда може бути готова, обмежено готова і непридатна. Ці чотири споруди, які визнали придатними у школах Харкова, — комісійно обстежили у 2022 році. За результатами, ці споруди обмежено готові.

В наказі є вимоги, за якими оцінюється стан споруд у відсотковому відношенні. Якщо 100% вимог виконано, це готова споруда, якщо є питання, вони складають у відсотковому відношенні понад 70, то вважається обмежено готове.

Відповідно до вимог законодавства, органи влади місцевого самоврядування з метою виконання своїх обов'язків, повинні створити умови укриття всього населення. Один зі шляхів — надання підземних спорудах статусу найпростішого укриття. Органи місцевого самоврядування створювали комісії, до яких залучали фахівців ДСНС, визначали їх придатність для укриття. Вимоги — 15 пунктів, це не ДБН.

Захисна споруда та укриття: вимоги

Основні вимоги за ДБН: наявність комунікацій, водопостачання, водовідведення, вентиляції. Якщо ми говоримо про сховище, воно має бути герметичними, там має бути вентиляція з фільтрами, передбачені системи безпеки, пожежна автоматика, якщо, як правило, сховище обладнане генератором, ці приміщення мають мати засоби пожежогасіння тощо. Багато вимог.

У нас вимоги до захисних споруд, ступінь захисту має бути від надлишкового тиску. Для найпростіших укриттів ця норма не застосовується, там мінімальний ступінь захисту.

Для найпростішого укриття прийнята товщина стіни 2,5 цегли, для захисної споруди такої товщини не може бути, вона значно більша.

Єдиний шлях, якщо це найпростіше укриття, перевести в статус захисної споруди. Необхідно провести експертизи, розробити проєкт. Якщо конструктивні елементи, системи життєзабезпечення цих споруд відповідають нормам захисної споруди, тоді можливо.

Скільки захисних споруд у навчальних закладах ДСНС визнала придатними для використання на Харківщині

Під час проведених оперативних оглядів 120 захисних споруд регіону рятувальники визнали придатними до використання 82. За даними, які Суспільне Харків надав речник ДСНС Харківщини Євген Василенко, сім з них розташовані у Харкові: це чотири школи та три виші.

В яких районах Харкова є придатні укриття у закладах освіти:

  • Шевченківський район: одна школа та один ВНЗ;
  • Київський район: один ВНЗ;
  • Слобідський район: одна школа;
  • Холодногірський: одна школа;
  • Салтівський: одна школа та один ВНЗ;
Захисні споруди Харківщини, які ДСНС визначила як придатні для використання у навчальних закладах
Інфографіка: Юлія Лодяна

Скільки захисних споруд у навчальних закладах області ДСНС визнала придатними

  • Богодухівський район — 18;
  • Ізюмський район — 12;
  • Чугуївський район — 12;
  • Куп'янський — 11;
  • Харківський — 8;
  • Красноградський —7;
  • Лозівський — 5.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок