Мільйони на передвиборчу рекламу на Прикарпатті. На що політсили витратили гроші

Мільйони на передвиборчу рекламу на Прикарпатті. На що політсили витратили гроші

Мільйони на передвиборчу рекламу на Прикарпатті. На що політсили витратили гроші
. Суспільне Карпати

14,3 мільйона гривень витратили політичні партії в Івано-Франківській області на свою виборчу кампанію. Такі дані оприлюднив на своєму сайті Рух Чесно.

За даними Чесно, з партій, які прозвітували про свою передвиборчу кампанію, найбільше витратила "Європейська солідарність" – 2 мільйони 339 тисяч. Партія "За майбутнє" витратила 2 мільйони 325 тисяч, "Платформа громад" - 2 мільйони 230 тисяч. Ще три партії потратили на свою кампанію понад 1 мільйон гривень. Це - "Слуга народу", "Батьківщина" та "Свобода". Решта партій – від 124-х до 883 тисячі гривень.

Мільйони на передвиборчу рекламу на Прикарпатті. На що політсили витратили гроші
Мільйони на передвиборчу рекламу на Прикарпатті. На що політсили витратили гроші. Рух Чесно

Аналітик Руху Чесно Віталій Світлик каже, що ці суми є значно меншими, ніж ті, які партії витрачають насправді.

"Якраз у цих звітах не публікується інформація про виборчі штаби, кандидатів чи самих партій. Там, як ви розумієте, залишається левова частка цих коштів, бо великий апарат, який має забезпечити функціонування чи діяння членів виборчих дільничних комісій або спостерігачів, цих самих агітаторів та людей, які розклеюють. Це не зазначається в звітах", - пояснив Віталій Світлик.

Згідно з дослідженнями Руху Чесно найбільше політичні партії витратили на друковану продукцію – це 4,41 мільйона гривень. На зовнішню та телерекламу – понад 3 мільйони гривень. Ще 1,37 мільйона гривень потратили на рекламу в друкованих ЗМІ, а трохи менше мільйона витрачено на рекламу на радіо та в Інтернеті.

Мільйони на передвиборчу рекламу на Прикарпатті. На що політсили витратили гроші
Мільйони на передвиборчу рекламу на Прикарпатті. На що політсили витратили гроші. Рух Чесно

Аналітик Руху Чесно Михайло Джогола каже, що до даних про рекламу в Інтернеті було найбільше запитань, адже там представники громадського руху знайшли деякі розбіжності.

"До прикладу, у партії "За майбутнє". У звіті до ТВК партія вказала, що вони не витрачали коштів на рекламу в Інтернеті. Проте за допомогою інструменту, який називається "Facebook library" ми встановили, що сторінки з логотипами партії, а також певні кандидати, які йшли від партії, витратили понад 60 тисяч доларів на рекламу", - зазначив Михайло Джогола.

Також додає, що аналітики знайшли порушення і в даних про зовнішню рекламу. За словами представника Чесно, партія і кандидат на посаду міського голови від ВО "Свобода" витратили на рекламу близько 218 тисяч гривень. Їхніх білбордів аналітики нарахували понад сотню.

"Представники ВО "Свобода" говорять про те, що більшість своєї реклами замовляють у фірми Олега Капустяка, який їм йде назустріч, бо є їхнім партійцем і депутатом. Коли ми звернулися до Капустяка з проханням надати прайс, то з'ясували, що середня вартість борду і мінімальна вартість борду в його компанії на цей період була 10 тисяч", - пояснив аналітик.

Щоб отримати коментар від партій про їхні виборчі звіти, кореспонденти Суспільного Карпати телефонували представникам політичних сил, проте отримати коментар вдалося тільки від двох.

Голова міської організації Української Галицької партії Олег Саїк каже, що їхня політсила вказала усі дані в своєму звіті правдиво.

"693 тисячі гривень – це витрати на депутатську кампанію до міської ради, ще 190 тисяч– на кампанію Наталії Сербин, - говорить Олег Саїк. - Кошти витрачалися на операційну діяльність, тобто на друк матеріалів, на розміщення реклами, на борди, рекламу в Інтернеті та радіо".

Представник партії "Європейська солідарність" Олексій Петечел розповідає, що політична сила подала звіти в обласну, міські та районні територіальні комісії відповідно до законодавства.

"Політична партія покривала частину витрат і самі кандидати вносили гроші на фінансування виборчої компанії партії. Орієнтовно ця сума складає 1 мільйон 800 тисяч гривень. Значна частина витрат пов’язана з виготовленням і розповсюдженням поліграфічної продукції, зовнішньої реклами, ефіри. Виборчий кодекс вимагає оплати за ефірний час різних телеканалів", - додав Олексій Петечел.

Читайте також

На початок