Перейти до основного змісту
На Харківщині від повномасштабного вторгнення РФ потерпає понад половина бізнесу

На Харківщині від повномасштабного вторгнення РФ потерпає понад половина бізнесу

На Харківщині від повномасштабного вторгнення РФ потерпає понад половина бізнесу
. Як почувається бізнес у Харкові після повномасштабного вторгнення РФ. Фото: Павло Федосенко

У Харківській області 54% підприємців або повністю зупинили роботу, або призупинили діяльність через повномасштабне вторгнення Росії. Близько 50% бізнесменів переїхали в більш безпечні регіони.

Про це Суспільному розповів президент Асоціації приватних роботодавців Олександр Чумак із посиланням на загальні дані опитувань, що проводилися різними асоціаціями, моніторинговими та консалтинговими групами.

"За нашим відчуттям, близько 30% бізнесу призупинив діяльність. Якщо ви не отримуєте належного доходу, який дозволяє перекривати витрати, то це можна вважати, що бізнес призупинив діяльність", — сказав він.

За словами Чумака, в Україні 71% підприємств не планували та не проводили релокацію, переїхали в більш безпечні регіони 29%. У Харківській області цифри приблизно вдвічі більші: близько 50% підприємств переїхали повністю або частково.

"Повністю — це вивезли повністю свою виробничі потужності за межі Харківської області, а частково — це виїхали з місця проведення діяльності, наприклад з Харкова, до громад Харківської області, подалі від обстрілів, подалі від бойових дій", — каже Чумак.

П’ята частина членів асоціації мають проблеми із втратою потужностей через тимчасову окупацію територій Харківщини Росією.

Основними проблемами бізнесу, за словами Чумака, є відсутність платоспроможних клієнтів (64%) та непрогнозованість ситуації (51%). Також бізнес не має капіталу для ведення діяльності, підприємці розраховують на кредитні кошти.

"Харківська область і Харків мають ознаки сірої зони. Банки практично не надають кредитного фінансування через небезпеку того, що майно, яке йде гарантією за кредитом, може бути зруйноване через потрапляння снаряда чи ракети", — говорить Чумак.

Розв’язати цю проблему допоможе програма страхування ризиків, на яку, на думку Чумака, має піти частина коштів від міжнародних партнерів.

Бізнес з нуля

Перезапускати бізнес з нуля довелося засновнику харківської піцерії Павлу Федосенку. Заклад відкрили рік тому, під час пандемії COVID-19. Тоді піцерія працювала лише на доставку. Після повномасштабного вторгнення Росії частина працівників поїхала з міста.

На Харківщині від повномасштабного вторгнення РФ потерпає понад половина бізнесу
Харківська піцерія відновила роботу з нуля. Фото: Павло Федосенко

"Почали з того, що знайшли кілька хлопців-кухарів, які виявилися дуже досвідченими. Основні складнощі були з продуктами, бо наприкінці березня-початку квітня не було взагалі нічого з того, що нам потрібно. Перші продукти для старту ми замовили у Полтаві, мої друзі-волонтери закупили та відправили нам сюди", — розповідає Федосенко.

У перший день роботи піцерія побила довоєнний рекорд. Пізніше всі охочі, у тому числі з-за кордону, почали "підвішувати", оплачувати піци для військових, медиків, рятувальників та тих, хто переховувався від обстрілів у метро. Загалом надіслали близько 1 млн грн.

На Харківщині від повномасштабного вторгнення РФ потерпає понад половина бізнесу
У Харкові можна "підвісити" піцу для рятувальників. Фото: Павло Федосенко

Нині продажі скоротилися, Федосенко планує виправити ситуацію, відкривши заклад офлайн.

"Я вважаю, якщо є сміливість, можливість, то потрібно відчинятися, запускатися. Але, розуміючи усі ризики. Якщо бізнес не працюватиме, тоді усім буде дуже тяжко", — каже Федосенко.

Читайте також

"єРобота". Як бізнес може отримати три гранти від держави

Як почувається бізнес під час війни ― розповідає економічний експерт

Повернення у 90-ті: як працює " малий бізнес" на окупованих територіях

Топ дня
Вибір редакції
На початок