"Ми будемо вчитися у вас, як боротися із Росією". Президент Литовської асоціації Атлантичного договору Аудріус Скайстис

"Ми будемо вчитися у вас, як боротися із Росією". Президент Литовської асоціації Атлантичного договору Аудріус Скайстис

Ексклюзивно

80-90% литовців підтримують Україну не лише військовою та гуманітарною допомогою — в Інтернаціональному легіоні воюють бійці з Литви. Про це розповів президент Литовської асоціації Атлантичного договору Аудріус Скайстис під час візиту на Івано-Франківщину.

Суспільне також розпитало, чому НАТО не поспішає запрошувати Україну до військового альянсу, чи спроможне воно протистояти Росії та як литовці борються з російською пропагандою.

"Литва дуже підтримує членство України в НАТО"

Литва дуже підтримує членство України в НАТО. На кожному форумі, на кожній зустрічі ми відстоюємо те, що Україна повинна бути в НАТО. Тому ви вже маєте дуже сильного союзника в Європі. Це — Литва. І я думаю, що зараз набагато більше країн підтримують членство України в Альянсі, ніж ті, які не дуже зацікавлені в цьому. Звичайно, кожен місяць, протягом якого українці б'ються проти росіян у цій війні, все більше доводить те, що українське військо спроможне бути у лавах НАТО. Все залежить тільки від демократії, вільних виборів, верховенства права та подібних речей, які зобов'язана зробити країна.

Президент Литовської асоціації Атлантичного договору Аудріус Скайстис у Франківську
"Ми не визнаємо, що Путін переміг". Президент Литовської асоціації Атлантичного договору Аудріус Скайстис. Суспільне Івано-Франківськ/Ілона Шевченко

Що потрібно зробити Україні для вступу в Альянс

Я пам'ятаю час, коли 25-30% українців підтримували членство України в НАТО. А зараз — 70-80%, які хочуть, аби Україна була в Альянсі. Це — вже велике досягнення. Я думаю, всі бачать, що суспільство готове до членства в НАТО. Це — дуже важлива річ.

Звичайно, потрібні реформи, які, на нашу думку, важливі для України. Це — реформи в управлінні, в уряді. Але ми знаємо, що на всі ці рішення впливає війна. Тому, коли бойові дії завершаться, ви зможете стати звичайною країною. Це дозволить зробити ці реформи простішим шляхом. А в той час, коли триває війна, це не так легко. Тому, з нашого погляду, не є справедливим вимагати цих реформ зараз. Ми повинні почекати завершення війни й потім зможемо допомогти Україні впровадити реформи. І я думаю, що суспільство сприйме їх.

Чи може НАТО допомогти Україні завершити війну

Я думаю, що ми це і робимо, допомагаючи амуніцією й усім, чим можемо забезпечити. І, звичайно, ми думаємо, що той досвід, який ви отримуєте у непростих умовах, в бойових, ви можете використати теж. Це — не легко, але ви наразі справляєтеся. І я думаю, що в майбутньому ми будемо вчитися у вас, як боротися із Росією. Ми вже навчаємося у вас, я так вважаю. Один з генералів на Вільнюському саміті сказав, що наші офіцери вже навчаються на прикладі російсько-української війни. Правила ведення бойових дій змінюються дуже драматично і ми маємо знати, що наші вороги можуть зробити у ситуаціях, які нам раніше були невідомими.

Президент Литовської асоціації Атлантичного договору Аудріус Скайстис
Президент Литовської асоціації Атлантичного договору Аудріус Скайстис привіз гуманітарну допомогу у Франківськ. Суспільне Івано-Франківськ/Ілона Шевченко

В Альянсі є понад 30 політично-військових організацій. І всі їхні політичні рішення повинні бути підтримані військовими засобами. Якщо у тебе немає цих засобів, то ваша політика не спрацьовує. Тому НАТО довго думає перед тим, як ухвалити рішення. Думають, чи достатньо у них військових засобів для підтримки їхніх політичних рішень. Тому завжди виникає у країн-членів НАТО питання: "Чи можемо ми ухвалити рішення швидше, довго не обговорюючи?" Але це все залежить від військових чинників. І коли Литва та інші Балтійські країни стали членами НАТО, вони дізналися, які плани в Альянсі щодо захисту країн НАТО. У нас і зараз є цей план. Але завжди військові засоби йдуть після політичних рішень. Щодо України, то я думаю, буде така ж ситуація.

Президент Литовської асоціації Атлантичного договору Аудріус Скайстис
Президент Литовської асоціації Атлантичного договору Аудріус Скайстис. Суспільне Івано-Франківськ/Ілона Шевченко

Політичні відносини між Литвою та Росією

Звичайно, ми маємо певні політичні відносини, але з часом вони все меншають. Ми разом з Європейським Союзом впроваджуємо економічні заходи щодо Росії, які стосуються обмежень експорту та імпорту певних товарів, аби не торгувати з Росією. Але, до прикладу, Литва має кордон із Калінінградським регіоном. Ми маємо транзит із Білорусі до Калінінградського регіону, тож змушені мати певні відносини з росіянами, але не на офіційному рівні, бо немає ніяких офіційних зустрічей із лідерами Росії. Бо вибори, які відбулися у РФ, ми не визнаємо. Ми не визнаємо, що Путін переміг внаслідок вільного волевиявлення людей.

Росіяни у Литві

Серед наших меншин є 7% росіян і 7% поляків. А в загальному у нас — 15% російськомовного населення. Ми так їх називаємо. Деякі з них, звичайно, підтримують Путіна, серед них є і фанати. І невеликий відсоток литовців теж підтримують Путіна. Усе залежить від навколишнього середовища, інформаційного середовища. Якщо ти щодня дивишся російське телебачення, російські новини, то ти живеш у цьому середовищі, яке спеціально створили для цих людей, які підтримують Росію та Путіна. Коли ти дивишся та слухаєш литовські програми чи, наприклад, британське BBC, інші канали, то ти вважаєш, що Росія почала цю агресивну війну, яка є невиправданою в жодному разі. І, звичайно, ти не будеш підтримувати Путіна.

Президент Литовської асоціації Атлантичного договору Аудріус Скайстис
Президент Литовської асоціації Атлантичного договору Аудріус Скайстис: "80-90% литовців підтримують Україну". Суспільне Івано-Франківськ/Ілона Шевченко

"80-90% литовців підтримують Україну"

80-90% литовців підтримують Україну. Безперечно. Ви можете відчути це, якщо поїдете до Литви. Ви зможете побачити там всюди українські прапори. Навіть більше українських прапорів, ніж в Україні.

В Україні є один Інтернаціональний легіон і там є литовці. Я не знаю точно, скільки. Кілька з них я знаю особисто. Вважаю, що вони добре воюють. Окрім того, вони навчають українців, а також у них навчаються, бо ця війна показує, що ти завжди повинен тренуватися, вчитися чогось нового, тому що ніхто не буде чекати, поки ти навчишся, ти повинен все перейняти у бою, під час війни. Я б сказав, що ці люди, які борються за Україну, приносять нам знання, як потрібно воювати у сучасній війні.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

На початок