"У нас немає трудотерапії". Що кажуть у наркологічному центрі на Франківщині, який звинуватили у трудовій експлуатації

"У нас немає трудотерапії". Що кажуть у наркологічному центрі на Франківщині, який звинуватили у трудовій експлуатації

Обшуки, Держслужба з питань праці, наркологічний центр, центр реабілітації, кримінал
Обшуки у наркологічному центрі "Хелп", Делятин, 8 квітня 2024 року. Фото: Facebook/Південно-Західне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці

Південно-західне міжрегіональне управління Держслужби з питань праці виявило у закладі реабілітації від залежностей на Івано-Франківщині випадок трудової експлуатації. Йдеться про релокований з Харкова у травні 2022 року наркологічний центр "Хелп", нині розташований у Делятині. Наразі там проходять лікування 11 людей.

У коментарі Суспільному очільник центру Богдан Чепіль сказав, що не погоджується з терміном "трудова експлуатація" стосовно свого закладу, а також додав, що у центрі не застосовують трудотерапію.

Про ситуацію в наркологічному центрі "Хелп" та як її коментують поліцейські, читайте у матеріалі Суспільного.

"Клієнт підписує контракт, в якому погоджується з усіма правилами й етапами реабілітації"

Зі слів керівника наркологічного центру "Хелп" Богдана Чепіля, у закладі існують правила, яких пацієнти повинні дотримуватися. Перед підписанням контракту клієнти ознайомлюються з ними, а також дізнаються про етапи та терміни реабілітації.

"Якщо людина приїжджає і погоджується, то вона зобов'язана здати на зберігання телефон, документи та дорогоцінні речі на період реабілітації. Правилами центру є дзвінки родичам двічі на тиждень. Не можна між собою битися, вживати алкоголь та наркотики. Слід дотримуватися розкладу дня", — пояснює Богдан Чепіль.

"Може, наш центр не сподобався організаціям, які вже давно на Франківщині"

З 2017 по 2022 рік центр "Хелп" діяв у Харкові. Після початку великої війни заклад релокували на Івано-Франківщину. Богдан Чепіль каже, що рідні пацієнтів також ознайомлені з умовами та правилами реабілітації.

"Родичі були в шоку від того, що сталося. Коли відчинили двері, забігли о шостій ранку. Ми завжди пускаємо всіх. За цей час разів десять приходили й з СБУ, і з "Червоного Хреста". Ми завжди впускаємо всіх. І вони проводили опитування, кого утримують добровільно, а кого — ні. У нас немає трудотерапіїТрудотерапія (Occupational Therapy) — лікування різних фізичних і психічних захворювань за допомогою залучення хворих до певних видів діяльності; це дає змогу хворим постійно бути зайнятими роботою й досягати максимальної незалежності в усіх аспектах їх повсякденного життя, бо це вже — трудова експлуатація", — говорить керівник "Хелпу".

Зі слів Богдана Чепіля, ситуація з Держслужбою з питань праці могла виникнути через конкуренцію.

"Моя версія така: може, наш центр не сподобався організаціям, які вже давно працюють на Івано-Франківщині. Маю на увазі, що переїхав такий заклад, до якого люди приїжджають", — каже Богдан Чепіль.

Як коментують ситуацію з трудовою експлуатацією у поліції

У коментарі Суспільному керівник сектору комунікації поліції в області Андрій Яцків розповів, що слідчі відкрили провадження за ст. 146 Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає від трьох до десяти років ув'язнення.

Наразі поліцейські провели обшуки у наркологічному центрі "Хелп", триває експертиза. Підозр у відкритому провадженні поки не оголошували, сказав Яцків.

"Утримують у закритих кімнатах із зачиненими вікнами"

23 квітня на сторінці Південно-західного управління Держслужби з питань праці у Facebook оприлюднили підсумки перевірки центру реабілітації від залежностей. Співробітники служби опитали пацієнтів закладу, зокрема 13-річного підлітка.

"За результатами опитувань, з'ясували, що людей утримують у закритих кімнатах із зачиненими вікнами, примушують до виконання різного виду робіт на території закладу, де вони проходять реабілітацію, забирають паспорти та інші документи, обмежують свободу у пересуванні тощо", — йдеться у дописі.

Якщо пацієнти відмовлялися, їх обмежували в солодощах та палінні, забороняли спілкуватися з рідними, примушували до позачергового прибирання та продовжували терміни реабілітації. У цих діях — ознаки трудової експлуатації, пишуть на сторінці Держслужби з питань праці.

За словами керівника "Хелпу" Богдана Чепіля, обшуки відбулися 8 квітня 2024 року. Тоді поліцейські вилучили з центру документацію. З його слів, наразі заклад два тижні "не може нормально працювати".

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

На початок