У деокупованих Циркунах експерти щотижня фіксують руйнування будинків та складають акти. До осені 2022 року село перебувало в зоні обстрілів.
У Циркунах 1726 будинків, з них понад 1100 — пошкоджені обстрілами, говорить начальниця місцевого відділу архітектури Олена Гаврилко.

Серед пошкоджених — будинок Сергія Луценка. Пожежа в його домівці спалахнула у серпні 2022 внаслідок російського обстрілу, Сергій тоді був на роботі.
"Це спальня була одного з синів. Щось прогоріло, щось поцвіло, пообвалювалося", — говорить чоловік.


Родина Сергія виїхала у перші дні повномасштабного вторгнення вже з окупованого села. Допоки сили оборони України не відігнали російську армію так, аби вона не діставала до села артилерією, Сергій жив у друзів у Харкові. Нині в його будинку є електрика, проте немає опалення через пошкоджений котел.
"Самотужки не зробиш: зараз склопакет коштує близько 3 тисяч гривень, плюс вікна, двері — вони ж всі погоріли", — говорить Сергій.


У квітні до Сергія прийшла комісія з обстеження пошкоджених об’єктів, яку створила Циркунівська сільська військова адміністрація. Після замірів та фотозвітів пошкоджень члени комісії оголошують попередній результат.
"Усе є I категорією. Пошкодження до 40%", — пояснює експертка з будівельних конструкцій Ніна Псурцева. Вона працює доценткою кафедри будівельних конструкцій Харківського університету імені Бекетова. Пошкоджені будинки в Циркунах вона оглядає раз на тиждень.

"Нам треба визначити категорію: I, II чи III. Чи підлягає будівля реконструкції, відновленню чи підсиленню якихось елементів", — говорить Псурцева.
Щотижня у Циркунах працює п'ять бригад, кожна з них за виїзд може оглянути вісім будинків.


Експертні акти нині готові на 170 осель, проте вони не гарантують жителям Циркунів грошових виплат, каже начальниця відділу архітектури Циркунівської сільської ради Олена Гаврилко.
"Є проєкт відновлення сіл, можливо нас візьмуть до цього проєкту, там де бюджетна програма і донорські кошти. Як такого відшкодування, щоб людина отримала гроші на руки, не буде. Сюди будуть заходити будівельні бригади, які будуть все це відновлювати там, де можна відновити", — говорить Гаврилко.
За словами Гаврилко, зараз з частковим відновленням будинків Циркунам допомагають волонтери. Для масштабної відбудови у громаді чекатимуть на державну програму.
Читайте також
Як виплачуватимуть компенсацію за пошкоджене і втрачене житло: Відповідає Мінінфраструктури
Як у Чугуєві відновлюють пошкоджені у перші дні вторгнення будинки
Зруйновані війною будинки у Великій Данилівці: як відновлюють житло у Харкові
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube