Понад 500 приватних будинків зазнали руйнувань внаслідок обстрілів у Великій Данилівці у Харкові. Частина людей почала ремонтувати помешкання самотужки, дехто з них обладнує тимчасове житло.
Про це Суспільне Харків розповіла голова адміністрації Київського району міста Неллі Казанжиєва.
"Перше влучання було 1 березня"
У березні та квітні 2022 року помешкання Миколи Панасенка потрапило під обстріл російських військових. Від їхніх позицій до району Великої Данилівки було не більш як п’ять кілометрів, говорить Микола.

"Перше влучання було 1 березня. Від удару розлетівся дах, посипалася стеля. Добре, що ми тоді були в погребі. Коли починався обстріл, ми завжди ховалися. Потім діти повиїжджали, а ми ще в погребі жили. Але без опалення. Електрики теж не було, нестерпно. Тож і ми, звісно, виїхали. А 28 квітня був другий удар — у стіну, вона розвалена. Тоді хата загорілася", — розповідає Микола Панасенко.

Каже, додому повернулися 11 травня.
"Ми з батьком хату будували, коли мені було 13 років. Прожили 50 років в цьому будинку, і оце таке сталося. Це жах", — говорить господар будинку.
У вересні господар отримав від адміністрації району метал і плівку — ними закрив дах. Дерев’яні плити Микола заготував, щоб зміцнити стіни й перегородки між ними.

"Буду стягувати стяжками, потім треба варити з металу основну, і все буде бетонуватися по колу. Будинок ще двигтів, увесь у тріщинах, щоб стіни не гуляли, армопояс їх триматиме. Пластикові вікна п’ять благодійних організацій обіцяли з середини літа, але так нічого й немає", — каже Микола Панасенко.

"На пенсії отримую 3600 грн. Хіба ж все відбудуєш? Якщо допомоги не буде, це затягнеться на десятки років", — розповідає Микола Панасенко.
"Жили у сараї й курнику"
Харків'янин Микола Ярмак теж залишився без житла через російські обстріли. Він каже, по будинку російські військові влучили "Градами" на третій день повномасштабної війни — сім’я в цей час ховалася в погребі. Під час обстрілу будинок загорівся.

"Результати експертизи ще чекаємо. У застосунку "Дія" подав інформацію про руйнування ще у квітні 2022 року. Як на мене, з будинком не можна нічого зробити. Тому що тут такі руйнування, що навіть цоколь тріснув навпіл", — говорить Микола Ярмак.

До зими Микола з рідними жив у сараї й курнику. Планує повернутися сюди й на літо — знайомі поділилися холодильником, буржуйкою й плитою. Волонтери допомогли поставити вікна.

Каналізацію Микола майже провів. На утеплення приміщення матеріалу немає, каже господар.
"Пообіцяли начебто в ООН. Вони тут їздили. Але хто знає, чи розглянуть. Своїх коштів, звичайно, не вистачає, але потроху робимо", — розповідає Ярмак.

Нині родина Миколи винаймає квартиру у друзів на Північній Салтівці.
Коментар районної адміністрації
Голова адміністрації Київського району Харкова каже, що протягом 2022 року міська рада допомагала мешканцям зруйнованих будинків чим могла: продуктами, ліками, будматеріалами, вивозом будівельного сміття.

Також до цієї роботи залучали благодійників.
"Вже прийняли закон про компенсації. Очікуємо методику, яка буде затверджена. Виходячи з цього, держава буде забезпечувати компенсацію для обладнання житла надалі. Це не можуть бути кошти міського бюджету. Це неможливо. І процедури немає, і кошти занадто великі. Місто зруйноване", — говорить Неллі Казанжиєва.

Скільки з пошкоджених будинків підлягає відновленню — експерти ще встановлюють, каже голова.
Що відомо
- 21 550 об'єктів Харківської області частково або повністю зруйновані внаслідок російської агресії станом на 24 березня. Зокрема, серед них 7399 приватних житлових будинків.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube