1220 людей поховані у спільних могилах і без трун на кладовищі №18 у Харкові — у секторі для тих, хто не має близьких або близькі відмовилися від родинного поховання. Від кінця лютого і до вересня людей ховали у мішках, попри те, що в частини померлих є родини: вони розшукували своїх зниклих близьких.
Принаймні 300 з похованих на секторі №124 взагалі не ідентифіковані, в інтерв’ю Суспільне Харків розповіла авторка розслідувань про 18-те кладовище Іванна Скиба-Якубова.
За словами розслідувачки, нині до неї продовжують звертатися родичі загиблих, які поховані на кладовищі №18.
"Після розголосу та привернення уваги очевидно, що ситуація змінилася. У жовтні я бачила поховання на цьому секторі, і це вже були труни. Нам вдалося зупинити на сьогодні такий тип поховань", — говорить Скиба-Якубова.
"Ми створюємо прецедент, за яким родини далі зможуть звертатися про ці перепоховання, вони вже знатимуть, яким чином це робити, де шукати загиблого, як домогтися ідентифікації, перепоховання. Не можна так брутально порушити закон і сподіватися на те, що цього просто ніхто не побачить", — говорить Скиба-Якубова.
За даними аудиту комунального підприємства "Ритуал", говорить розслідувачка, рішення ховати людей у траншеях приймав ексдиректор КП Євген Журавльов.
"Які обставини його змусили це робити — відсутність деревини на труни. Не було логістики, усі дороги були перекриті, заїхати у Харків та завести деревину було неможливо, так говорять. Як волонтер я відправила свою фуру 1 березня і відтоді не зупинялася. Я не пам'ятаю моменту, коли ми не могли щось привести у Харків", — говорить Скиба-Якубова.
Експерти з прав людини, екологи та медики говорять, що внаслідок таких поховань можлива санітарно-епідемічна загроза, розповідає Скиба-Якубова.
"Якщо ці пакети були сертифіковані, можливо, такої небезпеки й не існує, тому що вони герметичні. В іншому випадку, якщо глибина і відстані між тілами не витримані, а з того, як розташовані таблички, ми можемо таке припускати… У нас поруч є очисні споруди й Безлюдівські озера, це 3-5 км від цього сектору. Цілком можливо, що все не так страшно, але потрібна оцінка фахівців", — каже Скиба-Якубова.
З 1220 тіл ідентифікували 920, переказує слова заступниці мера розслідувачка.
"За інформацією Світлани Горбунової-Рубан, перепоховані будуть ті люди, щодо яких звернуться з письмовою заявою на перепоховання. Хоча перед тим речник мерії Юрій Сидоренко й Олег Смичок на питання, що означає "Мають бути поховані всі", відповіли: "Усі значить всі", — говорить волонтерка.
"В історіях, які нам відомі, наприклад, немає протоколів упізнання. Або невідомо, чи був дозвіл прокурора на поховання. А тіло з ознаками насильницької смерті завжди має бути передано на поховання тільки після складання акту, який підписує прокурор. Є історія: чоловік загинув всередині березня від черепно-мозкової травми, від удару по голові. А з яких обставин — родині невідомо. Про карну справу їй також невідомо", — говорить Скиба-Якубова.
Читати також: "Незатребувані тіла": на кладовищі у Харкові знайшли траншеї з похованнями
"Родини, які я зустрічала на тому місці, казали: "Ми трошки таблички розсунули, якийсь надгробочек поставили". Людей можна зрозуміти, але що означає розсунули?.. Для мене ідеальним завершенням цієї історії був би внутрішній спокій якомога більшої кількості родин, чиї близькі там поховані", — говорить Скиба-Якубова.
Що відомо
- У вересні Харківська міська рада визнала, що під час поховань наприкінці лютого комунальне підприємство "Ритуал" виконувало свою роботу з порушеннями закону. На кладовищі виявили масові поховання у траншеях.
- Після резонансу у ЗМІ у Харківській міськраді пообіцяли перепоховати бійця. Також стало відомо, що директор КП Євген Журавльов, який з часів мерства Геннадія Кернеса очолює підприємство, звільнений. Ситуація з похованням у траншеї, за словами Терехова, стала однією з причин звільнення керівника.
- Через поховання людей у мішках та траншеях замість могил на кладовищі №18 у Харкові правоохоронці відкрили кримінальне провадження за двома статтями: наруга над могилою та службова недбалість.
Читайте також
"Хотіла написати свої почуття": щоденник війни 12-річної харків'янки озвучила Кіра Найтлі